Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat

Naziemna telewizja cyfrowa

2924
#Anonim2924 nieaktywny
8 lutego 2012r. o 21:25
Skieruj na Żagań, weź mapkę i zobacz w jakim kierunku geograficznym od Ciebie. U mnie w Tomaszowie na pn-zachód.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
569
#Demonides nieaktywny
8 lutego 2012r. o 21:36
Czytając wypowiedzi niektórych forumowiczów i notorycznie pojawiające się wątpliwości publikuję przygotowany na własne potrzeby schemat rozmieszczenia nadajników, wraz z azymutami i odległościami.
Zaznaczam, że na dzień dzisiejszy polskie programy DVB-T w Bolesławcu można odbierać z nadajnika w Wichowie położonego w prostej linii ok. 18km od Żagania.[img=1328733288_pmjxwxv.jpg]
Zrzut z programu Google Earth
[img=1328733037_v4lbem6.jpg]

<b style="color: #003DDF;">http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:<U>Demonides</U></b>
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
3046
#sentinel nieaktywny
12 lutego 2012r. o 20:18
~Mr. White napisał(a): Witam.

Przed zakupem dekodera dvb chciałem się dowiedzieć czy ktoś z waz korzysta już z naziemnej telewizji cyfrowej w Bolesławcu. Jakie anteny stosujecie jaki jest poziom sygnału.



Pozdrawiam


Dzięki uprzejmości WujkaDobrrejRady miałem okazję przetestować dekoder Ferguson Ariva. Odbiór rewelacyjny mimo podłączenia do leciwej już anteny szerokopasmowej. Odbierał mi nawet przed obróceniem anteny z kierunku południowego na północny. :)

GG 2563898
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~mieszkaniec niezalogowany
12 lutego 2012r. o 20:50
a czy ktoś z was ma jakąś taką małą antenkę do odbierania w Bolcu. Ja niestety mieszkam w bloku i nie mam możliwości wyciągnięcia za okno klasycznej szerokopasmówki. Chciałbym coś takiego ale nie wiem czy to wystarczy.
http://allegro.pl/najlepsza-antena-dvb-t-pokojowa-i-zewnetrzna-wyprz-i2092361497.html
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
569
#Demonides nieaktywny
12 lutego 2012r. o 22:23
sentinel napisał(a): Dzięki uprzejmości WujkaDobrrejRady miałem okazję przetestować dekoder Ferguson Ariva. Odbiór rewelacyjny mimo podłączenia do leciwej już anteny szerokopasmowej. Odbierał mi nawet przed obróceniem anteny z kierunku południowego na północny. :)


Antena szerokopasmowa nie jest anteną kierunkową.
W związku z tym jeżeli ustawisz ją w kierunku północnym, to odbiera też z południowego i odwrotnie. To samo tyczy się pozostałych stron świata.
Dlaczego? Antena szerokopasmowa nie jest anteną kierunkową.


Dopisane 12.02.2012r. o godz. 21:46:

~mieszkaniec napisał(a): a czy ktoś z was ma jakąś taką małą antenkę do odbierania w Bolcu. Ja niestety mieszkam w bloku i nie mam możliwości wyciągnięcia za okno klasycznej szerokopasmówki. Chciałbym coś takiego ale nie wiem czy to wystarczy.
http://allegro.pl/najlepsza-antena-dvb-t-pokojowa-i-zewnetrzna-wyprz-i2092361497.html


Wszystko zależy od tego w jakim miejscu Bolesławca mieszkasz.
Ogłoszenie do którego link podałeś to jakieś badziewie.
Najważniejszym parametrem anteny jest wzmocnienie (podawane w decybelach).
Co więcej wzmocnienie to jest nieliniowe i różni się w zależności od częstotliwości sygnału.
Im gorsze (niekorzystne) jest Twoje położenie, tym większe wzmocnienie musi mieć antena.
Wiedz, jednakże, że za duże wzmocnienie może powodować zakłócenia.

Jeśli chcemy odbierać sygnał z Wichowa, który jest nadawany na częstotliwości 666 MHz (kanał 45, czyli musisz zwrócić uwagę na anteny UHF, pracujących na kanale 21-69) to najlepiej jest znaleźć antenę, która ma największe wzmocnienie na danym paśmie (pod warunkiem, że potrzebujemy dużego wzmocnienia).
Pamiętaj, że antena szerokopasmowa "zbiera" wszystko co dobiera i wzmacnia zarówno sygnał jak i zakłócenia.

Jaka antena do DVB-T?
http://www.facebook.com/notes/dvbt/jaka-antena-do-dvb-t/183462818378354


Dopisane 12.02.2012r. o godz. 22:23:

@~mieszkaniec
Teoretycznie możliwe jest, że z kierunku Wichów nie odbierzesz sygnału.
Jeżeli twoja lokalizacja jest w dołku lub na kierunku jest blisko wysoki blok, to będziesz musiał czekać na sygnał ze Śnieżnych Kotłów, które są położone wyżej niż Bolesławiec.

Spójrz na profil terenu na kierunku Wichów (z lewej strony rys.) - Bolesławiec (z prawej str. rys.), wygenerowanego prze program Google Earth.

[img=1329081776_j12v56t.jpg]

<b style="color: #003DDF;">http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:<U>Demonides</U></b>
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~mati niezalogowany
13 lutego 2012r. o 10:54
ogólnie z anteny szerokopasmowej śmiało mozna oglądać ja tak robie od ponad roku jak nie lepiej i obraz jest świetny . Dla tych co mają ANDROIDA w smartfonach warto z marketu pobrac darmowy program DVB-T Finder pokazuje dokładny kierunek ustawienia anteny do najbliższych nadajników ,jaki multiplex i jakie kanały wchodza w skład danego plexa, poziom sygnału i wiele innych potrzebnych informacji.
Dla tych co muszą "coś" kupic nie musi być to od razu Ariva moze być coś małego tańszego o wiele ;)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~CD niezalogowany
13 lutego 2012r. o 12:49
Demonides napisał(a):
sentinel napisał(a):


Antena szerokopasmowa nie jest anteną kierunkową.
W związku z tym jeżeli ustawisz ją w kierunku północnym, to odbiera też z południowego i odwrotnie. To samo tyczy się pozostałych stron świata.
Dlaczego? Antena szerokopasmowa nie jest anteną kierunkową.



Niestety głęboko sie mylisz. Antena szerokopasmowa jest anteną co prawda szerokokątna ale kierunkową.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
13 lutego 2012r. o 12:53
Chyba że zdemontujesz siatkę reflektora. Ale również wtedy antena ma większy zysk z przodu z powodu direktorów (chyba że je też zdemontujesz :D )

Zmoderowano 14.02.2012 godz.19:49 - powód: korekta cytowania (sentinel)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
REKLAMAEfekt-Okna zaprasza