Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMAEfekt-Okna zaprasza
BolecFORUM Nowy temat

przydomowa oczyszczalnia ścieków

~k*** niezalogowany
27 stycznia 2015r. o 20:20
a w Kierznie jest juz kanalizacja?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
27 stycznia 2015r. o 20:26
~k*** napisał(a): a w Kierznie jest juz kanalizacja?


nie ma, podobno planują budowę ale bardzo wątpliwe jest, żeby się opłacało bo dużo budynków ma właśnie eko-szamba i oczyszczalnie, ale licho ich wie co wymyślą, w każdym razie opisałam wyzej całą drogę jaką musieliśmy przejść żeby móc zainstalować oczyszczalnię
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~k*** niezalogowany
27 stycznia 2015r. o 20:32
to w takim razie wątpię że u nas pozwolą na takie oczyszczalnie skoro budowa kanalizacji ma ruszyć na wiosnę....:( a daleko ma Pan/Pani sąsiadów? to jest jakiś wymóg zamontowania oczyszczalni?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
27 stycznia 2015r. o 20:44
~k*** napisał(a): to w takim razie wątpię że u nas pozwolą na takie oczyszczalnie skoro budowa kanalizacji ma ruszyć na wiosnę....:( a daleko ma Pan/Pani sąsiadów? to jest jakiś wymóg zamontowania oczyszczalni?


nie pamiętam dokładnie ale chyba co najmniej 5 metrów musi być od granicy z sąsiadem, 30m do najbliższej studni, chyba też 5 od duzych drzew, powiem tak: myślę ze warto spróbować, bo np w Parzycach znajomi którzy płacili ok 120 za wodę teraz płacą prawie 400 ze ściekami - wiec im więcej wody, tym więcej za ścieki, a jeżeli spełnia się wszelkie wymagania to tak naprawdę nie modą zabronić i nakazać podłączenia, tylko że dużo osób właśnie wychodzi z założenia ze "a i tak się nie zgodzą' a później trzeba bulić, koszt oczyszczalni jest jednorazowy a wystarczy raz w roku opróżnić, za kanalizację płaci sie regularnie i dużo drożej, do wiosny zostało trochę czasu więc warto wziąć się w garść i próbować
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~k*** niezalogowany
27 stycznia 2015r. o 20:52
dzięki:))
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
28 stycznia 2015r. o 11:03
Eko szambo to koszt 4000zł a dobroczyńcy z hydro-techu za samo przyłącze żądają 1300zł a później tak jak pisze Pani z Kierżna miesięczne opłaty to około 400zł woda +ścieki.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
28 stycznia 2015r. o 12:47
a czy np ktoś w miejscowości Gierałtów ma już przydomową oczyszczalnię ścieków lub chce sobie jeszcze taką wybudować ??
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Zbigniew niezalogowany
28 stycznia 2015r. o 13:39
Jakie pozwolenia i kiedy nie są wymagane?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, zgodnie z art. 29, ust. 1, pkt 3 Prawa budowlanego, nie wymaga pozwolenia na budowę, w przypadku gdy dobowa przepustowość nie przekracza 7,5 m3/d. Ponadto w myśl Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, inwestycja ta nie wymaga otrzymania decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, w przypadku odprowadzenia oczyszczonych ścieków bytowych do wód lub do ziemi w ilości nieprzekraczającej 5 m3/d na gruncie stanowiącym naszą własność, nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.



Jakie więc dokumenty i gdzie należy złożyć?

1. Zgłoszenie eksploatacji oczyszczalni

Mimo, że w myśl Prawa wodnego w warunkach zwykłego korzystania z wód przydomowe oczyszczalnie nie wymagają pozwolenia na budowę, jednak z uwagi na fakt, że zaliczane są do urządzeń mogących negatywnie oddziaływać na środowisko, w związku z czym wymagają zgłoszenia właściwemu organowi ochrony środowiska. Zgłoszenia należy dokonać przynajmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem użytkowania oczyszczalni. Przyjęcia zgłoszenia może dokonać wójt, burmistrz albo prezydent miasta.

Przeważnie wymagane dokumenty:

– Wniosek - zgłoszenie eksploatacji oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m3 na dobę, wykorzystywanej na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego w ramach zwykłego korzystania z wód

– mapka sytuacyjno-wysokościową z naniesioną lokalizacją oczyszczalni,

– certyfikat spełnienia norm jakości odprowadzanych ścieków otrzymywany od producenta oczyszczalni ścieków.



W ciągu 30 dni organ przyjmujący zgłoszenie może w formie decyzji wnieść wymagania dotyczące eksploatacji oczyszczalni. Naruszenie warunków decyzji określające wymagania odnośnie eksploatacji danej oczyszczalni wójt, burmistrz lub prezydent miasta może w drodze decyzji wstrzymać jej użytkowanie. Ponadto w przypadku gdy eksploatacja oczyszczalni nie zostanie zgłoszona, organ ma prawo nałożyć na eksploatującego karę grzywny.

2. Zgłoszenie budowlane

Mimo, że budowa oczyszczalni o przepustowości do 7,5 m3/d nie wymaga pozwolenia na budowę, to należy zgodnie z Prawem budowlanym, zgłosić ten fakt przynajmniej 30 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych w administracji budowlanej – Wydział Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego.



Do zgłoszenia należy dołączyć:

a) mapkę sytuacyjno-wysokościową

b) druk zgłoszenia budowy

c) oświadczenie o prawie własności do działki

d) dokumentację techniczną oczyszczalni.



a) Mapka sytuacyjno-wysokościowa

Mapkę należy wybrać z Wydziału Geodezji w Starostwie (za odpowiednią opłatą). Następnie należy własnoręcznie, poprawnie technicznie nakreślić podłączenie rury od domu do oczyszczalni oraz dalej do studni chłonnej bądź miejsca zrzutu oczyszczanych ścieków poza granicę działki. Należy również zaznaczyć odległości oczyszczalni i miejsca zrzutu wody oczyszczanej od:

– granicy działki, wymagana min. 2 m,

– okien pomieszczeń użytkowych budynku, powinna wynosić min. 5 m (w szczególności budynków sąsiadujących),

– studni z wodą pitną powinna wynosić 15 m,

– odległość studni z wodą pitną od miejsca wprowadzenia ścieków oczyszczonych do gruntu powinna wynosić 30 m.



Poniżej przedstawiamy wzór właściwego opisu rysunku (jeżeli na mapce jest miejsce należy zrobić w rogu legendę).



b) Druk zgłoszenia budowy – można go pobrać w Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa, poniżej zamieściliśmy Państwu taki druk do pobrania.

Pobierz druk zgłoszenia budowy

c) Oświadczenie o prawie własności do działki- pobieramy je z Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa należy go poprawnie wypełnić (w tym celu potrzebne będą numery działek z ksiąg wieczystych).



d) Dokumentacja techniczna oczyszczalni- otrzymują ją Państwo od naszego dystrybutora. Należy zaznaczyć przez siebie wybraną oczyszczalnię (np. jeśli została wybrana oczyszczalnia Traidenis NV-1-a dla 1-5 osób we wszystkich tabelach poskreślać pozostałe), zaznaczyć sposób odprowadzenia wody pościekowej (np. za pomocą studni chłonnej i skreślić pozostałe).



UWAGA!

Jeśli przewidywany jest zrzut oczyszczonych ścieków poza granicę działki należ zgłosić się do Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa i poprosić o wskazanie uprawnionej osoby do napisania operatu wodno-prawnego (koszt około 600-800 zł) i następnie złożyć wniosek do tego wydziału o wydanie pozwolenia wodno-prawnego (koszt 190 zł).

Jeżeli ktoś decyduje się na studnie chłonną (może być istniejące rozszczelnione i oczyszczone szambo) musi pamiętać o zachowaniu odległości 30 metrów od istniejącej studni – ujęcia wody pitnej (w świetle istniejących przepisów rozporządzenia o warunkach zabudowy Dz. Ust. 75 poz. 690). Przepis ten nie obowiązuje gdy na posesji jest wodociąg.



Złożyć wszystkie te dokumenty w Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa, które ma 30 dni na wyrażenia sprzeciwu, jeśli nie ma w tym terminie odpowiedzi, można oczyszczalnię budować i do 14 dni zawiadomić Starostwo o tym fakcie. Starosta może nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie oczyszczalni jeżeli jego realizacja m.in. może spowodować pogorszenie stanu środowiska. Budowa nie może rozpocząć się później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu jej rozpoczęcia.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
REKLAMA Villaro zaprasza