ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4626, 4 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony15 lipca 2019r. godz. 13:58, odsłon: 2202, Zlecony tekst
Coraz częściej słyszy się o nowoczesnej sieci 5G, która zastąpi dotychczasową technologię 4G.
Bolesławiec - Informacje: 5G vs 4G: co będzie lepsze? 5G vs 4G: co będzie lepsze? (fot. )

Czy rzeczywiście jest ona lepsza od obecnie wykorzystywanych standardów? Sprawdziliśmy to.

Czym jest sieć 4G?

4G to sieć komórkowa czwartej generacji, która zapewnia znacznie szybszy transfer danych niż technologia 3G czy 2G (do 300 Mb/s). Do zalet tej technologii zalicza się głównie stosunkowo rzadkie pojawianie się błędów i przestojów w transferze danych, nawet 10-krotnie szybszy czas reakcji niż w przypadku sieci trzeciej generacji oraz nieskomplikowaną strukturę sieci szkieletowej. Warto wspomnieć też o tym, że przebudowa systemu z 3G na 4G nie wiąże się z całkowitą modernizacją połączeń (była to konieczność podczas przebudowy systemu z 2G na 3G). Technologia 4G ma też swoje wady. Jedną z najistotniejszych jest to, że starsze telefony komórkowe nie mogą jej obsługiwać. Poza tym prędkość przesyłania danych nie zawsze jest zadowalająca.

Co to jest sieć 5G?

Sieć 5G to najnowszy standard telefonii komórkowej, który ma zapewniać znacznie szybszy transfer danych niż technologia czwartej generacji. Jak przekonują eksperci, może to być od 1 do 100 Gb/s. Prace nad nowoczesną siecią nie zostały zakończone, ale już wiadomo, że ryzyko wystąpienia opóźnień ma zostać znacząco zmniejszone. To ważna informacja m.in. dla graczy, którym zależy na płynności rozgrywki i szybkości reakcji. Działanie sieci 5G ma być oparte na stacjach BTS wyposażonych w nowoczesne anteny. To umożliwi ukierunkowanie sygnału i obsługę wielu użytkowników sieci jednocześnie bez powstawania zakłóceń. 

Sieć 4G a 5G

Co jest lepsze – sieć 4G czy 5G? Ponieważ technologia piątej generacji nie została jeszcze wprowadzona, trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na takie pytanie. Mimo że standard 5G zapewni nam szybsze przesyłanie oraz odbieranie danych, to może się okazać, że nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Po pierwsze, do korzystania z nowoczesnego standardu sieci będziemy potrzebować urządzeń wyposażonych w innowacyjne technologie. Starsze smartfony i tablety nie będą obsługiwać sieci 5G, a inwestycja w nowszy sprzęt może być dużym wydatkiem. Po drugie, wielu ekspertów obawia się, że hakerzy będą mieli nieco łatwiejszy dostęp do sieci 5G (w porównaniu do 4G), co wynika nie tylko z dużej prędkości transferu danych, ale też stosowania całkowicie nowych zarządzających tymi procesami aplikacji. 

Wprowadzenie technologii piątej generacji może sprawić, że towarzyszące nam obecnie rozwiązania będą wydawały się przestarzałe. Niemniej jednak do momentu wprowadzenia nowoczesnej sieci pozostaje nam korzystanie z dobrze znanych nam technologii, w tym 4G. Nie jest ona pozbawiona wad, jednak jest kilka sprawdzonych metod na rozwiązanie często występujących problemów, takich jak zakłócenia łączności czy opóźnienia. Jedną z najpopularniejszych jest zakup wzmacniacza sygnału Wi-Fi, który pozytywnie wpływa na komfort korzystania z bezprzewodowego Internetu w domu, jak również poza nim. Z pomocą tego artykułu można szybko znaleźć odpowiedni wzmacniacz sygnału Wi-Fi. W zestawieniu prezentowane są modele uznawane za łatwe w podłączeniu i obsłudze.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

~Amarantowa Pragnia   15 lipca 2019r. o 16:02

~Amarantowa Pragnia

Postów:

Wpływ na zdrowie tego gówna?Ktoś badał w Polsce?Pewnie nikt.Zero badań...A informacje ze swiata po zastosowaniu tego badziewia nie sa zbyt ciekawe na organizm ludzki.Co na to da?i tak teraz predkosc przy swiatlowdoach to sredni 600mb/s.W zasadzie po Ci ci wiecej?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

mir.ko   15 lipca 2019r. o 16:37

mir.ko

Postów: 2850

Co maja światłowody do 4 i 5 G ?

Na ochrone jest extra bielizna

https://m.wirtualnemedia.pl/m/artykul/szkodliwy-wplyw-sieci-5g-szwajcarski-sklep-feruje-bielizne-ochronna
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Srebrzystoczarny Kleome   15 lipca 2019r. o 18:37

~~Srebrzystoczarny Kleome

Postów:


--- Sieci 5G będą wykorzystywać również różne częstotliwości:

Pasmo 700 MHz obejmuje zakres 694‑790 MHz. Fale na tych częstotliwościach rozchodzą się w miarę równomiernie i nie są pochłaniane przez różne przeszkody. Oznacza to, że fale z uwagi na swoją charakterystykę są w stanie objąć swoim zasięgiem terytorium kraju, co zapewni dostęp do usług w oparciu o 5G potencjalnie każdemu mieszkańcowi.

Kolejny zakres częstotliwości obejmuje 3,4 ‑ 3,8 GHz i zapewnia parametry wymagane do obsługi bardzo wielu podłączonych urządzeń w tym samym czasie. Pasmo to może być z powodzeniem wykorzystywane na obszarach dużych miast o dużej gęstości zabudowy. Można też zastosować je do transmisji dużych ilości danych w czasie rzeczywistym – np. wideo w najwyższej rozdzielczości.

Pasmo wysokie obejmujące częstotliwości powyżej 24 GHz mogą wykorzystywać urządzenia wymagające bardzo niskiego opóźnienia. Problemem jest jednak ograniczenie zasięgu przez tłumienie powodowane choćby liśćmi drzew i krzewów, nie wspominając o takich przeszkodach jak ściany budynków czy ukształtowanie terenu. Szacowane zasięgi w ramach tego pasma wynoszą od 50 do 500 m w przestrzeniach otwartych, natomiast w obszarach zabudowanych nie przekraczają 200 m.

Częstotliwości te w łączności mobilnej zostaną wykorzystane po raz pierwszy, ale od wielu lat bez negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie pracują na nich inne urządzenia:

na częstotliwości 700 MHz od kilkudziesięciu lat nadawany jest sygnał telewizyjny;
częstotliwość 3,5 GHz od dekady używana jest powszechnie w urządzeniach szerokopasmowego radiowego przesyłu danych typu WiMax;
na częstotliwości 26 GHz powszechnie działają radiolinie, stosowane np. w dużych miastach w przypadku przeszkód w budowie linii kablowych.
Obecnie w wielu krajach europejskich trwają prace nad uporządkowaniem widma radiowego i udostępnieniem przewidzianych pasm na potrzeby telekomunikacji ---
https://www.gov.pl/web/5g/czestotliwosci

Bolesławiec to prowincja i nie będzie w nim szybkiego internetu. Zostaniemy pokryci pasmem pokryciowym 700-800 MHz po telewizyjnych MUXach (w Niemczech i Czechach kilka miesięcy temu już zlikwidowano telewizję na tym paśmie przeznaczonym pod 5G).
Jeżeli częstotliwość 700 MHz jest szkodliwa to już powinniśmy umrzeć od DVB-T
Fale 3,4 - 3,8 GHz to już pasmo pojemnościowe i tutaj będzie latał ten megainternet ,ale to będzie raczej we Wrocławiu niż w Bolesławcu bo pasma zależne są od zagęszczenia urbanistycznego i tam te wyższe się sprawdza bardzo dobrze.
To raczej Wrocławianie powinni się martwić mikrofalami niż my. Oczywiście my też siedzimy w prywatnych mikrofalach w mieszkaniu (WiFi) ale to już nie chodzi o sam fakt w nich przebywania tylko przeładowania "eteru" falami mikro (szum/smog elektromagnetyczny) co sieć 5G na pewno spowoduje.
Jak myślicie dlaczego na wsiach ludzie biorą internet LTE a śmiga im jak krew z nosa?
Bo są pokryci LTE 800 MHz i mają znaczną odległość do nadajnika.
W Bolesławcu też lata to na tej częstotliwości ale jest lepiej bo nadajników jest kilka i są bliżej.
Dlatego nie rozumiem dlaczego ludzie ze wsi dają się nabierać na super szybki internet LTE jak wiadomo że fizyka temu zaprzecza :)
Tak samo będzie z 5G na wsi i w Bolesławcu, dostaniemy namiastkę a prawdziwa sieć będzie we Wrocławiu i Warszawie.

Można jeszcze poczytać o pasmach tutaj
https://biuroprasowe.orange.pl/blog/czestotliwosc-czestotliwosci-nierowna-pasma-pokryciowe-i-pojemnosciowe/
https://calculla.pl/podzial_fal_elektromagnetycznych
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Karminowa Calibrachoa   15 lipca 2019r. o 18:50

~~Karminowa Calibrachoa

Postów:

Akurat o LTE na wsiach to bzdury piszesz.
Bo na wsiach mają po 90-100 M/s co w mieście jest parametrem nieosiągalnym.
I wielkość sygnału nie jest wyznacznikiem szybkości LTE, ale przede wszystkim obciążenie BTSa.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Srebrzystoczarny Kleome   15 lipca 2019r. o 19:16

~~Srebrzystoczarny Kleome

Postów:

Mają, jak mieszkają pod masztem z LTE.
Obciążenie na wsi małe, bo najlepszy akces do BTSa mają sąsiedzi spod masztu a nie z końca wsi :)
Jak myślisz ,dlaczego są limity danych na internet mobilny?
Właśnie po to aby ci z końca wsi ,miasta i prowincji też mieli trochę internetu :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Szarobrązowy Wiąz   15 lipca 2019r. o 21:58

~~Szarobrązowy Wiąz

Postów:

~~Srebrzystoczarny Kleome napisał(a): Mają, jak mieszkają pod masztem z LTE.
Obciążenie na wsi małe, bo najlepszy akces do BTSa mają sąsiedzi spod masztu a nie z końca wsi :)
Jak myślisz ,dlaczego są limity danych na internet mobilny?
Właśnie po to aby ci z końca wsi ,miasta i prowincji też mieli trochę internetu :)


Nie trzeba mieszkać pod masztem. Wystarczy dobra antena kierunkowa do LTE i router, który umożliwia podłączenie takiej anteny. Ja mam do BTS-a 5,5 km i smiga mi LTE elegancko.

Mulenie się LTE to nic innego jak zapchany BTS, ewentualnie użytkownik za dużo pobierał danych i operator włączył mu lejek :-)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jasnoszary Motylek   16 lipca 2019r. o 7:11

~~Jasnoszary Motylek

Postów:

~~Szarobrązowy Wiąz napisał(a):

Nie trzeba mieszkać pod masztem. Wystarczy dobra antena kierunkowa do LTE i router, który umożliwia podłączenie takiej anteny. Ja mam do BTS-a 5,5 km i smiga mi LTE elegancko.

Mulenie się LTE to nic innego jak zapchany BTS, ewentualnie użytkownik za dużo pobierał danych i operator włączył mu lejek :-)


Cały czas mówię o tym ,że zasięg jest za mały i dlatego musisz dać antenę.
Jeżeli internet jest z nazwy mobilny to wyklucza on noszenie dodatkowej anteny ,bo internet mobilny jest do urządzeń mobilnych a nie dla nieruchomości z antenami :)
Jeżeli mieszkasz w domu i bez dodatkowej anteny internet ci nie śmiga to właśnie taka jest jego jakość mobilna.
Zapchany BTS to wypadkowa dużej ilości użytkowników do małej ilości BTSów i to jest drugi argument do niskiej jakości internetu mobilnego.
Internet co się wyłącza bo za dużo się pobiera to trzeci argument że jest to internet od dziadowskiego usługodawcy (oszczędza na infrastrukturze).
Dlatego sieć 5G będzie działała podobnie w małych miejscowościach jak ta LTE..
Pamiętajcie że sieć 5G budowana jest dla małych opóźnień a nie dla dużego transferu, i dlatego ją wprowadzają bo LTE z tymi opóźnieniami radzi sobie słabiej.
I właśnie te opóźnienia wynikają ze słabej infrastruktury i przeładowania sieci, przez co urządzenia mobilne działają słabo w małych miejscowościach bez podpinania anteny.
Tu nie ma żadnych czarów bo internet po kablu na za długim przewodzie też zaczyna szwankować.
Im dłuższa odległość od nadajnika tym słabszy internet.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Pomarańczowy Nagietek   17 lipca 2019r. o 10:42

~Pomarańczowy Nagietek

Postów:

Są badania są. Ale nie piszą o tym. Za duży wpływ korporacji. Nie jest to teoria spiskowa dziejów. 5G będzie miało fatalny wpływ na środowisko jak i na ludzi. Ptaki stracą orientację... dużo by pisać. Bolec winien pisać na ten temat ...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>