ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4703, 19 września 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama Mrowka zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Bolecnauci alarmują3 czerwca 2020r. godz. 21:05, odsłon: 4996, Kazimierz Marczewski
"Samowolka" przyrodnicza odbywa się w mojej miejscowości - mieszkanka Wykrot.
Bolesławiec - Informacje: Żadnej lipy na cmentarzu parafialnym w Wykrotach? Lipy na cmentarzu parafialnym w Wykrotach (fot. Bolecnauta)

Czytelniczka w Wykrot twierdzi, że w jej miejscowości odbywa się „samowolka” dotycząca przyrody. Jako przykłady podaje niepotrzebne według niej, zasypanie piaskiem poniemieckiego basenu razem z istniejącą tam roślinnością, w której schronienie znajdowały różne zwierzęta i gady.

 - Kolejna rzecz to wycięcie również na terenie byłego gimnazjum dwóch wiekowych drzew, które rosły tam dziesiątki lat. Przeżyły wojnę, komunę, niestety demokracji już nie.- pisze nasza czytelniczka.  - Drzewa były zdrowe, niepołamane i nagle zaczęły przeszkadzać i zagrażać, trudno powiedzieć komu.- dodaje.

Sprawa, która bulwersuje naszą czytelniczkę to planowana wycinka drzew, według niej zdrowych lip - na cmentarzu parafialnym.

- Czy  drzewa niszczą pomniki na cmentarzu? - pyta  mieszkanka Wykrot. - Tylko w jaki sposób? Przecież po ścięciu korzenie nadal pozostaną w ziemi. Według mnie, nowy proboszcz o tym  decyduje.  Prawdopodobnie trwa przepychanka z gminą żeby cmentarz stał się komunalny. Od jakiegoś czasu pochówków w Wykrotach może dokonywać tylko jedna firma, która w zamian wywozi śmieci. Koszenie trawy czy tez inne działania są prowadzone przez parafian. Według mnie są problemy z płatnościami za wywóz śmieci. Nie można winą za to obarczyć  te biedne rośliny i je wyciąć. Lipy mają tez swój urok, chronią nas przed słońcem i wiatrem.  Proszę o pomoc i upublicznienie tego listu aby nie dopuścić do niszczenia wspólnego dobra. Kościół i cmentarz jest nie tylko parafian, ale nas wszystkich. Jeśli nie powstrzymamy tych działań za chwile powycina się wszystko i zostanie tylko beton. - dodaje.

- Urząd Gminy wydał zezwolenie na wycinkę lip i świerków na cmentarzu parafialnym w Wykrotach w 2018 roku - mówi Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich. - Parafia poprosiła o przedłużenie pozwolenia na wycinkę do końca 2020 roku. W naszej ocenie drzewa w liczbie 36 nadają się do wycinki, bo pomału umierają. Mają swój wiek i mogą zagrażać bezpieczeństwu - dodaje.

- Większość parafian jest za wycinką tych drzew - mówi sołtys Wykrot Krystyna Proć.- Od dawna mamy zgodę na wycinkę. I powinniśmy te drzewa wyciąć, są stare i wiatr może je połamać. W to miejsce trzeba posadzić nowe, inne drzewa - dodaje.

Rozmawialiśmy z proboszczem parafii w Wykrotach ks. Sławomirem Kowalskim. Nie chciał komentować zaistniałej sytuacji i odesłał nas do rzecznika prasowego Kurii Legnickiej. Nie chciał się także w tej sprawie spotkać z naszym dziennikarzem..

- Parafia w Wykrotach powinna uporządkować swój cmentarz. - mówi rzecznik prasowy Kurii Legnickiej ks. Waldemar Wesołowski. - Stare lipy rosnące na cmentarzu, mające kilkadziesiąt, są niebezpieczne dla zdrowia i życia osób, które przebywają  na cmentarzu. Uzyskana zgoda na wycinkę tych drzew oznacza, że nie są one zdrowe i powinny być usunięte. Rozmawiałem z ks. Sławomirem Kowalskim jest on takiego samego  zdania  jak ja - dodaje.

Komentarz redakcji:

Naszym zdaniem, jeżeli dojdzie  do wycinki starych drzew na cmentarzu w Wykrotach, parafianie powinni zadbać o nowe nasadzenia. W okresie ocieplania klimatu, każde wycięte drzewo powoduję degradację  środowiska naturalnego.

 

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 3 4 5 6 7 8

~~Liliowobiała Jeżyna   5 czerwca 2020r. o 22:30

~~Liliowobiała Jeżyna

Postów:

Proszę pamiętać, że wszystko kosztuje , strażacy nie są od pielęgnacji drzew tylko specjalne firmy , a one za darmo tego nie robią. Ci wszyscy którzy są za pielęgnacją powinni ją za sponsorować a jesienią w czynie społecznym pozbierać liście .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Białoszara Margerytka   5 czerwca 2020r. o 23:13

~Białoszara Margerytka

Postów:

Tylko, ze jesienią liście zbiera kilka osób i raczej nie siedzących na internetach wiec zanim złoży się propozycje trzeba samemu pójść zrobić cokolwiek.
Problemem są liście ? Właśnie o to chodzi, nie chce się grabić. To jest argument do wycięcia - liście. Żenujące.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Białoszara Margerytka   5 czerwca 2020r. o 23:20

~Białoszara Margerytka

Postów:

Szanuj człowieku to co masz bo za chwile nie będziesz miał nic. Dożyliśmy czasów w których w drzewach widzi się tylko liście. W krajach europejskich wszystko się robi dla ratowania drzew i przyrody, a tu odwrotnie bo liście.
A potem płacz, ze huragany i inne anomalia. Macie pieniądze na wycinkę to możecie tak samo przeznaczyć na pielęgnacje bo drzew nie podcina się co miesiąc czy co pół roku.
Do wycięcia drzew również trzeba zatrudnić specjalna firmę.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Szarawozielony Enkiant   6 czerwca 2020r. o 22:06

~Szarawozielony Enkiant

Postów:

Drzew jest pod dostatkiem, można wyciąć lipy, skoro są problemem. A basen nie był czyszczony przez 20 lat, i nie nadaje się do użytku. Dobrze, że zasypują bo tylko "straszył"
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Stalowoniebieski Pustynnik   6 czerwca 2020r. o 22:10

~Stalowoniebieski Pustynnik

Postów:

Tumanów pospolitych też jest pod dostatkiem.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Żonkilowa Porzeczka   7 czerwca 2020r. o 23:15

~~Żonkilowa Porzeczka

Postów:

Zamiast zasypywać basen trzeba było posłuchać prezydenta i zrobić oczko wykrockie plus :) jeszcze dofinansowanie dostalibyście. Pomyślcie bo pomysł bardzo dobry . Basen=oczko wodne plus. A kto to wymyślił w ogóle? Później będziecie odkopywać jak się okaże, że nie można było zasypywać.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

magnum44   8 czerwca 2020r. o 14:31

magnum44

Postów: 14606

Patrząc na zdjęcia lipy wyglądają zdrowo.
Wiele mądrych wypowiedzi w temacie odnośnie konserwatora zabytków, przycinania i pielęgnacji drzew, żeby nie zagrażały, systemu korzeniowego u tak dorosłych okazów, który nie uszkadza nagrobków i wiele innych.

Uważam, że barbarzyństwem będzie wycięcie 36 drzew, a nie faktycznie tych, które są spróchniałe/chore i tego wymagają.

Można zwrócić się o pomoc w tej sprawie do Inspekcji Ochrony Środowiska.
Inspektorat Wojewódzki jest we Wrocławiu, ale są też bliżej, bo w Jeleniej Górze i Legnicy.
Podaję link do strony WIOŚ, oraz namiary na Inspektoraty w miastach, które wymieniłam.


https://www.wroclaw.pios.gov.pl/index.php?dzial=glowna
Od 25 maja 2020 wznowili obsługę klienta.


Kontakt interwencyjny w godzinach urzędowania 7:00-15:00 (pon. - pt.)

Delegatura WIOŚ w Jeleniej Górze
ul. Warszawska 28
58-500 Jelenia Góra
tel. 75 767 94 12
fax. 75 764 89 89


Kontakt interwencyjny w godzinach urzędowania 7:00-15:00 (pon. - pt.)

Delegatura WIOŚ w Legnicy
ul. Rzeczypospolitej 10/12
59-220 Legnica
tel. 76 854 14 00
fax. 76 850 61 38


Pozdrawiam i życzę pomyślnego załatwienia sprawy.

Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć. M.S.C.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ognistorudy Pomidor   8 czerwca 2020r. o 17:04

~~Ognistorudy Pomidor

Postów:

Dziwna logika - wydanie zgody na wycinkę oznacza, że drzewa były w złym stanie i trzeba je wyciąć. To niestety częste zjawisko, że proboszczowie ze zgodą lub bez organizują wycinkę drzew. Kilka lat temu podobna sytuacja miała miejsce w Parowej.
Wiele cmentarzy przypomina parki - na przykład Bródnowski w Warszawie. Ładnie to wygląda i sprzyja zadumie. Zazwyczaj wystarczy usunąć kilka martwych gałęzi i drzewo może trwać nie zagrażając nikomu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 3 4 5 6 7 8

reklama Zapraszamy
reklama Mrowka zaprasza
Święto Ceramiki NA ŻYWO z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.)
"W samo południe" - gościem Wiesław Ogrodnik

Dziś o 12:00 wydanie specjalne programu Bernarda Łętowskiego.