ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4495, 24 lutego 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mrowka zaprasza
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Sprawy mieszkańców21 stycznia 2020r. godz. 10:45, odsłon: 4021, Bolec.Info
W Bolesławcu ślubów cywilnych bierze się więcej niż kościelnych.
Bolesławiec - Informacje: Urzędnik lepszy niż ksiądz? Ślub cywilny (fot. Bernard Łętowski)

W 2019 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bolesławcu śluby wzięło 141 par. Śluby konkordatowe w bolesławieckich kościołach w tym samym czasie wzięło 120 par. Jak poinformowano nas w Urzędzie Miasta, taka tendencja utrzymuje się od lat, w Bolesławcu chętniej bierze się śluby cywilne, niż kościelne.

W naszym województwie jeszcze w 2010 roku 99% małżeństw zawierano w kościołach. Obecnie śluby wyznaniowe stanowią połowę. Raport "Małżeństwa wyznaniowe", co roku opracowują demografowie z Uniwersytetu Łódzkiego. W 2018 roku w kraju zawarto 193 tysiące małżeństw, z czego tylko 62,3 % stanowiły małżeństwa wyznaniowe. 99% małżeństw wyznaniowych to małżeństwa w kościele katolickim.

Wśród przyczyn spadającej ilości małżeństw wyznaniowych wymienia się... rozwody. A to dlatego, że rozwodnikom łatwiej dostać ślub cywilny niż kościelny, bo poprzedni ślub kościelny znacznie trudniej unieważnić. Na śluby wyznaniowe decyduje się także bardzo mało wdów i wdowców. Poza tym jest też znaczna różnica w cenie - w urzędzie ślub kosztuje 84 złote, w kościołach cennik co prawda czasem zaczyna się od 0 zł, ale potrafi sięgać do 2000, zależnie od parafii.

Co sądzicie o tej sytuacji? Zapraszamy do udziału w naszej sondzie:

 

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

~Myszata Czarnuszka   21 stycznia 2020r. o 16:32

~Myszata Czarnuszka

Postów:

Każdy mądry ateista zawsze będzie wspierał chrześcijaństwo mimo, że sam nie wierzy. Tak jak ktoś napisał, świat nie zna pustki i prędzej czy później w zlaicyzowane społeczeństwa wchodzi inna religia, bardziej radykalna, która dyskryminuje np. kobiety i ogranicza wolność człowieka. To już się powoli dzieje. Cała nasza cywilizacja wyrosła z korzeni katolickich i dała rozwój bo jest się człowiekiem posiadającym wolna wolę. Niewielu niewierzących to rozumie, a szkoda.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Mlecznobiały Chaber   21 stycznia 2020r. o 21:21

~~Mlecznobiały Chaber

Postów:

~Brudnozielona Forsycja napisał(a): Różnie można to interpretować , niestety w kościele nie dostaniesz rozwodu jak nie wyjdzie więc sprawa jasna . Jak bierzesz ślub ksiądz szczęśliwy i kasę chętnie przygarnie ale jak chcesz żeby ci pomógł unieważnić związek albo jesteś rozwodnikiem nie doprosisz się księdza żeby ci pomógł a nauki Franciszka mają w...poważaniu i dlatego jest jak jest .

E maria kaczyńska już dwa zaliczyła . ciekawe, bo wynika z tego że ma dzieci niepokalanie poczęte.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

reklama Loando - Chwilówki online
reklama Zapraszamy