ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4910, 11 maja 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy!
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony1 kwietnia 2021r. godz. 18:19, odsłon: 607, Zlecony tekst
Kotły na ekogroszek są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym w domowych instalacjach grzewczych.
Bolesławiec - Informacje: Kotły na ekogroszek, czyli oszczędne i ekologiczne ogrzewanie Kotły na ekogroszek, czyli oszczędne i ekologiczne ogrzewanie (fot. )

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami w domowych instalacjach można stosować wyłącznie niskoemisyjne kotły na ekogroszek klasy 5.

Kotły na ekogroszek są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym w domowych instalacjach grzewczych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami w domowych instalacjach można stosować wyłącznie niskoemisyjne kotły na ekogroszek klasy 5.

Dostępne dziś na rynku i instalowane w domach kotły na ekogroszek powinny spełniać wymagania przewidziane dla urządzeń tzw. klasy 5. Takie obostrzenia są wynikiem problemów ze smogiem, z jakimi zwłaszcza w sezonie grzewczym zmaga się wiele miejscowości w naszym kraju. Nowoczesne kotły na ekogroszek mogą się przyczynić do obniżenia poziomu emisji zanieczyszczeń emitowanych przez instalacje grzewcze przede wszystkim w domach jednorodzinnych. Wedle najnowszych szacunków wciąż ponad 65 procent polskich domów jednorodzinnych jest ogrzewanych węglem. Aż 75 procent działających kotłów to kotły zasypowe starej konstrukcji, czyli tzw. kopciuchy, charakteryzujące się niską efektywnością, a w dodatku wysoką emisją zanieczyszczeń.

Kotły na ekogroszek klasy 5.

Wymiana starych kotłów na nowoczesne kotły na ekogroszek nie dość, że może przyczynić się do poprawy jakości powietrza, to na dodatek takie kotły o wysokiej efektywności energetycznej, obniżą koszty ogrzewania, a na ich instalację można dostać dofinansowanie zarówno z rządowego programu „Czyste powietrze”, jak i skorzystać z dotacji samorządowych.

Aby ubiegać się o dofinansowanie trzeba zainstalować kocioł na ekogroszek spełniający normy dla kotłów klasy 5. Oznacza to, że kotły z ręcznym załadunkiem paliwa nie mogą emitować więcej niż 60 mg/m3 cząstek stałych, 30 mg/m3 organicznych związków gazowych i 700 mg/m3 tlenku węgla. Kotły z automatycznym podawaniem paliwa mogą z kolei emitować 40 mg/m3 cząstek stałych, 20 mg/m3 związków gazowych i 500 mg/m3 tlenku węgla. Tak wyśrubowane normy oznaczają, że nowoczesne piece na ekogroszek emitują trzykrotnie mniej pyłu, pięciokrotnie mniej szkodliwych gazów i sześciokrotnie mniej tlenku węgla w porównaniu z urządzeniami klasy 3, która jest najniższą dla obowiązujących norm. Działające w wielu domowych gospodarstwach piece starej konstrukcji potrafią emitować nawet kilkadziesiąt razy więcej zanieczyszczeń niż niskoemisyjne kotły klasy 5.

Kotły na ekogroszek z certyfikatem Ecodesign

Wielu producentów oferuje kotły na ekogroszek, które nie tylko spełniają wymagania klasy 5., ale też oznaczone są certyfikatem Ecodesign. Kotły z takim certyfikatem emitują zaledwie 350 mg/m3 tlenku węgla, a normy ekologiczne spełniają także podczas pracy z niepełną mocą. Kotły z certyfikatem Ecodesign są zatem urządzeniami niskoemisyjnymi nie tylko w warunkach pracy z pełną mocą, ale także podczas całego sezonu grzewczego, gdy ich moc nie jest w pełni wykorzystywana. Wszystkie kotły oferowane przez firmę Stalmark spełniają wymagania klasy 5. I oznaczone są certyfikatem Ecodesign.

Jak działają kotły na ekogroszek?

Kotły na ekogroszek są przystosowane do opalania granulatem węglowym typu ekogroszek o średnicy od od 5 do 25 mm. W automatycznych kotłach firmy Stalmark ekogroszek transportowany jest z podajnika na palenisko za pomocą podajnika ślimakowego. Dla poprawnego działania podajnika i efektywnego spalania, ekogroszek powinien być suchy, cechować się wysoką kalorycznością i niską spiekalnością. Takie paliwo pali się efektywnie, wypala się praktycznie do końca, a po spaleniu pozostaje niewiele popiołu. Zapas ekogroszku w zasobniku wystarczy uzupełniać co kilka dni, by kocioł działał właściwie bezobsługowo. Paliwo zapala się wprawdzie ręcznie, ale dalszy proces spalania jest niemal całkowicie zautomatyzowany. Za pomocą elektronicznego sterownika można wybrać tryb pracy: spalanie lub podtrzymanie, ustawić pożądaną temperaturę, zaprogramować ją w różnych godzinach i poszczególnych dniach tygodnia itd. Gdy temperatura spada poniżej zaprogramowanej wartości minimalnej, kocioł automatycznie przechodzi w tryb pracy, kiedy zaś osiąga minimum jedynie podtrzymuje spalanie zużywając minimalne ilości opału. Takie funkcje kotłów na ekogroszek pozwalają na optymalną gospodarkę paliwem i przynosi w efekcie znaczne oszczędności. 

Nowoczesne kotły na ekogroszek mogą być zatem jednocześnie oszczędne i ekologiczne. Są z pewnością jedną z lepszych alternatyw na ogrzewanie domu wśród kotłów na paliwa stałe. Niektóre kotły na ekogroszek oznaczone klasą A+ potrafią osiągnąć współczynnik efektywności energetycznej (EEI) na poziomie od 98 do 124.  Nawet jednak kotły na ekogroszek o nieco niższej efektywności i tak są najlepszym wyborem wśród dostępnych na rynku urządzeń pracujących bez udziału energii ze źródeł odnawialnych.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Zszarzały Kalocefalus   12 kwietnia 2021r. o 17:31

~Zszarzały Kalocefalus

Postów:

Dla zainteresowanych tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam https://pulsarinstalacje.pl
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Zapraszamy