ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4665, 12 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Sprawy mieszkańców2 marca 2020r. godz. 10:10, odsłon: 3792, UM Bolesławiec/Bolec.info
Dlaczego w nowoczesnym centrum radioterapii nie leczy się chorych?
Bolesławiec - Informacje: Głucho wszędzie, cicho wszędzie Zgorzelec nieczynna radioterapia (fot. UM Bolesławiec)

Przedstawiciele Rady Miasta i Powiatu odwiedzili nieczynne centrum radiologii w Zgorzelcu. O sprawie tej pisaliśmy 2 stycznia w artykule pt. Głodówka za ludzkim życiem

Nasi radni byli zbulwersowani tym co zobaczyli i czego się dowiedzieli.

Opustoszałe wnętrza, w których stoją dwa najnowszej generacji akceleratory firmy Elekta - to obraz, który wyłania się za drzwiami nowoczesnego ośrodka "Centrum Radioterapii Amethyst" przy Wielospecjalistycznym Szpitalu - Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu.

W ośrodku radioterapii chorzy z okolicznych powiatów uzyskaliby możliwość kompleksowego leczenia onkologicznego, ponieważ Wielospecjalistyczny Szpital w Zgorzelcu prowadzi oddziały chirurgii onkologicznej i onkologii klinicznej oraz dysponuje zapleczem diagnostycznym.

Zamiast leczyć pacjentów onkologicznych ośrodek radioterapii "zwiedzają" kolejne grupy zadziwionych zastaną sytuacją osób: lekarzy, samorządowców (ostatnio radni miasta Bolesławiec), różnego rodzaju decydentów, dziennikarzy, ludzi, którym na sercu leży dobro chorych. Zadziwionych, ponieważ wg Krajowego Rejestru Nowotworów (dane z roku 2016 r.) liczba nowych zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce wynosi ponad 160 tysięcy, około 100 tysięcy Polaków umiera z ich powodu, a w zgorzeleckim ośrodku chorzy z pobliskich miejscowości mogliby uzyskać wysoką jakość terapii blisko ich miejsca zamieszkania i całe leczenie pacjentów cierpiących na
różne nowotwory mogłoby się odbywać się w tym samym miejscu.

Na świecie walka z rakiem staje się głównym wyzwaniem współczesnej medycyny. Towarzyszy jej rozwój nowych metod leczenia, w tym nowoczesnej radioterapii, której istotą jest skuteczne napromienienie guza nowotworowego przy maksymalnej ochronie tkanek zdrowych. Tak można leczyć w Zgorzelcu. Do dyspozycji stoi tu światowej klasy sprzęt - m.in. dwa akceleratory Elekta umożliwiające stosowanie wysokospecjalistycznych technik radioterapii oraz proces planowania leczenia całkowicie skomputeryzowany.

Warto przypomnieć, że starania na rzecz utworzenia ośrodka radioterapii w Zgorzelcu trwały kilka lat. W powstanie ośrodka radioterapii zainwestował podmiot prywatny. Natomiast od ponad roku Wielospecjalistyczny Szpital w Zgorzelcu bezskutecznie zabiega o zawarcie umowy z Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ na realizację świadczeń z zakresu radioterapii. Aby móc oferować pacjentom kompleksowe leczenie onkologiczne szpital potrzebuje pieniędzy, tj. kontraktu z NFZ.

Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ zwrócił się o opinię do Wojewódzkiego Konsultanta. Od 2015 r. funkcję konsultanta dla województwa dolnośląskiego pełni dr hab. n. med. Adam Maciejczyk z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. Na portalu Puls Medycyny możemy przeczytać, że Adam Maciejczyk jest onkologiem, specjalistą z zakresu radioterapii onkologicznej oraz dyrektorem Dolnośląskiego Centrum Onkologii, kierownikiem Kliniki Radioterapii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz prezesem Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych. To tylko niektóre ważne
funkcje, które pełni konsultant. W 2019 r. został powołany przez Ministra Zdrowia do uczestnictwa w pracach Zespołu do spraw opracowania Narodowej Strategii Onkologicznej.

Opinia konsultanta Adama Maciejczyka jest negatywna. Szpital nie ma kontraktu na prowadzenie radioterapii. W nowoczesnym centrum radioterapii nie leczy się chorych. Z powodu konieczności dojazdów do innych dolnośląskich ośrodków (Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica) niektórzy chorzy w ogóle rezygnują z radioterapii.

Dyrekcja Wielospecjalistycznego Szpitala nie zgadza się z wydaną opinią, uważając ją za krzywdzącą zarówno dla szpitala, jak i chorych. Argumenty przedstawia Marcin Wolski, zastępca dyrektora ds. medycznych WS-SP ZOZ, w piśmie do dyrektora NFZ, w którym prosi o sprostowanie tejże opinii o wartościowe dane lub ponowne wydanie aktualnej opinii w sprawie utworzenia Centrum Radioterapii w Zgorzelcu: (.) w związku z mocno nas i naszych chorych krzywdzącą opinią pana Konsultanta Wojewódzkiego doc. A. Maciejczyka, na którą Państwo się powołujecie odmawiając naszym chorym dostępu do najnowocześniejszej terapii, zwracam się z uprzejmą prośbą do Pana Dyrektora o poproszenie pana doc. A. Maciejczyka o sprostowanie tejże opinii o wartościowe dane lub ponowne wydanie aktualnej opinii w sprawie
utworzenia Centrum Radioterapii w Zgorzelcu.

Opinia z dnia 23.04.2019 r. powołuje się odpowiednio na dane z lat 2012, 2013 i 2008, gdy w Szpitalu nie było jeszcze realizacji pakietu
onkologicznego, pomimo, że ogólnie dostępne najświeższe dane z Krajowego Rejestru Nowotworów są z roku 2016 r. Dodatkowo dane powinny być uzupełnione o obszar minimum powiatów bolesławieckiego i lubańskiego, dla którychjesteśmy najbliższym i jedynym w powiecie ośrodkiem onkologicznym w pełni realizującym pakiet onkologiczny.
Krzywdzącym dla nas i dla naszych pacjentów jest też fakt nie zwrócenia uwagi przez Pana Konsultanta na aspekt odległości naszego ośrodka od innych centrów radioterapii:
- Szpital w Wałbrzychu (150 km)
- Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu (162 km)
- Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej (71 km)
- Wojewódzki Szpital w Legnicy (103 km),
co wprost uniemożliwia świadczenia radioterapeutyczne dla mieszkańców obsługiwanych przez nas powiatów. Niezmiernie istotna wydaje się też nie poruszona kwestia oszczędności NFZ-tu z tytułu prowadzenia radioterapii w Zgorzelcu wynikająca z uniknięcia nieracjonalnych wydatków na hostele i transport medyczny dla naszych chorych, a także z niepodważalną wyższością technologiczną naszego ośrodka umożliwiającą uniknięcie ciężkich powikłań i tym samym kosztów ich leczenia. W związku z potrzebą zagwarantowania ciągłości i kompleksowości udzielanych świadczeń naszym chorym proszę sprawę potraktować jako bardzo pilną.

Wielospecjalistyczny Szpital - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu kontraktu na prowadzenie radioterapii nie ma. Za to w lutym br. ogłoszono Narodową Strategię Onkologiczną na lata 2020-2030, która ma m.in. umożliwić odwrócenie niekorzystnych trendów takich jak fragmentacja opieki, rozproszenie świadczeń i ośrodków onkologicznych, które dotychczas wpływały na jakość leczenia onkologicznego, a co za tym idzie zwiększa szanse pacjentów na wyjście z choroby nowotworowej.

Pacjenci zgorzeleckiego Wielospecjalistycznego Szpitala szanse wyjścia z choroby nowotworowej mogliby mieć znacznie szybciej, ponieważ chorzy mogą tutaj w jednym miejscu przejść wszystkie etapy diagnostyki i terapii onkologicznej, od chirurgii onkologicznej, chemioterapii - i mając kontrakt z NFZ - aż po radioterapię.

Sytuacja tym bardziej zdumiewa, że w niedawno ogłoszonej Narodowej Strategii Onkologicznej w dziale "Diagnoza - stan obecny" czytamy: "Problemem  polskiej onkologii jest również niedostateczne wyposażenie szpitali. Istotne ograniczenia związane są z akceleratorami wykorzystywanymi w radioterapii, których w niektórych województwach jest za mało, ponadto część z dostępnych sprzętów jest przestarzała i wymaga wymiany. Dodatkowo, rośnie skala tzw. kosztów pośrednich dla budżetu państwa.."

Tymczasem, aż wierzyć się nie chce, w zgorzeleckim ośrodku na pacjentów już ponad rok czekają dwa najnowszej generacji akceleratory.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

~Płowobrązowy Ligustr   2 marca 2020r. o 10:12

~Płowobrązowy Ligustr

Postów:

A po co pojechali tam radni, będziemy zapewne finansować radioterapię w Zgorzelcu
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Oliwkowozielony Driakiew   2 marca 2020r. o 10:14

~~Oliwkowozielony Driakiew

Postów:

~Płowobrązowy Ligustr napisał(a): A po co pojechali tam radni, będziemy zapewne finansować radioterapię w Zgorzelcu


Może lepiej niech prezydent zorganizuje wizytę radnych w naszym szpitalu. Pod pretekstem wizyty ratusz wysmażył politycznego niusa.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

ramaj   2 marca 2020r. o 10:59

ramaj

Postów: 940

"Dlaczego w nowoczesnym centrum radioterapii nie leczy się chorych?"
Prosta odpowiedź - bo trzeba dać na Kurwizję.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Słomkowa Lilia   2 marca 2020r. o 11:04

~~Słomkowa Lilia

Postów:

Teraz widzicie jak na dłoni gdzie PISdzielcy mają Polaków ,Gebelsowska propaganda Kurskiego w TVP jest priorytetem pisowskiej kasty .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Szarobiała Jeżówka   2 marca 2020r. o 14:36

~~Szarobiała Jeżówka

Postów:

~~Słomkowa Lilia napisał(a): Teraz widzicie jak na dłoni gdzie PISdzielcy mają Polaków ,Gebelsowska propaganda Kurskiego w TVP jest priorytetem pisowskiej kasty .


Lokalni działacze PiS, nie są zainteresowani niczym, czego nie każe im ich "Mroźny Mentor". Nie kazał się interesować, to radni PiS nie pojechali do Zgorzelca. Odwołali też spotkanie z red. Sakiewiczem " .. bo radioterapia zdominowałaby spotkanie" , a oni mają " ... ważniejsze sprawy". Zapewne spółki skarbu państwa, a konkretnie, gdzie można jeszcze wsadzić swojaków.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Brudnoszara Bakopa   2 marca 2020r. o 16:59

~Brudnoszara Bakopa

Postów:

Skoro prywatny podmiot chciał trzepać kabonę na inwestycji to zanim ją zrealizował powinien mieć pewność że kontrakt będzie. To tak jakby rolnik zasiał zboże bez kontraktacji i miał pretensje że nikt nie chce od niego kupić. To jest druga strona medalu, no ale pod publikę wyciąga się argument polityczny. Wiadomo kampania, a lud łyka włącznie ze zmanipulownymi radnymi. Panie prezydencie, niech się pan lepiej zajmie naszym szpitalem.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Malachitowa Hakonechloa   2 marca 2020r. o 17:40

~~Malachitowa Hakonechloa

Postów:

~Brudnoszara Bakopa napisał(a): Skoro prywatny podmiot chciał trzepać kabonę na inwestycji to zanim ją zrealizował powinien mieć pewność że kontrakt będzie. To tak jakby rolnik zasiał zboże bez kontraktacji i miał pretensje że nikt nie chce od niego kupić. To jest druga strona medalu, no ale pod publikę wyciąga się argument polityczny. Wiadomo kampania, a lud łyka włącznie ze zmanipulownymi radnymi. Panie prezydencie, niech się pan lepiej zajmie naszym szpitalem.
Bardzo słuszna i trafna uwaga. Nie sztuka zainwestować pieniądze a potem krzyczeć że nie ma kontraktu. Jak nie mam umowy to nie wchodzę w inwestycję. Proste.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złota Malina   2 marca 2020r. o 17:58

~~Złota Malina

Postów:

JEŚLI TYLKO OPINIA JAKIEGOŚ CWANIKA MA DECYDOWAĆ O POTRZEBACH CHORYCH A SPRZĘT SIĘ MARNUJE ,LUDZIE UMIERAJĄ ,NALEŻY TAKIEGO BARANA POSADZIĆ
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Trwają przygotowania do Święta Ceramiki Trwają przygotowania do Święta Ceramiki

Bolesławieckie Święto Ceramiki już od 19 sierpnia.