Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMAEfekt-Okna zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
Witamy najmłodszych bolesławczan!
10927
#w_obiektywie_eu nieaktywny
8 stycznia 2014r. o 13:29
~Filip napisał(a): Nie czepiaj sie emema bo on juz dawno niewiele znaczy w redakcji. wejdz sobie na strone skladu redakcyjnego i zobaczysz kto jest kim. wyjasnienia powinna skladac qki


nie emem, nie qki a my przygotowujemy teksty na fotografiach.

Tak jak zostało przytoczone wcześniej przez emem'a wg Słownika Języka Polskiego, a dokładniej: "Nowy słownik ortograficzno-gramatyczny" pod red. prof. Ireny Kamińskiej-Szmaj, Wydawnictwo Europa 2005 nazwa bolesławczanin jest jak najbardziej właściwym słowem przy określaniu mieszkańca Bolesławca.
Identyczna zasada występuje w przypadku miejscowości:
Zgorzelec -> zgorzelczanin
Sierpc -> sierpczanin
Katowice -> katowiczanin.
i wiele innych miast, w których w nazwach miejscowości ostatnimi literami jest samo "C" lub "CE" (choć pewnie są i wyjątki, ale Bolesławiec się tutaj nie zalicza).

Dla tych, którzy w dalszym ciągu są innego zdania zapraszam do kontaktu z Panią prof. Ireną Kamińską-Szmaj, na pewno udzieli wyczerpującej odpowiedzi w tej sprawie (o ile będzie chciała drążyć temat omówiony w jej słowniku)



Dopisane 08.01.2014r. o godz. 13:29:

p.s. przez lata wielu mówiło "poszłem", "przyszłem" żyjąc w przekonaniu o poprawności językowej tego słowa. Z czasem zaczęło się to zmieniać. Kto wie, czy właśnie nie przyszedł moment na to, by zmienić nawyki mieszkańców Bolesławca i zaczęli o sobie mówić "bolesławczanie"!?

www.w-obiektywie.eu - Fotografia okolicznościowa. tel. 662 552 991
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
11226
#Anonim11226 nieaktywny
8 stycznia 2014r. o 13:45
jegomosc napisał(a): Nie, dotyczy mieszkańca Bolesławca:)


OK vinyl.
Jak chcesz, bądź sobie "bolesławczaninem".
Ja pozostanę, nadal, bolesławianinem :)
Miłego


Dopisane 08.01.2014r. o godz. 13:45:

w_obiektywie_eu napisał(a): Dla tych, którzy w dalszym ciągu są innego zdania zapraszam do kontaktu z Panią prof. Ireną Kamińską-Szmaj, na pewno udzieli wyczerpującej odpowiedzi w tej sprawie


Ciekawe Marku, czy zasięgałeś opinii Pani profesor Ireny Kamińskiej-Szmaj, gdy nazwałeś jedną z naszych bolesławieckich pociech "po hebrajsku" ?
Nie chce mi się teraz szukać, ale jutro znajdę :)
Oczywiście jak emem nie usunął CAŁEJ MOJEJ dyskusji w temacie K ;)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
41
#jegomosc nieaktywny
8 stycznia 2014r. o 13:49
Hegemonie ja to najchętniej byłbym papuanowagwinejczykiem... ale jest jak jest:)

www.djdowynajecia.pl
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
1
emem
8 stycznia 2014r. o 13:50
Fajnie kajtek, ze przyznales, ze zaprezentowana forma nie jest zla ;-)

Bolec.Info - portal i gazeta nr 1 w powiecie bolesławieckim
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Cukierek niezalogowany
8 stycznia 2014r. o 13:56

Prof. Miodek kiedyś mówił o tym przy okazji jakiejś wizyty w Bolesławcu (ma tu rodzinę). Powiedział że prawidłowa nazwa to BOLESŁAWIECCZANIN, ale z uwagi na tzw. uzus stosuje się BOLESŁAWIANIN. Ot uroki języka Polskiego.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
11226
#Anonim11226 nieaktywny
8 stycznia 2014r. o 14:07
emem napisał(a): Fajnie kajtek, ze przyznales, ze zaprezentowana forma nie jest zla ;-)


Nie myl mojej sympatii do vinyla z Twoją/Waszą ignorancją :)

Papuanowagwinejczykiem nigdy nie zostaniesz :)
Ewentualnie papuanowogwinejczykiem ;)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~eee niezalogowany
8 stycznia 2014r. o 20:52
Bolesławczanin jest jak najbardziej poprawne. Słusznie zwracacie uwagę na poprawność językową, o której coraz częściej zapominamy. Jak ktoś zwrócił uwagę, że błędnie wymawiamy to wypada podziękować i starać się mówić poprawnie ;) A argument pt. ... aaaa mój ojciec, kolega i większosć mieszkańców mówi ,,bolesławianin,,- to po prostu kpina, wstyd. Polak jak nie chce poprawnie mówić to nie będzie i zawsze będzie sobie ułatwiał ;) Skoro wszyscy mówią źle to mówmy tak dalej ;) ,,Chłopacy zawsze mają rację ;):):)...

Zmoderowano 09.01.2014 godz.9:49 - powód: (jegomosc)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
1
emem
8 stycznia 2014r. o 22:19
Drodzy boleslawczanie!
Poprawilismy odpowiednio tytul i tresc informacji ;-)

Bolec.Info - portal i gazeta nr 1 w powiecie bolesławieckim
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
REKLAMAMrowka zaprasza