Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat

Długi - czyli spadek po stryju

~Ciekawski niezalogowany
16 września 2014r. o 20:50
3 miesiące temu zmarł mój stryj. Nie miał ani żony, ani dzieci. Kilkanaście lat temu podobno miał długi, które spłacił, ale nie wiadomo, czy przed śmiercią nie narobił sobie znów kolejnych... Rodzina milczy na ten temat, choć w sumie nawet oni mogą o tym nie wiedzieć. Jeśli stryj nie miał rodziny, Jego długi przeszłyby automatycznie na rodziców lub/i rodzeństwo. Z tym, że Jego brat, a mój ojciec nie żyje, więc ewentualne długi dziedziczę m.in. ja i moje rodzeństwo.

Teraz moje pytanie: Nie minęło pół roku od śmierci stryja, więc mogę się zrzec spadku. Ale nie wiem czy taki istnieje w ogóle. Czy mogę udać się gdzieś i zabezpieczyć się przed domniemanym "spadkiem"? Nie chciałbym spłacać czyichś długów, przecież mam swoje. Proszę o pomoc, może wiecie gdzie pójść, co zrobić, kogo się poradzić i czy to będzie droga impreza?

Zamotałem troszkę, ale mam nadzieję, że zrozumiecie. :-)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~święty niezalogowany
17 września 2014r. o 9:24
.musisz się dowiedzieć jaki jest stan majątkowy wuja- księgi wieczyste-bank-krajowy rejestr dłużników.a najlepiej podejdż do radcy prawnego,jest taki co rady za darmo daje w mopsie no nie wiem sam znajdż.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~mama niezalogowany
17 września 2014r. o 9:34
umów się z Radcą Prawnym na wizytę w celu odrzucenia spadku.Podajesz dane osoby zmarłej (Akt Zgonu) ,swoje i po kłopocie. Wychodzisz z dokumentem o zrzeczeniu się spadku i masz spokój. Ostatnio korzystałam z tego u Ł.Paciejewskiego ul Grunwaldzka Bolesławiec. Koszt 80zł imasz spokój do końca życia.

( nie polecam szukania po bazach, bo wszędzie będą chcieli twoje dane i jak już raz je podasz to w razie długu będą mieli Cię jak na tacy)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~mama niezalogowany
17 września 2014r. o 9:34
umów się z Radcą Prawnym na wizytę w celu odrzucenia spadku.Podajesz dane osoby zmarłej (Akt Zgonu) ,swoje i po kłopocie. Wychodzisz z dokumentem o zrzeczeniu się spadku i masz spokój. Ostatnio korzystałam z tego u Ł.Paciejewskiego ul Grunwaldzka Bolesławiec. Koszt 80zł imasz spokój do końca życia.

( nie polecam szukania po bazach, bo wszędzie będą chcieli twoje dane i jak już raz je podasz to w razie długu będą mieli Cię jak na tacy)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
2987
#Nightmare nieaktywny
17 września 2014r. o 12:15
Możesz przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Masz na to sześć miesięcy od momentu, w którym dowiedziałeś się o powołaniu do spadku.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ogranicza odpowiedzialność spadkobiercy za długi do wysokości spadku, który otrzymał. W tej procedurze bierze udział komornik, który spisze i wyceni pozostawiony przez zmarłego majątek. W najgorszym razie spadkobierca nic na tym nie zyska, ale też nie traci.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
17 września 2014r. o 12:57
Nightmare napisał(a): Możesz przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Masz na to sześć miesięcy od momentu, w którym dowiedziałeś się o powołaniu do spadku.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ogranicza odpowiedzialność spadkobiercy za długi do wysokości spadku, który otrzymał. W tej procedurze bierze udział komornik, który spisze i wyceni pozostawiony przez zmarłego majątek. W najgorszym razie spadkobierca nic na tym nie zyska, ale też nie traci.



Spisze i wyceni. Tylko trzeba mu za to zapłacić . zazwyczaj 2 godziny z góry ( czyli ok 900) a tak naprawdę nie wiadomo ile będzie to czasu. Najlepiej pójść do notariusza i zrzec się spadku ( ok 100) . i po kłopocie .musisz mieć tylko akt zgonu . problem jak masz dzieci nieletnie . od momentu zrzeczenia się spadku leci kolejne pół roku na twoje dzieci a tu już sprawa w sądzie . ale tez niewielkie kwoty . w porównaniu z przyjęciem spadku z tzw dobrodziejstwem
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
17 września 2014r. o 12:59
~mama napisał(a): umów się z Radcą Prawnym na wizytę w celu odrzucenia spadku.Podajesz dane osoby zmarłej (Akt Zgonu) ,swoje i po kłopocie. Wychodzisz z dokumentem o zrzeczeniu się spadku i masz spokój. Ostatnio korzystałam z tego u Ł.Paciejewskiego ul Grunwaldzka Bolesławiec. Koszt 80zł imasz spokój do końca życia.
Z radcą czy notariuszem? raczej ten drugi i koszt ok 10zł wiecej
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
17 września 2014r. o 13:16
To proste: należy złożyć u notariusza oświadczenie o odrzuceniu spadku po zmarłym stryju.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.