ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4494, 23 lutego 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Mrowka zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony27 listopada 2018r. godz. 23:05, odsłon: 1859, Muzeum Ceramiki
Dwanaście kamiennych rzeźb po przeprowadzeniu konserwacji powróciło do muzealnego lapidarium przy ul. Mickiewicza 13.
Bolesławiec - Informacje: Muzealne lapidarium Dwanaście kamiennych rzeźb (fot. Muzeum Ceramiki)

Projekt „Hradek n.N. i Bolesławiec na szlaku dawnych rzemiosł” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego „INTERREG V-A Republika Czeska-Polska oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa

Dwanaście kamiennych rzeźb po przeprowadzeniu konserwacji powróciło do muzealnego lapidarium przy ul. Mickiewicza 13 w Bolesławcu. Ich odnowienie było możliwe dzięki kolejnemu projektowi unijnym.

Odrestaurowane rzeźby tworzą w muzealnym parku wystawę plenerową, prezentującą zabytki lokalnego kamieniarstwa, powstałe na przestrzeni kilku ostatnich wieków. Najstarsze obiekty to późnoromańska kolumna i fragment epitafium poświęconego kobiecie o imieniu Martha, zmarłej w 1667 r. Bogactwem zdobień wyróżnia się też XVIII-wieczny kartusz herbowy rodu von Frankenberg zu Schellendorf, którego tarcza podtrzymywana jest przez pełnoplastyczną figurę lwa. Wśród zabytków odnowionych w tym roku znalazł się też kamień upamiętniający 100. rocznicę śmierci poety Friedricha Schillera oraz liczne pomniki nagrobne, w tym należące do przedwojennych bolesławieckich garncarzy Louisa Wernera i Bruno Wernera. Układ rzeźb w przestrzeni parku, nawiązujący do przedwojennej koncepcji rozplanowania lapidarium, zaprojektowany został przez specjalistę od zabytkowych założeń ogrodowych Grażynę Polanicę-Traczyńską.

Oficjalne otwarcie ekspozycji odbyło się 23 listopada w Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13. Na podsumowanie projektu przybyli przedstawiciele partnera czeskiego – Miasta Hradek nad Nisou: Pavel Farský (zastępca burmistrza), Jana Davidová (naczelnik Wydziału Rozwoju, Kultury i Dotacji urzędu miejskiego) oraz Vít Štrupl (dyrektor Centrum Kulturalnego „Brána Trojzemi”). Miasto Bolesławiec reprezentował wiceprezydent Kornel Filipowicz. Podkreślił on intensywną współpracę Bolesławca z Hradkiem n. Nisou, skutkującej licznymi projektami z obszaru kultury, sportu i turystyki. Krótkiej prezentacji odnowionych rzeźb dokonał kustosz bolesławickiego muzeum Tadeusz Orawiec, a Sebastian Lichodziejewski, który prowadził prace konserwatorskie, opowiedział o procesie restauracji kamiennych eksponatów i problemach, jakie przy tym napotkał. Na zakończenie Vít Štrupl, przybliżył udział w projekcie partnera czeskiego, który ze środków unijnych dokończył rewitalizację zabytkowego domu przysłupowego w centrum Hradka n. Nisou.

Kolejny etap konserwacji zabytków z lapidarium zrealizowany został w ramach projektu „Hradek n.N. i Bolesławiec na szlaku dawnych rzemiosł”, Zadanie otrzymało dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Mikroprojektów programu transgranicznego „INTERREG V-A Republika Czeska-Polska”.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

fobiak   28 listopada 2018r. o 12:56

fobiak

Postów: 4335

~~Złotożółty Narcyz napisał(a):
fobiak napisał(a):


Ależ oczywiście, ze przemysł też może otrzymywać środki. jest sporo programów kierowanych do prywatnych firm, z tym że wspierających innowacyjne rozwiązania i nowoczesne technologie, a nie tradycyjne formy usług. W tym cała różnica


nie mysl sobie, ze mamy madrzejsze wladze miasta od przemyskich, przemysl nie dostanie bo nie lezal w przedojennych granicach niemiec a my dostajemy bo pielegnujemy niemiecka kulture. firm nie tykaj bo muzeum to nie jest firma.

"z kazdym innym i z rogami jesli bedzie trzeba, dla polski nie ma, nie ma, nic nie ma nie, nic nie ma nie" bolek chyba
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Burawy Pustynnik   28 listopada 2018r. o 22:24

~Burawy Pustynnik

Postów:

Coby lepiej utwardzili lesne drogi tymi poniemieckimi kamieniami.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Burawy Pustynnik   28 listopada 2018r. o 22:24

~Burawy Pustynnik

Postów:

Coby lepiej utwardzili lesne drogi tymi poniemieckimi kamieniami.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

reklama Efekt-Okna zaprasza
reklama Zapraszamy