Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
Kościół o zagrożeniu koronawirusem
~Płoworudy Plektrantus niezalogowany
11 marca 2020r. o 10:03
Ciekawe zdanie byłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza na temat kościoła w Polsce.

Waham się jak gazda
Mamy wielki, silny i bogaty kościół w Polsce. Wielka ilość księży i kościołów, sióstr zakonnych i sporo zakonów. Tysiące nieruchomosci w każdej części kraju, nawet w najmniejszej miejscowości. Tysiące hektarów ziemi przekazanych przez państwo nie dla wykonywania kultu, a dla bogactwa. Setki milionów dotacji państwowych na płace, emerytury księży i sióstr zakonnych. Setki milionów dotacji na inne cele kościelne i z kościołem związane. Mamy kościół obecny i hojnie opłacany w każdym publicznym miejscu, w dziesiątkach instytucji, w wojsku i policji, szpitalu i szkole, we wszystkich prawie mediach, na każdej właściwie uroczystości, a krzyż na prawie każdej ścianie. Każda uroczystość państwowa, gospodarcza, publiczna a nawet prywatna zaczyna się w kościele. Kościół jest ponad władzą świecką, a z dzisiejszą władzą zespawany w jedność.

Kościół w Polsce jest wielki, ale czym - oprócz bogactwa materialnego i władzy - bogaty? Akcjami i organizacjami charytatywnymi? Pomocą dla najuboższych, odrzuconych, wyśmianych i sponiewieranych? Pomocą dla bitych dzieci, lanych żon, poniewieranych matek, gwałconych także przez księży...? Czy kościół stanął w obronie poniewieranego przez lata w bestialski sposób Lecha Walesy /z Matką Boską w klapie/? Czy stanął w obronie upadlanych niepełnosprawnych, ignorowanych nauczycieli, pauperyzowanych młodych lekarzy, obrzucanych błotem imigrantów, gnębionych i wyszydzanych osób LBGT.... Na co idzie wielkość, bogactwo, władza kościoła w Polsce? Czy na pewno na to byśmy byli lepsi?

Czy tak wielki i bogaty kościół jest budowniczym kraju pełnego dobra, dialogu, bezpieczeństwa, wzajemnej pomocy, wzajemnego szacunku, kraju bez zabójstw, bez samobójstw, bez agresji, bez przemocy, bez kradzieży? Czy kościół łagodzi, czy podgrzewa obyczaje, nastroje, wzajemne relacje? Czy buduje wspólnotę? Jesteśmy społeczeństwem katolickim, czyli w czym lepszym? Lepszym od społeczeństwa protestanckiego duńskiego czy szwedzkiego, czy mało religijnego angielskiego, czy niemieckiego? Czy kościół pomaga nam bić się w piersi za nasze narodowe przywary, za narodowe, zbiorowe grzechy, za zdarzające się w historii upadki?

Na początku lat 90-tych wówczas gorzowski biskup powiedział, że katolik powinien głosować na katolika, Żyd na Żyda, muzułmanin na muzułmanina. Zdumiały mnie te słowa. Mój przewodnik powiedział, że może biskup miał jakieś racje by to mowić, ale że to oczywiście pomylenie porządków, boskiego i państwowego i że na pewno czuję, że mogę głosować na kogokolwiek, że inne są kryteria wyboru. Na tzw kolędzie rozmowa była sympatyczna dopóki nie skrytykowałem jakiegoś księdza; wówczas ksiądz kolędnik skoczył na mnie jak poparzony. Bo w polskim kościele świecki nie jest członkiem kościoła, jest nim tylko duchowny, stąd wyrazy braterstwa z pedofilami, a nie ich ofiarami.

Jaka jest ta pozytywna rola wielkiego kościoła w naszym kraju? Wyimaginowane przedmurze chrześcijaństwa? Ostatni bastion katolicyzmu w zlaicyzowanym świecie? Obrona ludzkości i rodziny przed „tęczowa zarazą”? Obrona kolejnego „narodu wybranego” przed liberalizmem, demokracją, zachodnią cywilizacją? Świadkiem jakich wartości chrześcijańskich są słowa i czyny duchownych Jedraszewskiego i Rydzyka? Pytania i wątpliwości mnożą się i nasilają w bardzo, bardzo wielu spotykanych przeze mnie osobach, a i we mnie buzują. A kościół codziennie, chyba nawet z każdym dniem coraz głośniej udziela odpowiedzi, niestety odpowiedzi coraz bardziej jednoznacznej. Kościół wypełnia się mamoną i władzą, a pustoszeje z ludzi i wartości, z prawdy, dobra i piękna. I nikogo nie zdziwi, że w tekście o polskim kościele nie ma słowa o Bogu.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Rdzawy Wawrzynek niezalogowany
11 marca 2020r. o 10:15
Kogo obchodzi zdanie aż tak skompromitowanego głuptaka?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Różowy Len niezalogowany
11 marca 2020r. o 10:36
Marcinkiewicz to niech najpierw zrobi porządek w swoim życiu i dopiero potem ocenia innych. Jakoś tak jest że zwykle człowiek żyjący w grzechu ma potrzebę plucia na Kościół. Niestety niczego to nie zmieni, choćbyś Kościół wdeptał w ziemię to grzech i tak pozostanie grzechem. I jeśli ci kapłan o nim nie przypomni to i tak odezwie się kiedyś sumienie. Jedyna dobra droga to spowiedź i pokuta. Plucie na Kościół to ślepa uliczka.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Krwawosiny Szarłat niezalogowany
11 marca 2020r. o 15:40
~~Rdzawy Wawrzynek napisał(a): Kogo obchodzi zdanie aż tak skompromitowanego głuptaka?


ty sam się określ głuptaku wawrzynku...
tak tępej postaci jak ty trudno to zrozumieć to co powyżej napisano ...
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Krwawosiny Szarłat niezalogowany
11 marca 2020r. o 15:52
''W związku z epidemią koronawirusa podczas konferencji prasowej przedstawiciele rządu pytani byli o to, co organizacją i uczestnictwem w mszach świętych.

– Jesteśmy w kontakcie z Episkopatem, jak państwo doskonale wiecie, na mszach był odczytywany list ministra zdrowia, komunikat wydał arcybiskup Gądecki, w KPRM odbyło się spotkanie z przedstawicielami związków wyznaniowych – wskazał Łukasz Szumowski.

Minister Zdrowia podkreślił, że sytuacja jest dynamiczna i służby ją monitorują. – Wiemy, że w niektórych krajach takie decyzje zostały podjęte,miedzy wiernymi. ''


......na dziś w Polsce nie ma potrzeby. Zwiększenie liczby mszy jest zasadne i sensowne, chodzi o zwiększenie odległości do 1 metra miedzy wiernymi.


SZCZYT IDIO.TY.ZMU....hahahaha

ten 1 metr to magiczna bariera?

czy pomiędzy maszami kościelny biega i odkaża miejsca po poprzednikach?
odkaża ławki ?

nie dajmy się zwariować ale kiedy czyta się takie jak powyżej oświadczenia to można nabrać wątpliwości czy jakiś inny wirus nie zaatakował sukienkowych ...
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Morski Jaskier niezalogowany
11 marca 2020r. o 17:28
~~Sinawy Wiąz napisał(a):
~~Alabastrowa Lantana napisał(a): Wszyscy mają dostosować się do ograniczeń i restrykcji, tylko kościół żyje według własnych przepisów i norm. Modlić można się też w domu. Można także msze, księdza, kazania transmitować w internecie. Nikt na tym nie ucierpi, a wręcz przeciwnie.

Powiedz mi jeszcze jak miałoby wyglądać udzielanie Komunii Świętej przez internet.


no fakt bez komunii i tacy jak żyć Katoliku
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Kirowy Liliowiec niezalogowany
11 marca 2020r. o 19:01
Mogą se wszystko zamykać ale kościółka nam nie zamkną. Tam nasza siła . Modlitwą odgonimy tą lewacką zarazę.
Nie ma najmniejszej wątpliwości że całe to zło pochodzi od lewaków i LGTB.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Morski Jaskier niezalogowany
11 marca 2020r. o 19:15
no wątpliwości to mam co do ciebie
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.