ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4666, 13 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Święto Ceramiki15 sierpnia 2019r. godz. 15:04, odsłon: 2370, Kazimierz Marczewski
- Ceramicy w Bolesławcu nie są dostatecznie doceniani - pisze w swoim felietonie Kazimierz Marczewski.
Bolesławiec - Informacje: Bolesławiec to miasto Ceramików, nie ceramiki Kazimierz Marczewski (fot. Bernard Letowski)

Od wielu lat Bolesławiec nazywany jest miastem ceramiki. Wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że bolesławiecka ceramika cieszy się olbrzymią popularnością a unikalne wzornictwo uznawane jest na całym świecie.

Wszyscy wiedzą, że piękne, ręcznie malowane urocze naczynia mogą być wykorzystywane praktycznie wszędzie. Ceramika stempelkowa jest wizytówką Bolesławca od wielu, wielu lat, a kobaltowy kolor podnosi jej urok i walory estetyczne. O pawich oczkach, gwiazdach, wielokolorowych kropkach, kółkach, kwiatkach, rozetkach można pisać i delektować się nimi w nieskończoność.

To wszystko widzimy w czasie Bolesławieckiego Święta Ceramiki na straganach i specjalnie przygotowanych wystawach. Pięknie to wygląda - cieszą się tego turyści i mieszkańcy Bolesławca. Sam jestem dumny z tego, co widzę na bolesławieckim rynku i w ogródkach ceramicznych. To raj dla kolekcjonerów i użytkowników ceramiki artystycznej.

Nowe wzornictwo i kolorystyka rokrocznie podnosi jakość tych wyrobów. Nowe produkty są coraz atrakcyjniejsze i oczekiwane przez klientów. O pięknie i walorach artystycznych bolesławieckiej ceramiki można pisać w nieskończoność i z wielką radością i optymizmem. Ja jednak na tym skończę.

Drodzy moi! Ceramika jednak sama się nie robi, sama się nie produkuje!

Często, także podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki, zapominamy o ludziach, którzy tę ceramikę projektują, tworzą, malują i wypalają. Na scenie pokazywani są lokalni włodarze i ich znajomi, czasami jakiś prezes czy może główny projektant. Ale przecież w Bolesławcu i okolicach przy tworzeniu ceramiki pracują tysiące ludzi! Bez nich Bolesławiec nie miałby szansy być miastem ceramiki.

Kim jest człowiek, który produkuje ceramikę artystyczną? Jakie musi posiadać cechy i zdolności, aby sprostać tak wielkiemu zadaniu jakim jest tworzenie sztuki?

Ceramik to artysta, który musi okiełznać cztery żywioły: ziemię, wodę, ogień i powietrze. Nabierając przy tym pokory do każdego z nich. Po kształtach, kolorach i ozdobach naczyń możemy poznać charakter ludzi, którzy ją robią..

Przez wiele lat pracowałem przy produkcji kaolinów i glin biało wypalających się dla przemysłu ceramicznego. W tym czasie odwiedziłem i zapoznałem się z technologią wytwarzania wyrobów ceramicznych we wszystkich większych zakładach ceramicznych w Polsce, niektórych w Europie a także ceramiki artystycznej w Maroku, Chinach i Meksyku.

Miałem okazje poznać i rozmawiać bezpośrednio z pracownikami wytwarzającymi ceramikę. Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że ceramicy to ludzie bardzo otwarci, uczuciowi i ceniący swoją pracę. Przy tym bardzo skromni, zdolni i zaangażowani w swoją pracę.

To prawdziwi artyści rozwijający swoje zdolności i przekazujący swoją wiedzę innym. Zawsze odnoszący się z szacunkiem do innych. Nigdy nie spotkałem się z arogancją i nieskromnością, zawsze widziałem u nich optymizm, wiarę i zaufanie do drugiego człowieka.

I to wszystko mimo ciężkich zadań, które na co dzień realizują. Ceramik musi przygotować nienazwane formy, zdobienia i kolory i w te wypalone kształty tchnąć życie. Ceramik musi ciągle zaciekawiać znudzonego monotonią dnia codziennego mieszkańca miasta.

Moim zdaniem ceramicy w Bolesławcu nie są dostatecznie doceniani. Nieraz pracują za "psie pieniądze" wykonując swoją ciężką i unikalną pracę. To przecież dzięki ceramikom nasze miasto  rozwija się dynamicznie. Mało odpłacamy im się za to co dla nas robią! Wystarczy zapytać ilu pracownikom produkującym unikalną ceramikę artystyczną przyznano z okazji Bolesławieckiego Święta Ceramiki dodatkową premię czy gratyfikacje.

Dla mnie Bolesławiec jest miastem Ceramików a nie miastem ceramiki. Dlatego z okazji Bolesławieckiego Święta Ceramiki przesyłam wszystkim garncarzom, odlewnikom, malarzom, projektantom, sprzedawcom i wszystkim związanym z produkcją ceramiki, słowa szacunku i uznania. Dziękuję!

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

fobiak   15 sierpnia 2019r. o 18:55

fobiak

Postów: 4400

mylisz sie kaziu, boleslawiec to miasto gornikow, jeszczee zyje ich w miescie i powiecie wiecej niz ceramikarzy ale skad ty to mozesz wiedziec
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Mlecznobiały Szafirek   15 sierpnia 2019r. o 19:32

~~Mlecznobiały Szafirek

Postów:

Nie żartuj?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Sczerniała Lobelia   15 sierpnia 2019r. o 20:13

~Sczerniała Lobelia

Postów:

U
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Szarożółty Rącznik   15 sierpnia 2019r. o 21:29

~Szarożółty Rącznik

Postów:

Prawda nas nikt nie docenia
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Szarożółty Rącznik   15 sierpnia 2019r. o 21:36

~Szarożółty Rącznik

Postów:

O jakiej kolwiek premi pracownicy Zakładów Ceramicznych mogą tylko pomarzyć wszyscy się bawią i świętują oprócz nas dla pracowników nie ma żadnego święta
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Ceglastobrązowy Rozmaryn   15 sierpnia 2019r. o 22:30

~Ceglastobrązowy Rozmaryn

Postów:

Kaziuk po tylu latach dopiero się obudziłeś! Gdzieś Ty chopie przez te syćkie swienta ceramiki był?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Mlecznobiały Szafirek   15 sierpnia 2019r. o 22:30

~~Mlecznobiały Szafirek

Postów:

Bez pracowników nie się nic wyprodukować. O tym wszyscy muszą i powinni pamiętać!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ciemnobłękitny Dyptam   15 sierpnia 2019r. o 22:38

~~Ciemnobłękitny Dyptam

Postów:

Akurat za psie pieniądze to pracuje pół Bolesławca i ceramicy nie są tu jakimś wyjątkiem
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Trwają przygotowania do Święta Ceramiki Trwają przygotowania do Święta Ceramiki

Bolesławieckie Święto Ceramiki już od 19 sierpnia.