ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4370, 22 października 2019r.
reklama
Ubezpieczenia OC i AC - najatrakcyjniejsze oferty tylko na mFind.pl!
zaloguj się
zarejestruj się
reklama UPC zaprasza
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tekst zlecony23 maja 2019r. godz. 16:38, odsłon: 1981, Zlecony tekst
Idealny wózek widłowy terenowy
Branża logistyczna i magazynowa przeżywa rozkwit.
Bolesławiec - Informacje: Idealny wózek widłowy terenowy Wózek widłowy terenowy - idealny do ciężkich i wymagających zadań! (fot. )

Jak podaje znany w branży raport Widlak 2018, w 2017 roku odnotowano rekordową liczbę oddanych do użytku magazynów - było to aż 2,36 mln m2! Rok 2018 wcale nie był dużo gorszy pod tym względem z liczbą oddanych - 2,21 mln m2 (oraz blisko 2 mln m2 w budowie).
Stale wzrastająca liczba oddanych do użytkowania powierzchni magazynowych oraz produkcyjnych przekłada się bezpośrednio na wzrost zainteresowania wózkami jezdniowymi unoszącymi. O ile niewielkie zamknięte magazyny obsługują najczęściej wózki czołowe elektryczne, o tyle w przypadku dużych hal i zakładów produkcyjnych przemysłu ciężkiego, często wykorzystuje się także bardziej wydajne i solidniejsze - wózki widłowe terenowe.
Nie bez znaczenia jest także sam proces budowy powierzchni przemysłowych oraz magazynowych, w którym nierzadko korzysta się z urządzeń takich jak wózki terenowe.
W niniejszym artykule zaprezentujemy:

  • co sprawia, że wózki widłowe terenowe są tak pomocne i wydajne;
  • zastosowania i branże, w których pojazdy te sprawdzają się najlepiej.

Na czym polega fenomen wózka widłowego terenowego?

na-czym-polega-fenomen-wozka-widlowego-terenowego.jpg

Być może wiele osób zastanawia się, co sprawia, że to akurat wózek terenowy jest określany jako wyjątkowo solidny, efektywny i niezawodny pojazd, który z łatwością sprosta wymagających zadaniom. W celu odpowiedzi na to pytanie musielibyśmy cofnąć się aż do fazy procesu projektowania urządzenia.
Pierwszy wózek widłowy terenowy został zaprojektowany i wyprodukowany na bazie wykorzystania odwróconego schematu ciągnika rolniczego, przy dodaniu, znanych już z wózków widłowych, masztu oraz hydrauliki. Działo się to w 1958 roku we Francji, a jego twórcą był Marcel Braud - syn założyciela marki “Braud & Faucheux”, która początkowo zajmowała się produkcją materiałów budowlanych oraz sprzętu takiego jak: żurawie, dźwigi, kombajny czy betoniarki. Co ciekawe, firma ta funkcjonuje do dziś, jednak od 1981 roku pod zmienioną nazwą - jako popularny producent wózków unoszących - Manitou.
Wózek widłowy terenowy powstał jako bardziej wydajny i uniwersalny odpowiednik wózka czołowego spalinowego. Jest do niego stosunkowo podobny, ale nieco większy. Wyróżnia go kilka charakterystycznych elementów:

  • opony - to właśnie po nich najłatwiej rozpoznać wózek widłowy terenowy. Zwykle, w tego rodzaju pojeździe, montuje się się duże opony z głębokim bieżnikiem - większe z przodu, mniejsze z tyłu. Taki układ służyć ma głównie poprawie możliwości jezdnych urządzenia a także zwiększeniu przyczepności;
  • napęd - większość z wózków widłowych terenowych została wyposażona w napęd na 4 koła, co pozwala im sprawniej poruszać się po powierzchniach, gdzie zwykłe wózki widłowe czołowe nie dałyby rady. Mowa tu głównie o wzniesieniach i pagórkach, ale także o nieutwardzonych, wyboistych a nawet grząskich terenach, gdzie wózek widłowy terenowy radzi sobie z łatwością;
  • kabina - najczęściej jest to kabina kompletna, a nie jedynie zadaszenie; wynika to nie tylko z kwestii bezpieczeństwa, ale także z faktu, iż wózki widłowe terenowe wykorzystuje się do prac zewnętrznych i muszą one być przystosowane i odporne na zmienne warunki atmosferyczne (takie jak wiatr, deszcz czy śnieg);
  • przeciwwaga - wózek widłowy terenowy ma znacznie większe możliwości udźwigu niż wózek czołowy. Aby był stabilny, potrzebna jest spora przeciwwaga, dlatego waga wózków terenowych jest duża i zależy w dużej mierze od ich udźwigu maksymalnego. Zakłada się, iż w uproszczeniu - wózek o udźwigu ok 5,5 tony waży niecałe 7 000kg. Natomiast, warto podkreślić, iż spotyka się także wózki widłowe terenowe o udźwigu nawet 10 ton.

wozek-widlowy-uniersalny-i-wielofunkcyjny.jpg

Co istotne - wózek widłowy terenowy jest bardzo uniwersalny i wielofunkcyjny. Jak to możliwe? Wszystko dzięki wymiennym elementom dodatkowego wyposażenia, czyli dostępnemu na rynku osprzętowi (m.in. praktycznym łyżkom czy wielu rodzajom czerpaków oraz chwytaków). Montując osprzęt w miejsce tradycyjnych wideł, szybko i łatwo zmienia się charakter wózka widłowego terenowego, umożliwiając mu wykonywanie całkowicie nowych, niedostępnych dotychczas zadań - jak np. transportowanie gruzu czy ładunków sypkich. Otwiera to zupełnie nowe możliwości i sprawia, że pojazd ma jeszcze liczniejsze zastosowania w wielu branżach.

Wózki widłowe terenowe - poznaj ich zastosowanie!

Wózek widłowy terenowy wyprodukowany został z myślą o dwóch branżach rolnictwie oraz, co oczywiste, budownictwie. Współcześnie bywa wykorzystywany także w przemyśle, w ramach operacji logistycznych i transportu ciężkiego. Jednak wciąż najchętniej używa się go na gospodarstwach rolnych i dużych farmach oraz na placach budowy.

Rolnictwo

wozek-widlowy-terenowy-rolnictwo.jpg

Wózki widłowe terenowe wykorzystywane są w rolnictwie głównie w ramach transportu bliskiego, ułatwiając i znacząco usprawniając zbiory, jak i późniejszy proces magazynowania plonów.
Wraz z wymiennym osprzętem wykorzystuje się je przede wszystkim w:

  • uprawie zbóż;
  • hodowli zwierząt;
  • warzywnictwie;
  • szkółkarstwie.

Wózki terenowe są przydatne nie tylko w ramach prac transportowych, ale także w zadaniach porządkowych polegających na czyszczeniu i obsłudze stajni, kurników oraz silosów.

Budownictwo

wozek-widlowy-budownictwo.jpg

Dzięki napędowi na 4 koła, wózki widłowe terenowe z łatwością radzą sobie w dostarczaniu materiałów budowlanych (cegieł, czy nawet długich rur i prętów) wprost na plac budowy, nawet jeśli jego powierzchnia jest nieutwardzona i grząska.
Ponadto, dzięki zastosowaniu osprzętu mogą one być również przydatne podczas wyburzeń, gdzie zajmą się wywozem gruzu.

Przemysł

wozek-widlowy-terenowy-przemysl.jpg

Wózki widłowe terenowe, dzięki dużemu udźwigowi z łatwością radzą sobie z przewożeniem zarówno ładunków przeznaczonych do dalszego transportu, jak i dużych elementów składowych oraz podzespołów na obszarach produkcyjnych.
Chętnie wykorzystuje się je w przemyśle drzewnym (tartakach) oraz w zakładach zajmujących się przetwórstwem i utylizacją odpadów (złomowiskach).

Wózek widłowy terenowy - warto go mieć!

Wózek widłowy terenowy jest solidnym i wielofunkcyjnym pojazdem, który zastosowanie znajduje w wielu branżach związanych z transportem, budownictwem oraz rolnictwem. Tym, co wyróżnia go na tle innych wózków widłowych są wyjątkowe umiejętności jezdne (bezbłędne pokonywanie wzniesień, terenów piaszczystych oraz grząskich czy podmokłych) a także duża wartość maksymalnego udźwigu.
Chcesz wiedzieć gdzie kupisz wydajny i niezawodny wózek widłowy terenowy? Sprawdź tutaj!

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


CasusMORENAZuraw KlevetNajlepszeDomoExpertAutogazMRpartsLombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazję
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy