Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMAEfekt-Okna zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
Tekst zlecony
28 lutego 2020r. godz. 08:03, odsłon: 2330, Zlecony tekst

Zasady korzystania z telefonu komórkowego w czasie pracy

Jak postąpić z takim pracownikiem, czy można narzucić zostawienie telefonu w szatni...
Zasady korzystania z telefonu komórkowego w czasie pracy
Zasady korzystania z telefonu komórkowego w czasie pracy (fot. )

Pracownik korzysta nadmiernie z telefonu komórkowego, odpisuje na wiadomości, korzysta z portali społecznościowych podczas pracy. Jak postąpić z takim pracownikiem, czy można narzucić zostawienie telefonu w szatni, prośby słowne i zwracanie uwagi nie działają.

Odpowiedź:

Pracodawca nie może wprowadzić całkowitego zakazu korzystania przez pracowników z prywatnych telefonów komórkowych.

Może jednak szczegółowo określić sposób, miejsce oraz czas korzystania przez pracowników z telefonów komórkowych - w regulaminie pracy lub umowie o pracę.

Uzasadnienie:

Pracodawca nie może wprowadzić całkowitego zakazu korzystania przez pracowników z prywatnych telefonów komórkowych. Takie zachowanie pracodawcy mogłoby zostać potraktowane jako:

  • naruszenie jednej z podstawowych konstytucyjnych wolności człowieka tj. wolności i ochrony tajemnicy komunikowania się;
  • naruszenie art. 8 k.p. - tj. prawa podmiotowego;
  • naruszenie art. 111 k.p. - tj. przepisu stanowiącego o poszanowaniu przez pracodawcę godności i innych dóbr osobistych pracownika;

Pracodawca może jednak szczegółowo określić sposób, miejsce  oraz czas korzystania przez pracowników z telefonów komórkowych w regulaminie pracy lub umowie o pracę. Naruszenie postanowień regulaminu pracy może skutkować nałożeniem na pracownika kary porządkowej.

Zastosuj!

Rozwiązaniem  problemu może być wprowadzenie zapisu dotyczącego zakazu korzystania z prywatnych telefonów komórkowych przez pracowników, jednak z wyłączeniem przysługujących im przerw od pracy. W czasie przerw pracownicy mieliby zatem prawo do korzystania z telefonów komórkowych w sposób dowolny, nieograniczony.

Przeczytaj też:

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku - Kodeks pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1495 ze zm.) - art. 8 k.p., 111 k.p. 100 k.p.
  • Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2009 r. Nr 114, poz. 946 ze zm.) - art. 49

 

Aleksandra Węglarz
wychowawcazklasa.pl

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA 1,5% podatku dla Klekusiowo