ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4597, 5 czerwca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mieszkania w prestiżowej lokalizacji
reklama Zapraszamy do Świnoujścia!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


7 kwietnia 2020r. godz. 17:00, odsłon: 1622, UG Nowogrodziec/Bolec.Info
Gmina pomoże tym przedsiębiorcom, którzy najmocniej zostali i zostaną dotknięci ograniczeniami w usługach oraz handlu.
Bolesławiec - Informacje: Pakiet pomocowy gminy Nowogrodziec Ratusz po remoncie (fot. UM NOwogrodziec)

Burmistrz Robert Relich ogłosił pakiet pomocy dla firm z terenu gminy Nowogrodziec. Proponuje między innymi odroczenie podatków płaconych do budżetu gminy, rozłożenie na raty zobowiązań podatkowych oraz umorzenie czynszu.

Kto może liczyć na ulgi i na jakich warunkach?

Gmina pomoże tym przedsiębiorcom, którzy najmocniej zostali i zostaną dotknięci ograniczeniami w usługach oraz handlu wynikającymi z rozporządzeń Ministra Zdrowia wprowadzających stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii. Przypomnijmy: mocno utrudniły one funkcjonowanie określonych instytucji lub zakładów pracy,

- Nie zostawiamy naszych przedsiębiorców samych sobie. Na tyle, na ile jest to możliwe, na ile stać naszą  gminę, będziemy im pomagać. Mam nadzieję, że pomoc rządowa plus nasz pakiet pozwolą przedsiębiorcom gminy Nowogrodziec przejść przez ten trudny czas i uchronić miejsca pracy na terenie naszej gminy – mówi Robert Relich.

Pakiet pomocowy dla przedsiębiorców ma choć częściowo ograniczyć problemy tych firm, których funkcjonowanie zostało zawieszone do odwołania lub jest znacznie utrudnione z powodu kryzysu związanego z pandemią.

Kto może liczyć na pomoc gminy?

Najogólniej rzecz biorąc, wszystkie te podmioty, które zostały dotknięte konsekwencjami epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Chodzi przede wszystkim o przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością gospodarczą.

Jaki rodzaj działań antykryzysowych przewiduje pakiet?

Przede wszystkim odroczenie na okres od trzech do sześciu miesięcy terminu płatności czynszu za najem lokali należących do gminy oraz podatków od nieruchomości i środków transportu. Możliwe też będzie rozłożenie na raty zobowiązań wobec gminy, a także umorzenie opłaty prolongacyjnej oraz odsetek od przeterminowanych kwot.

Każdy wniosek będzie traktowany indywidualnie.

Dzięki temu w szczególnych przypadkach podmioty wynajmujące lub dzierżawiące mienie komunalne będą mogły zwrócić się do Urzędu Miejskiego w Nowogrodźcu o umorzenie czynszu za okres, w którym działalność nie była prowadzona z powodu restrykcji wynikających z epidemii.

Co ważne, jeśli mimo przyznanej ulgi sytuacja finansowa przedsiębiorcy nadal będzie trudna, będzie mógł wystąpić z ponownym wnioskiem o pomoc i zmianę zawartego z gminą porozumienia, czyli starać się o dalsze odroczenie terminu płatności.

By ubiegać się o pomoc, trzeba złożyć wniosek w Urzędzie Miejskim w Nowogrodźcu do którego należy dołączyć podstawowe dokumenty związane z działalnością gospodarczą, m.in. sprawozdania finansowe za okres trzech ostatnich lat (pełen wykaz dokumentów znajduje się pod tekstem).

- Niestety, łagodzenie skutków koronawirusa dla gospodarki gminy Nowogrodziec odbije się prawdopodobnie na możliwościach inwestycyjnych gminy. Musimy pamiętać, że gmina to także specyficzna firma, która odczuje skutki epidemii z racji wpływu do budżetu gminy mniejszych podatków oraz przychodów z odpłatnej działalności w jednostkach gminnych – dodaje burmistrz Robert Relich. - Dlatego musimy się liczyć z koniecznością ograniczenia pewnych działań – będzie to zależało od stanu finansów publicznych naszego samorządu.

Ponadto zmianie ulega termin wniesienia opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów w roku 2020 na 30 czerwca.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3

~~Indygowa Przylaszczka   8 kwietnia 2020r. o 19:31

~~Indygowa Przylaszczka

Postów:

~~Pistacjowa Forsycja napisał(a):
~~Indygowa Przylaszczka napisał(a): Zarówno burmistrz jak i rada zostali "wybrani" przez mieszkańców i oczekujemy od jednej i drugiej strony realnej pomocy.

Jeżeli oni tacy dla ludzi to musimy jak ucichnie pandemia zorganizować referendum i odwołać całą radę włącznie z burmistrzem ,bo dobry gospodarz powinien umieć rządzić także w kryzysie a nie tylko jak pieniążki lecą z podatków mieszkańców i firm na terenie gminy .Jestem za, na pewno kilku bezradnych radnych do odwołania. Młodych zostawić niech się wykażą. Tacy którzy mówią, że mieszkańcy i ich problemy ich nie interesują to powinni sami zrezygnować teraz jest najlepszy moment.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jasnofioletowa Celozja   8 kwietnia 2020r. o 21:45

~~Jasnofioletowa Celozja

Postów:

Co tam u was Cykory ? Wiecie już, że Rząd zabrania nam spacerować a w ramach tarczy antykryzysowej chce wprowadzić rozwiązanie praca do 60 godzin w tygodniu i skrócenie czasu nieprzerwanego odpoczynku dziennego pracownika do 8 godzin. Takie pomysły znajdują się w projekcie rządowej "tarczy antykryzysowej". Aby nadrabiać straty, firmy mogą dostać narzędzie do wyzysku pracowników. A biorąc pod uwagę historię takich doraźnych rozwiązań, zmiana w Kodeksie pracy może być trwała !
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Pistacjowa Forsycja   8 kwietnia 2020r. o 21:54

~~Pistacjowa Forsycja

Postów:

~~Jasnofioletowa Celozja napisał(a): Co tam u was Cykory ? Wiecie już, że Rząd zabrania nam spacerować a w ramach tarczy antykryzysowej chce wprowadzić rozwiązanie praca do 60 godzin w tygodniu i skrócenie czasu nieprzerwanego odpoczynku dziennego pracownika do 8 godzin. Takie pomysły znajdują się w projekcie rządowej "tarczy antykryzysowej". Aby nadrabiać straty, firmy mogą dostać narzędzie do wyzysku pracowników. A biorąc pod uwagę historię takich doraźnych rozwiązań, zmiana w Kodeksie pracy może być trwała !

A Ja myślałem ,że będę bezrobotny a tu każą pracować po 16 godz dziennie ,co ja będę robił z pieniędzmi .?Chyba wspomogę Relicha .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3

reklama Przyszłość z klasą!
reklama Przyszłość z klasą!