ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4636, 14 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony25 lipca 2019r. godz. 15:20, odsłon: 2823, Zlecony tekst
Zawód opiekuna lub opiekunki osób starszych bez wątpienia ma przyszłość.
Bolesławiec - Informacje: Opiekunka osób strasznych w Niemczech - Jakie kwalifikacje powinna posiadać? Opiekunka osób strasznych w Niemczech - Jakie kwalifikacje powinna posiadać? (fot. )

Nie oznacza on jednak tego, że jest to zawód prosty. Oczywiście można go nazwać z pewnością bardzo opłacalnym, ale równocześnie też bardzo wymagającym. Osoba zajmująca się seniorem powinna spędzać z nim czas, przyrządzać mu posiłki, rozmawiać, organizować czas.

Jednocześnie też mowa jest o wieku starczym, to jednocześnie też nie można nie wskazać na różne choroby wieku starczego. Tym samym opiekunki w Niemczech sprawujące opiekę nad seniorem, powinny wykazywać się pewną wiedzą medyczną, pewnymi umiejętnościami. Tym samym należy podkreślić to, że osoby w wieku starczym są dosyć wymagające, a opiekun i opiekunka musi spełniać określone wymagania. Ma to znaczenie w kontekście umiejętności praktycznych jak i charakterologicznych. 

Wymogi formalne

Aby pełnić pracę, jaką jest opiekunka osób starszych w Niemczech, potrzeba spełnić określone wymogi formalne. Wprawdzie na różnych portalach ogłoszeniowych mamy do czynienia z wieloma ogłoszeniami dotyczącymi pracy w charakterze opiekuna osób starszych, ale w rzeczywistości nie każda osoba do tej pracy się nadaje. Nawet po ukończeniu stosownego kursu nie ma pewności, że dana nadaje się do sprawowania owej funkcji, owego zawodu. W tym względzie na pewno wiele zależy od konkretnych wymagań stawianych przez danego pracodawcę. Praca, jako opiekunka w Niemczech wymaga często wykształcenia pielęgniarskiego, ale w niektórych przypadkach pracodawca takich wymagań nie ma. Bez wątpienia jednak ukończenie takich kierunków jak:

- fizjoterapia

- pedagogika

- psychologia

- pielęgniarstwo

Jest bardzo dużym atutem kandydatów na pracę opiekunki lub opiekuna osób starszych. Bardzo korzystnym będzie z pewnością ukończenie kursu pierwszej pomocy. Na pewno również warto posiadać prawo jazdy. Jeśli mowa jest o pracy, jaką jest opiekunka osób starszych w Niemczech to niezbędnym elementem na pewno jest znajomość języka obcego.

Cechy kandydatów na opiekunów osób starszych

Wymogi formalne, o których wspomniano nieco wyżej, są bardzo istotne. Tak naprawdę jednak ukończenie kursów, szkoleń, kierunkowych studiów wyższych nie gwarantuje tego, że dana osoba będzie się nadawała do pracy z osobą starszą. Tutaj bardzo istotne są po prostu predyspozycje. Praca w charakterze opiekunki osób starszych wymaga określonej odporności psychicznej i jest to kwestia podstawowa, jest to kwestia niezbędna. Do bardzo ważnych cech, jakie powinna posiadać taka osoba, należy na pewno zaliczyć dużą cierpliwość jak również empatię.

Inną kwestią na pewno jest również komunikatywność, bez której odpowiedni kontakt z osobą starszą nie będzie możliwy. Opiekunka osób starszych powinna być zdolna do kompromisów, powinna potrafić motywować do określonych działań oraz wysiłków. Ponadto również taka osoba w swoich działaniach powinna być konsekwentna. Do niezbędnych cech na pewno należy również zaliczyć określoną siłę fizyczną, która w wielu sytuacjach może się przydać. Oczywiście praca opiekuna lub opiekunki osób starszych wymaga tego, aby dany kandydat posiadał bardzo dobry stan zdrowia. Tym samym nie można borykać się z żadnymi poważnymi chorobami.

W kraju czy za granicą

Niezależnie od tego czy ktoś chce pracować w charakterze opiekuna lub opiekunki osób starszych w kraju czy za granicą, powinien wcześniej zapoznać się z wymogami stawianymi przez danego pracodawcę. Praca za granicą jest bardziej kusząca z uwagi na możliwość zyskania większego zarobku. Jednakże i w kraju można dobrze zarobić. Średnie zarobki za pracę w tym charakterze oscylują w kraju pomiędzy 1600, a 2700 złotych. Jest, więc tutaj spora rozbieżność. Praca za granicą wymaga doskonałej znajomości języka obcego, co jest podstawą.

Mówiąc o wymogach stawianych osobom chcącym pracować w charakterze opiekuna oraz opiekunki osób starszych, nie można określić konkretnych elementów, bez których praca taka nie jest możliwa. Tak naprawdę każdy pracodawca może mieć swoje własne wymagania, które należy spełnić. Nie posiadając stosownych cech, predyspozycji, o których wyżej wspomniano, dana osoba po prostu nie będzie w stanie podołać wymaganiom tej pracy. Rzeczywistość weryfikuje wszelkie wymagania wobec potencjalnych opiekunów oraz opiekunek osób starszych. Tym samym przed próbą podjęcia takiej pracy, przed pójściem na kurs opiekuna/opiekunki osób starszych, należy głęboko przeanalizować czy faktycznie dana osoba posiada określone cechy predysponujące ją do tej pracy. Jeśli taka analiza będzie negatywna, nie ma sensu tej pracy podejmować.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Złocista Morwa   28 lipca 2019r. o 13:55

~Złocista Morwa

Postów:

Jestem po pielęgniarstwie, więc łatwiej było mi odnależć się w tej pracy. Języka nie znałam, ale w promedica miałam 60 godzin kursu i nauczyłam się podstawowoych zwrotów. Juz dobrze operuje niemickim, osłuchałam się go.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kredowobiały Dziewięćsił   28 lipca 2019r. o 14:15

~~Kredowobiały Dziewięćsił

Postów:

To strasznymi osobami trzeba się opiekować? Może straszny człowiek nie potrzebuje opieki......
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!