Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
Strefa nektarodajna w Trzebieniu
~szpadelek niezalogowany
23 kwietnia 2015r. o 22:59
Idea świetna. Tylko jak będą kosić trawę pomiędzy krzewami wetkniętymi pojedynczo w trawnik? Połowa roślin polegnie od razu.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~aa niezalogowany
23 kwietnia 2015r. o 23:09
:) na foto ziemia to raczej klasy tragedia ale może się przyjmą roślinki :)
Bądźmy optymistami ;) a plan raczej rozszerzyć o dofinansowanie rolników
i nadleśnictwa bo wiadomo, że pszczółki to z jednego krzaczka się nie rozmnożą i miodku z tego nie będzie :) ale pomysł dobry i aż prosi o rozwinięcie ;)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~A.F. niezalogowany
24 kwietnia 2015r. o 8:16
Witam
Do Pana/Pani „szpadelek”
Pojedynczo są posadzone drzewa takie jak lipa, jarzębina i oliwnik. Krzewy są posadzone w szpalerach lub grupach, gdzie docelowo będą tworzyć zwarte kępy co zmniejsza obszar koszenia.
Do Pana/ Pani „aa”
Po to spotykaliśmy się ze specjalistami by dobrać takie rośliny by mogły z powodzeniem radzić sobie na takiej glebie, oprócz tego posadzone rośliny nie wymagają nadmiernej pielęgnacji. To było kluczowe zagadnienie o , którym dyskutowaliśmy. Były spotkania z architektem, z przedstawicielami fundacji i wspólnie z nimi dobraliśmy gatunki roślin. Więc mamy nadzieję, że dobór gatunków okaże się trafny :)
Z jednej roślinki miodku nie będzie ale z 250 ? :) Ideą strefy nektarodajnej nie jest zwiększenie produkcji miodu lecz ochrona owadów zapylających takich jak muchówki, trzmiele, pszczoły samotnice,a także chrząszcze i motyle a także edukacja proekologiczna. Te owady nie zbierają się w roje i nie mieszkają w ulach i nie produkują miodu ale znacznie wspierają zapylanie m.in. naszych drzewek owocowych w sadach lub ogrodach. Wystarczy kawałek nawierconego pniaka i same się zasiedlą :) Oczywiście nie wykluczamy pszczół miodnych. W naszej „stołówce”, mile widziane są wszystkie owady zapylające :) Wielu rolników i sadowników umieszcza domki dla pszczół wokół swoich nasadzeń w celu zwiększania zbiorów.
Dofinansowanie.. akurat ten program był kierowany do organizacji, które działają społecznie na obszarach wiejskich. Wystartowaliśmy do konkursu ... i udało się :)
Jest także Europejski Fundusz Rolny na rzecz Obszarów Wiejskich tam można się starać o dofinansowania. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi kampanię „Rolnictwo ekologiczne”. Nadleśnictwo też ma programy.
Jeśli chodzi o działkowców . Żeby powstała strefa nektarodajna nie potrzebne są wielkie nakłady finansowe, wystarczą rośliny miododajne, domek dla pszczół i już mamy mała strefę i zapylonych owoców więcej :) Taką strefę nektarodajną mam u siebie w ogrodzie, krzewy, kwiaty, drzewka owocowe, domek i mnóstwo murarek ogrodowych :) Zero chemii :) Jeżeli ktoś ma ochotę zobaczyć taki domek z pszczołami serdecznie zapraszam. Nie jestem profesjonalistką, ogród to moje hobby co jest dowodem na to że niepotrzebne są wielkie nakłady i wiedza by mieć ogród pełen pożytecznych owadów.
Serdecznie pozdrawiam forumowiczów Bolec Info
Agnieszka Faltyn
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
24 kwietnia 2015r. o 16:40
Wielkie brawa za pomysł i zaangażowanie ! Również zakupię i zasadzę kilka takich drzewek, to będzie mój wkład w naszą przyszłość . Oby jak najwięcej osób zaczęło podążać w tym kierunku.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
9478
#lia nieaktywny
24 kwietnia 2015r. o 17:28
Super ta akcja. Sama mam ogród bo ogólnie bardzo lubię kwiaty i roślinki ale jakoś nigdy nie zwracałam uwagi na to, które rośliny są miododajne. Ale jak sobie wygooglałam to w moim ogrodzie te miododajne też się znajdą a jeszcze akurat dzisiaj posiałam lawendę :D Nigdy nie widziałam takiego domku dla pszczół, jak ktoś będzie miał fotkę to chętnie zobaczę jak to wygląda
„Jeśli pszczół zabraknie, ludzkość przetrwa cztery lata” – stwierdził kiedyś Albert Einstein
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
3306
#Anonim3306 nieaktywny
24 kwietnia 2015r. o 17:50
lia napisał(a): Super ta akcja. Sama mam ogród bo ogólnie bardzo lubię kwiaty i roślinki ale jakoś nigdy nie zwracałam uwagi na to, które rośliny są miododajne ...


lia polecam RZEPAK :D
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
9478
#lia nieaktywny
24 kwietnia 2015r. o 19:15
VECTOR napisał(a):
lia polecam RZEPAK :D

Ostatnio się śmiałam, że sobie rzepak do wazonu wstawie w końcu też kwiaty ma :D
A tak się zastanawiam czy np. piwonie, rododendron albo maciejka zaliczają się do roślin miododajnych


Dopisane 24.04.2015r. o godz. 19:15:

Tym rzepakiem to się pewnie chciałeś zemścić za to, że Ci nie pozwoliłam trawy wykosić :D
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
3306
#Anonim3306 nieaktywny
24 kwietnia 2015r. o 19:16
lia napisał(a):
VECTOR napisał(a):
lia polecam RZEPAK :D

Ostatnio się śmiałam, że sobie rzepak do wazonu wstawie w końcu też kwiaty ma :D
A tak się zastanawiam czy np. piwonie, rododendron albo maciejka zaliczają się do roślin miododajnychDopisane 24.04.2015r. o godz. 19:15:Tym rzepakiem to się pewnie chciałeś zemścić za to, że Ci nie pozwoliłam trawy wykosić :D


Zapytam znajomej pszczoły i dam Ci znać :D :D
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
REKLAMA Muzeum Ceramiki zaprasza