ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4666, 13 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony15 grudnia 2019r. godz. 13:05, odsłon: 2455, Zlecony tekst
Niewykupywanie polisy od odpowiedzialności cywilnej wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami
Bolesławiec - Informacje: Dlaczego nie warto jeździć bez OC? Dlaczego nie warto jeździć bez OC? (fot. )

Jak wiadomo, OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla każdego właściciela auta i teoretycznie nie ma przed nim ucieczki. A jak sytuacja wygląda w praktyce? Rzeczywiście, niewykupywanie polisy od odpowiedzialności cywilnej wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami, które sprawiają, że zwyczajnie nie opłaca się tego robić.

Wysokie grzywny

Podstawowym aspektem, który sprawia, że nie warto próbować uciekać przed obowiązkiem wykupywania OC, są wysokie kary finansowe. Jak się okazuje, są one bardzo bolesne dla kieszeni kierowcy, bo mogą wynosić nawet ponad 4 tys. zł! Tymczasem nawet najdroższe polisy dla osób prywatnych kosztują maksymalnie 2-3 tys. zł. Oznacza to, że zwyczajnie opłaca się je wykupić, bo w przeciwnym razie trzeba będzie zapłacić znacznie większą karę.

Wysokość grzywny zależy od dwóch czynników: rodzaju pojazdu i liczby dni, w trakcie których pozostawał bez OC. Najwięcej płaci się za brak polisy przez okres dłuższy niż 14 dni, podczas gdy najmniej dotkliwe kary czekają na osoby, które jeżdżą bez polisy nie dłużej niż 3 dni. Ponadto najwyższe grzywny dotyczą aut ciężarowych, ciągników i autobusów, najmniej płacą właściciele jednośladów, a po środku sytuują się samochody osobowe. Więcej na temat kar można przeczytać na stronie https://porownywarki-ubezpieczen.pl/b/121-kary-za-brak-oc.

Nieuchronność kary

Nie od dziś wiadomo, że największym „straszakiem” dla osób łamiących prawo nie jest wysokość, lecz nieuchronność kary. Nawet największa grzywna może się okazać skuteczna, jeśli dane wykroczenie bądź przestępstwo nie będzie skutecznie wykrywane. Właśnie dlatego jeszcze kilkanaście lat temu wiele osób jeździło bez OC, mając świadomość, że jeżeli nie zostaną złapane na gorącym uczynku przez służby mundurowe, to unikną karą. Obecnie sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej.

Współcześnie instytucja odpowiedzialna za wystawianie kar za brak OC, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, dysponuje narzędziami, które pozwalają na automatyczne typowanie aut pozbawionych obowiązkowej polisy. Służy do tego specjalna baza zarejestrowanych w Polsce pojazdów, która jest analizowana przez system informatyczny w przeszukiwaniu egzemplarzy bez OC. Gdy taki zostanie wykryty, grzywna jest wystawiana bez potrzeby kontroli drogowej. A zatem każdy, kto uchylił się od obowiązku wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, powinien być gotowy na odebranie listu z informacją o karze wynoszącej nawet ponad 4 tys. zł.

Odpowiedzialność cywilna za wyrządzone szkody

Czy wysokość i nieuchronność kary to jedyne negatywne konsekwencje czekające na właścicieli aut bez OC? Otóż nie do końca. Wynika to z faktu, że w razie spowodowania zdarzenia drogowego przez kierowcę jadącego takim samochodem wyrządzone przez niego szkody nie zostaną pokryte z polisy. To z kolei oznacza, że sprawca będzie musiał zapłacić za nie z własnej kieszeni. W sytuacji, w której – przykładowo – doszczętnie zniszczył nową, luksusową limuzynę o wartość 300 tys. zł, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej. Jak nietrudno się domyślać, że konsekwencje finansowe tej sytuacji będą ciążyły na nim być może nawet do końca życia.

Podsumowując, niewykupywanie OC jest działaniem pozbawionym sensu i potencjalnie wysoce ryzykownym, które może się wiązać z ogromnymi kosztami. Nie chodzi wyłącznie o nieuchronną grzywnę w wysokości nawet ponad 4 tys. zł, ale również, a może przede wszystkim o potencjalne ryzyko wzięcia na siebie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w ruchu drogowym. Aby nie przepłacać za polisę, warto skorzystać z narzędzi dostępnych na stronie http://porownywarki-ubezpieczen.pl/, które pozwalają na porównanie ofert i znalezienie tej najtańszej.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

~Słomkowy Kiścień   15 grudnia 2019r. o 16:25

~Słomkowy Kiścień

Postów:

wszędzie tylko te kary ciągle płacenie za wszystko
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Stalowy Niecierpek   15 grudnia 2019r. o 16:41

~~Stalowy Niecierpek

Postów:

Niektórzy myślą, że jak samochód stoi na parkingu albo w garażu to nie musza płacić OC. A potem ZONK! I 4 koła w plecy.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Bladoróżowa Iglica   16 grudnia 2019r. o 0:38

~Bladoróżowa Iglica

Postów:

Przede wszystkim, OC powinno być przypisane do kierowcy.

Przykład:

Kierowca autobusu z dwudziestoletnim stażem, postanawia kupić swój pierwszy prywatny samochód.
I płaci pełną stawkę OC, ponieważ zniżki pozyskał autobus. Autobus jest podmiotem, nie - jego kierowca.
Absurd, służący jedynie siorbaniu kasy.

Przykład następny:

Jadę pożyczonym autem, i jestem sprawcą kolizji.
Straty pokrywa OC pożyczonego auta, jak i mojego (), pomimo, że te stało pod domem

Przykłady wyłudzania kasy można mnożyć.

Wystarczy wylobbować zasady i przepisy nie mające nic wspólnego z logiką i uczciwością.Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Czerwonobrązowy Głąbigroszek   16 grudnia 2019r. o 10:57

~~Czerwonobrązowy Głąbigroszek

Postów:

z wlasnego dswiadczeia wiem ze nie oplaca sie ubezbieczac zwlaszcza ze grasuja szajki robiace ludzi na stluczke od teraz wykupuje najbardziej dziadoskie oc jakie znaje zadnego nnw zadnego ac nic zeby jakas wiesjka szmata nie ryzykowala mojego zycia i zycia jej dzieci dla paru groszy. SZKOLONe esbeki sposob
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Brunatnofioletowy Judaszowiec   17 grudnia 2019r. o 21:32

~~Brunatnofioletowy Judaszowiec

Postów:

no widzisz trzeba było się łuczyć ,,,,,,
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Różowy Len   18 grudnia 2019r. o 7:46

~~Różowy Len

Postów:

Spaliłem silnik w aucie. Przez ponad rok nie było mnie stać na jego naprawę. Auto stało pod domem, ale ubezpieczać go musiałem. Zupełnie bez sensu. Skubią nas z każdej strony. Niestety nie uzbierałem pieniędzy na naprawę bo co uskładałem, szło na ubezpieczenie. Auto poszło na złom.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ciemnobłękitna Kalmia   18 grudnia 2019r. o 21:52

~~Ciemnobłękitna Kalmia

Postów:

mogłeś wziąć pożyczkę ,tylko że na starego rzęcha to nie opłacalne.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ochrowa Czereśnia   22 grudnia 2019r. o 23:26

~~Ochrowa Czereśnia

Postów:

swoją drogą zastanawiam się czy główne siedziby ubezpieczycieli jak np Generali czy Link4 wiedzą jak w Polsce robiąnastłuczkę i jak esbecja kryje sie na wzajem ciekawe czy wiedzą jak w polsce służbyze sobą "współpracują i jak lokalni zacieraja slady i piorą kasa ciekawe czy wtedy pozwolili by tak sobie na takie ekscesy. Wlasne dzieci narażać zeby komus auto rozwalic... trzeba być inteligentnym z "wyksztuceniem"
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Trwają przygotowania do Święta Ceramiki Trwają przygotowania do Święta Ceramiki

Bolesławieckie Święto Ceramiki już od 19 sierpnia.