ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4340, 22 września 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Praca w AMAZON

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


Tekst zlecony27 listopada 2018r. godz. 23:05, odsłon: 1637, Muzeum Ceramiki
Dwanaście kamiennych rzeźb po przeprowadzeniu konserwacji powróciło do muzealnego lapidarium przy ul. Mickiewicza 13.
Bolesławiec - Informacje: Muzealne lapidarium Dwanaście kamiennych rzeźb (fot. Muzeum Ceramiki)

Projekt „Hradek n.N. i Bolesławiec na szlaku dawnych rzemiosł” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego „INTERREG V-A Republika Czeska-Polska oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa

Dwanaście kamiennych rzeźb po przeprowadzeniu konserwacji powróciło do muzealnego lapidarium przy ul. Mickiewicza 13 w Bolesławcu. Ich odnowienie było możliwe dzięki kolejnemu projektowi unijnym.

Odrestaurowane rzeźby tworzą w muzealnym parku wystawę plenerową, prezentującą zabytki lokalnego kamieniarstwa, powstałe na przestrzeni kilku ostatnich wieków. Najstarsze obiekty to późnoromańska kolumna i fragment epitafium poświęconego kobiecie o imieniu Martha, zmarłej w 1667 r. Bogactwem zdobień wyróżnia się też XVIII-wieczny kartusz herbowy rodu von Frankenberg zu Schellendorf, którego tarcza podtrzymywana jest przez pełnoplastyczną figurę lwa. Wśród zabytków odnowionych w tym roku znalazł się też kamień upamiętniający 100. rocznicę śmierci poety Friedricha Schillera oraz liczne pomniki nagrobne, w tym należące do przedwojennych bolesławieckich garncarzy Louisa Wernera i Bruno Wernera. Układ rzeźb w przestrzeni parku, nawiązujący do przedwojennej koncepcji rozplanowania lapidarium, zaprojektowany został przez specjalistę od zabytkowych założeń ogrodowych Grażynę Polanicę-Traczyńską.

Oficjalne otwarcie ekspozycji odbyło się 23 listopada w Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13. Na podsumowanie projektu przybyli przedstawiciele partnera czeskiego – Miasta Hradek nad Nisou: Pavel Farský (zastępca burmistrza), Jana Davidová (naczelnik Wydziału Rozwoju, Kultury i Dotacji urzędu miejskiego) oraz Vít Štrupl (dyrektor Centrum Kulturalnego „Brána Trojzemi”). Miasto Bolesławiec reprezentował wiceprezydent Kornel Filipowicz. Podkreślił on intensywną współpracę Bolesławca z Hradkiem n. Nisou, skutkującej licznymi projektami z obszaru kultury, sportu i turystyki. Krótkiej prezentacji odnowionych rzeźb dokonał kustosz bolesławickiego muzeum Tadeusz Orawiec, a Sebastian Lichodziejewski, który prowadził prace konserwatorskie, opowiedział o procesie restauracji kamiennych eksponatów i problemach, jakie przy tym napotkał. Na zakończenie Vít Štrupl, przybliżył udział w projekcie partnera czeskiego, który ze środków unijnych dokończył rewitalizację zabytkowego domu przysłupowego w centrum Hradka n. Nisou.

Kolejny etap konserwacji zabytków z lapidarium zrealizowany został w ramach projektu „Hradek n.N. i Bolesławiec na szlaku dawnych rzemiosł”, Zadanie otrzymało dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Mikroprojektów programu transgranicznego „INTERREG V-A Republika Czeska-Polska”.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

fobiak   28 listopada 2018r. o 12:56

fobiak

Postów: 3964

~~Złotożółty Narcyz napisał(a):
fobiak napisał(a):


Ależ oczywiście, ze przemysł też może otrzymywać środki. jest sporo programów kierowanych do prywatnych firm, z tym że wspierających innowacyjne rozwiązania i nowoczesne technologie, a nie tradycyjne formy usług. W tym cała różnica


nie mysl sobie, ze mamy madrzejsze wladze miasta od przemyskich, przemysl nie dostanie bo nie lezal w przedojennych granicach niemiec a my dostajemy bo pielegnujemy niemiecka kulture. firm nie tykaj bo muzeum to nie jest firma.

"z kazdym innym i z rogami jesli bedzie trzeba, dla polski nie ma, nie ma, nic nie ma nie, nic nie ma nie" bolek chyba
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Burawy Pustynnik   28 listopada 2018r. o 22:24

~Burawy Pustynnik

Postów:

Coby lepiej utwardzili lesne drogi tymi poniemieckimi kamieniami.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Burawy Pustynnik   28 listopada 2018r. o 22:24

~Burawy Pustynnik

Postów:

Coby lepiej utwardzili lesne drogi tymi poniemieckimi kamieniami.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

Jarmark Garncarski w Nowogrodźcu (16-18.08.2019r.) - raport specjalny
Bolesławieckie Święto Ceramiki (14-18.08.2019r.) - raport specjalny
Dzień po święcie ceramików Dzień po święcie ceramików

W niedzielę setki ludzi w rynku a w poniedziałek pusto, cicho i zamknięte budki.