ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4657, 4 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Sprawy mieszkańców21 stycznia 2020r. godz. 10:45, odsłon: 4368, Bolec.Info
W Bolesławcu ślubów cywilnych bierze się więcej niż kościelnych.
Bolesławiec - Informacje: Urzędnik lepszy niż ksiądz? Ślub cywilny (fot. Bernard Łętowski)

W 2019 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bolesławcu śluby wzięło 141 par. Śluby konkordatowe w bolesławieckich kościołach w tym samym czasie wzięło 120 par. Jak poinformowano nas w Urzędzie Miasta, taka tendencja utrzymuje się od lat, w Bolesławcu chętniej bierze się śluby cywilne, niż kościelne.

W naszym województwie jeszcze w 2010 roku 99% małżeństw zawierano w kościołach. Obecnie śluby wyznaniowe stanowią połowę. Raport "Małżeństwa wyznaniowe", co roku opracowują demografowie z Uniwersytetu Łódzkiego. W 2018 roku w kraju zawarto 193 tysiące małżeństw, z czego tylko 62,3 % stanowiły małżeństwa wyznaniowe. 99% małżeństw wyznaniowych to małżeństwa w kościele katolickim.

Wśród przyczyn spadającej ilości małżeństw wyznaniowych wymienia się... rozwody. A to dlatego, że rozwodnikom łatwiej dostać ślub cywilny niż kościelny, bo poprzedni ślub kościelny znacznie trudniej unieważnić. Na śluby wyznaniowe decyduje się także bardzo mało wdów i wdowców. Poza tym jest też znaczna różnica w cenie - w urzędzie ślub kosztuje 84 złote, w kościołach cennik co prawda czasem zaczyna się od 0 zł, ale potrafi sięgać do 2000, zależnie od parafii.

Co sądzicie o tej sytuacji? Zapraszamy do udziału w naszej sondzie:

 

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

~Brudnozielona Forsycja   21 stycznia 2020r. o 10:49

~Brudnozielona Forsycja

Postów:

Różnie można to interpretować , niestety w kościele nie dostaniesz rozwodu jak nie wyjdzie więc sprawa jasna . Jak bierzesz ślub ksiądz szczęśliwy i kasę chętnie przygarnie ale jak chcesz żeby ci pomógł unieważnić związek albo jesteś rozwodnikiem nie doprosisz się księdza żeby ci pomógł a nauki Franciszka mają w...poważaniu i dlatego jest jak jest .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Brązowawa Mahonia   21 stycznia 2020r. o 10:55

~Brązowawa Mahonia

Postów:

Kościół się pomału zwija
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Błękitnawa Jasnota   21 stycznia 2020r. o 11:21

~~Błękitnawa Jasnota

Postów:

Nie sądzę, żeby ktokolwiek brał ślub żeby się rozwodzić. Inna sprawa, że w praniu wychodzi różnie. My mamy ślub cywilny. Formalności związanie ze ślubem kościelnym są bzdurne. Uznaliśmy, że nauki przedmałżeńskie to nieporozumienie ,strata czasu oraz pieniędzy.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Oliwkowozielony Driakiew   21 stycznia 2020r. o 11:23

~~Oliwkowozielony Driakiew

Postów:

Laicyzujemy się, takie czasy. Ludzie uwierzyli w konsumpcyjny przekaz współczesnego świata, że Bóg nie jest im do niczego potrzebny. Jesteśmy coraz słabsi pod tym względem. Ale świat wiary nie zna pustki i coraz śmielej w Europę wchodzi Islam... Za 100 - 150 lat nasze dzieci, a szczególnie kobiety nie będą już znały świata wolności, demokracji i swobód. Ten proces jest długotrwały, ale trwa. Chrześcijańskie korzenie Europy i cały jej dorobek cywilizacyjno - kulturowy przestanie istnieć. Wystarczy spojrzeć na współczynnik dzietności wyznawców Islamu, a zlaicyzowanego Europejczyka. Świat się zmienia. Widać tak ma być.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ciemnozielona Cebulica   21 stycznia 2020r. o 11:29

~~Ciemnozielona Cebulica

Postów:

~Brudnozielona Forsycja napisał(a): Różnie można to interpretować , niestety w kościele nie dostaniesz rozwodu jak nie wyjdzie więc sprawa jasna . Jak bierzesz ślub ksiądz szczęśliwy i kasę chętnie przygarnie ale jak chcesz żeby ci pomógł unieważnić związek albo jesteś rozwodnikiem nie doprosisz się księdza żeby ci pomógł a nauki Franciszka mają w...poważaniu i dlatego jest jak jest .

Jak to: niestety nie dostaniesz rozwodu? Bierzesz ślub i myślisz o rozwodzie? A przysięga?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rudożółta Języczka   21 stycznia 2020r. o 12:09

~~Rudożółta Języczka

Postów:

Tosz to jest chyba WSTYD i HAŃBA dla partii ( sekty ) rządzącej i dla całego Narodu
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Różowy Len   21 stycznia 2020r. o 12:31

~~Różowy Len

Postów:

~~Błękitnawa Jasnota napisał(a): Nie sądzę, żeby ktokolwiek brał ślub żeby się rozwodzić. Inna sprawa, że w praniu wychodzi różnie. My mamy ślub cywilny. Formalności związanie ze ślubem kościelnym są bzdurne. Uznaliśmy, że nauki przedmałżeńskie to nieporozumienie ,strata czasu oraz pieniędzy.

Młodzi nie zawsze wiedzą co to jest małżeństwo. Dobre nauki zawsze się przydadzą by wiedzieć na co się człowiek pisze. Nie zawsze jednak chcemy słuchać co nam tam tłuką do głowy. A potem płacz i wzajemne pretensje za zmarnowane najlepsze lata.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Szarobrązowy Hibiskus   21 stycznia 2020r. o 15:58

~Szarobrązowy Hibiskus

Postów:

Kościół niestety się zwija a wraz z nim spada ilość katolików. Ateiści myślą że jak zwalczą kosciol to swiat bedzie lepszy ale poza moralnoscią bedzie zupelne przyzwolenie na kradzież,przemoc i odezwa się stare pojecia zemsta rodowa. Pozatym katolicy dają impuls do rozwoju przemyslu, techniki, utrzumania calej infrastruktury cywilizacyjnej z jakiej na codzien korzystamy. Nie dosc ze ich swiat bedzie pełen przemocy, niczym nieograniczonej kradziezy, zemsty rodowej, to jeszcze dziadostwa materialnego, smrodu i głodu. Bo oni to opluwają katoli ale nie biorą pod uwagę ze w większosci są to uczciwie pracujący ludzie z rolnictwa, branż technicznych, fabrykach, jednym slowem robole a bie cwaniaki w garbiturach z teczką w ręku kradnacych w bialych rękawiczkach. To się zdziwią jak sie okaże ze trseba zakasać rękawy i przepchac kanalize czy zejść pod ziemie wykopać węgiel na prąd. Na to im wyobraźni brakuje
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!