ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4593, 1 czerwca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Dom Seniora zaprasza!
reklama Mieszkania w prestiżowej lokalizacji
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu30 października 2016r. godz. 21:16, odsłon: 14378, Marcin Marczewski
Bolesławianie to nowocześni ludzie. Chcą i potrafią się dobrze bawić jednocześnie uczestnicząc w tradycyjnych świętach.
Bolesławiec - Informacje: Wesołego Halloween bolesławianie! Marcin Marczewski (fot. Bolec.Info)

W poniedziałek, 31 października 2016r. mieszkańcy wielu krajów obchodzą święto Halloween. Podobnie zresztą jest i w Polsce, w tym w Bolesławcu. Śmiało można by napisać: „W poniedziałek bolesławianie obchodzą tradycyjne święto Halloween”.

Wielu jednak takie przedstawienie sprawy oburzy. Dlaczego? Bo dla wielu tradycyjne święto to otoczony zadumą Dzień Wszystkich Świętych, to Dzień Niepodległości, który kojarzy się z bijatykami w stolicy czy rocznica smutna wybuchu Powstania Warszawskiego.

Na szczęście czasy się zmieniły, a Polacy, w tym i mieszkańcy naszego Bolesławca, od kilku lat świętują też w inne dni. Znudziły ich (albo po prostu im nie wystarczają) obchody świąt, które polegają na ciągłym zamartwianiu się lub ogólnie mają przygnębiający przebieg.

Bolesławianie po prostu chcą się dobrze bawić! I prawidłowo – bo dobra zabawa (i nie tylko) powoduje, że ludzie są większymi optymistami, że chce im się żyć, integrują się i łatwiej osiągają swoje cele. Zyskują nie tylko oni, ale i całe miasto, cała społeczność.

Przebieranie się za upiory i inne straszydła w ostatnim dniu października to nic złego. Nie ma nic złego w dobrej zabawie ze znajomymi, z dziećmi, polegającej na przebieraniu się, malowaniu czy zdobywaniu cukierków. Bolesławiec wygląda piękniej w ten jesienny wieczór – w wielu miejscach są kolorowe, przyjemne dekoracje.

W 2015 roku roku, w dniu Halloween, na Bolec.Info pisaliśmy o tym, jak bolesławianie obchodzą ten dzień (i czy w ogóle). Na jednym z osiedli spotkaliśmy młodych bolesławian przebranych za straszydła.

- Pukamy do mieszkań i witamy otwierających nam drzwi okrzykiem "Cukierki albo psikus" - mówił Sylwek. - Większość ludzi nas wita i daje cukierki. Uzbieraliśmy już kilka kilogramów - dodał pokazując wielką torbę ze słodyczami.

Bolesławianie to nowocześni ludzie. Chcą i potrafią się dobrze bawić jednocześnie uczestnicząc w tradycyjnych świętach. Okazuje się, że jedno drugiemu nie przeszkadza. Można dobrze się bawić w Halloween w ostatnim dniu października, np. w jednym z bolesławieckich klubów, a następnego dnia - w dniu Wszystkich Świętych - w zadumie spacerować po miejskim cmentarzu odwiedzając groby bliskich.

Jedno drugiemu nie przeczy, jedno drugiemu nie przeszkadza. Za to jedno i drugie może bolesławian jednoczyć i ich integrować. Jedno i drugie napędza też lokalny biznes. W poniedziałek zarobią bolesławieckie sklepy, kluby i restauracje, we wtorek sprzedawcy zniczy i kwiatów.

Jesteśmy świadkami zmieniających się tradycji – także w Bolesławcu. Te zmieniające się tradycje powodują, że bolesławianie są coraz większymi optymistami, dostrzegają więcej pozytywów.

Życzę wszystkim udanej zabawy w upiorny wieczór Halloween!

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

~adolf   30 października 2016r. o 22:16

~adolf

Postów:

Lewacki belkot
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

hemi   30 października 2016r. o 22:31

hemi

Postów: 4489

~Joko napisał(a): Hallowen to nie jest "święto" dla Chrześcijan. Mówił o tym niedawno również papież Franciszek, którego jakoś przy tej okazji nie cytują tak zakochane w nim postępowe media. Zabawa w zło nie jest bezpieczna i niezbyt pasuje w wigilię naszego tradycyjnego święta do którego szykujemy się kilka dni. Małpujemy i makdonaldyzujemy się wypierając z naszej kultury to co wartościowe.


No sorry ,ale Franciszek nawołuje tez do przyjmowania uchodźców ,doskonale wiedząc ,ze muzułmanie ,szczególnie ci radykalni nie widzą miejsca dla innej wiary ,a sami chrzescijanie sa masowo wyrzynani w Iraku,Syrii itd.
Podobnie jak sa wyrzucani przez muzułmanów z łodzi ,którymi płyną do Europy ,a Franciszek mówi,żeby okazać im miłośc i ich przyjmować.

Co do halloween - nie widze problemu ,aby w poniedziałek wieczorem sie pobawić w ramach tego dnia ,a na drugi dzien 1.11 poważnie, bez żadnych jak zachować się nad grobem bliskich.

Niektórzy chyba myslą ,ze musi byc wybór i jednego z drugim nie da sie pogodzic ,a prawda jest taka ,ze to 'świeta" obchodzone nie w ten sam dzien i jedno z drugim nie koliduje.


Dopisane 30.10.2016r. o godz. 22:31:

Inna kwestia ,która pojawia się co roku ,to wyścig szczurów .
Nie liczy się powód wyjścia na groby,tylko ile kasy na nim stanie i jak bedziemy ubrani .

Jesyny plus to zniwa wszelkich fryzjerów,sprzedawców zniczy itd.
Idzie ładnie zarobić na ścigajacych sie szczurach ;)

Szkoda naszej Europy-była taka piekna,teraz czeka nas MuslimEuropa :(
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~dynia   30 października 2016r. o 22:38

~dynia

Postów:

~Joko napisał(a): Hallowen to nie jest "święto" dla Chrześcijan. Mówił o tym niedawno również papież Franciszek, którego jakoś przy tej okazji nie cytują tak zakochane w nim postępowe media. Zabawa w zło nie jest bezpieczna i niezbyt pasuje w wigilię naszego tradycyjnego święta do którego szykujemy się kilka dni. Małpujemy i makdonaldyzujemy się wypierając z naszej kultury to co wartościowe.Halllowento to głupkowata zabawa ale ma jedną ważną zaletę - wqurwia klechów !
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   30 października 2016r. o 22:54

~

Postów:

Borsuk-16 zakończony.
emem chyba nie wyszedł z tego cało i o pełnych zmysłach
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Joko   30 października 2016r. o 22:59

~Joko

Postów:

Hemi, to co Franciszek mówił o przyjmowaniu imigrantów islamu nie stoi w żaden sposób w sprzeczności z zagrożeniem ze strony Halloween.
Cyt.: "Papież Franciszek uważa, że należy zakazać „zła”, jakim jest Halloween. Ojciec święty jest przerażony rosnącą liczbą opętań wśród dzieci, które wcześniej bawiły się w Halloween."
..."jest to „święto antychrześcijańskie i niebezpieczne”. Halloween „promuje kulturę śmierci” i „popycha nowe pokolenia w kierunku mentalności ezoterycznej magii, atakuje święte i duchowe wartości przez diabelskie inicjacje za pośrednictwem obrazów okultystycznych”.

http://www.pch24.pl/papiez-franciszek--halloween-trzeba-zakazac-,31834,i.html
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~tom   30 października 2016r. o 23:06

~tom

Postów:

Oj Marcinie... dojrzej wreszcie. Pozdrawiam
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Bez Odbioru   30 października 2016r. o 23:17

~Bez Odbioru

Postów:

Współczuje autorowi tego tekstu... weź się Pan za uczciwą pracę, a nie jakiś bełkot wypisujesz. Nieźle macie wyprane mózgi w tej redakcji, choć oczywiście Wy uważacie się za wyzwolonych i swobodnie myślących. Nie pozdrawiam
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~...   30 października 2016r. o 23:19

~...

Postów:

Kochani rodzice nie cieszmy się ze zmarłych , nasz kraj jest w zadumie, w smutku, dzisiaj kogoś pochowamy a jutro pozwalamy dzieciom lecieć po cukierki i to nie wiemy jak reagują sąsiedzi, a może trochę rozsądku to nie nasze święto...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

reklama Dom Seniora zaprasza!
reklama Zamek Kliczków zaprasza!