ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4665, 12 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Wideo13 listopada 2019r. godz. 17:11, odsłon: 3155, Bolec.info
Ceramika łączy dwa miasta partnerskie Bolesławiec i Siegburg.
Bolesławiec - Informacje: Bolesławiec w dobrym tonie Wywiad z Ferdynandem Idasiakiem (fot. Wojtek Szoka)

Ferdinand Idasiak, obywatel Niemiec, I Przewodniczący "Bundesheimatgruppe Bunzlau" z Siegburga był gościem Kazimierza Marczewskiego w redakcji Bolec.Info. - Bolesławiec to miasto, w którym zawsze jest pod górkę - mówi Ferdinand Idasiak. - Moi rodacy są zachwyceni rozwojem Bolesławca.

Mieszkańcy Bunzlau zostali po drugiej wojnie wypędzeni. Skończyła się III Rzesza i skończył się Bunzlau. W Siegburgu powstało stowarzyszenie, które zrzesza byłych mieszkańców obecnego Bolesławca. Ceramika łączy dawnych mieszkańców tego grodu z obecnymi mieszkańcami. Jesteśmy zachwyceni rozwojem Bolesławca.

Dzięki współpracy w Muzeum Ceramiki tak naprawdę istniejemy. Niektóre teksty pisane na Bolec.Info i waszej gazecie, tłumaczę na język niemiecki i publikuję w niemieckiej prasie. Tym sposobem moi rodacy dowiadują się jak rozwija się Bolesławiec - dodaje.

Zapraszamy do obejrzenia tego interesującego wywiadu.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

~Jasnoturkusowy Wilec   13 listopada 2019r. o 19:42

~Jasnoturkusowy Wilec

Postów:

No i fajnie!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Blond Fasolnik   15 listopada 2019r. o 9:25

~~Blond Fasolnik

Postów:

~Jasnoturkusowy Wilec napisał(a): No i fajnie!


Nie dajmy się zwieść a szczególnie Pan panie Kazimierzu, nadal jesteśmy tylko dawcą taniej siły roboczej i za to nas chwalą, bo to jest w ich interesie. Prawdziwy rozwój jest w rozwoju globalnym i konkurencji między Chinami i US. a co o tym my gminni wiemy jeśli mamy centra o zasięgu gminnym. Czas wychylić mentalnie głowę poza nasz gminny krąg, władza tego nie zrobi bo by umarła ze strachu i dlatego wszystkich sprowadza do swojego poziomu o zasięgu gminnym. Sztuką nie jest za podatki brać od świata, sztuką jest dawać światu i brać gruba kasę w podatkach również.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

fobiak   16 listopada 2019r. o 11:58

fobiak

Postów: 4400

pitolenie, pr - ( gebelsa propaganda). przed wejsciem sowjetow do boleslawca, bunzlau byl oprozniony z bunzlauerow, material na ten temat mozna znalezc na stronie przewodniczacego idasiaka. uciekinierzy wyprzedzeni przez front mieli zakaz przemieszczania sie do 40 km, niemcy w boleslawcu to przewaznie niemcy wyprzedzeni przez front z prus, gornego slaska (ze wschodu). czesc dawnych bunzlauerow powrocila do miasta, kiedy sie przekonali, ze rosjanie nie gryza, jak to mowil gebels nie gwalca. wszystkich niemcow w 1945 roku w miescie bylo ok. 3 tysiecy. ci ktorzy przyjeli obywatelstwo polskie mogli zostac. pozostali na podstawie traktatu poczdamskiego zostali wywiezieni, nadzor nad tym sprawowaly komendatury sowieckie. w powiecie sytuacja wygladala inaczej bo tam pozostala czesc rdzennych mieszkancow i mieszkali w swoich gospodarstwach, co im nic nie dalo bo rosjanie zarekwirowali im inwentarz i zbiory a pozniej i tak kazali ich polakom zaladowac na wagony.

bundes to federacja lub zwiazek, bundesheimatgruppe to zwiazek grupy ojczyznianej boleslawiec (zwiazek wypedzonych, wspomagany przez panstwo o charakterze rewizjonistycznym). jeszcze w 1985 roku zjazd niemieckich slazakow w hanowerze przebiegal pod haslem "40 lat wygnania - slask jest nasz".
po potwierdzeniu granic 14 list. 1990, kanclerzowi kohlowi zwiazki "wypedzonych" zarzucily zdrade. tak jak niemcy po 45-tym zmienily swoja polityke, tak samo zwiazki slazakow, prusakow itd. musialy sie dopasowac do czasow po roku 1990, czy zaakceptowaly nowa polityke swojego rzadu nie ma znaczenia, wazne jest, ze zyjemy w zgodzie. idasiak zapomnial sie pochwalic, ze wspomagali, jeszcze nie tak dawno, regionalna npd finansowo. a kaziu zapomnial sie pochwalic, ze oddal niemcom surmin.

mozna sobie pitolic ile sie chce i gdzie sie chce ale nie mozna pomijac faktow, faktem jest, ze fredek mieszkal w nowym mieszkaniu z lazienka, byl swiadkiem budowy boleslawca i wie, ze nasz niemiecki ryneczek to wcale nie nasz niemiecki ryneczek tylko polski, tak jak caly slask.. to ze boleslawiec wyglada tak jak wyglada jest zasluga mieszkancow z prl, rowniez rodzicow idasiaka, przemalowanym politykom po roku 1989 mozna przypisac tylko latwy dostep do dobrej niemieckiej farby, ktora samruja nie tylko siebie ale i fasady kamienic, blokow i domow.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Bladofioletowa Golteria   20 listopada 2019r. o 21:00

~~Bladofioletowa Golteria

Postów:

3390 postów ? Mądrala smerf.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ciemnoróżowa Frezja   20 listopada 2019r. o 21:26

~~Ciemnoróżowa Frezja

Postów:

No i nie należy zapominać, że niemiecka (pruska) administracja w Bolesławcu trwała zaledwie 200 lat. Od 1745 r, kiedy w wyniku wojen śląskich został siłą włączony do Prus do 1945 r. wiadomo...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

fobiak   20 listopada 2019r. o 22:56

fobiak

Postów: 4400

~~Ciemnoróżowa Frezja napisał(a): No i nie należy zapominać, że niemiecka (pruska) administracja w Bolesławcu trwała zaledwie 200 lat. Od 1745 r, kiedy w wyniku wojen śląskich został siłą włączony do Prus do 1945 r. wiadomo...


pruska administracja to nie niemiecka a ludnosc nie byla ani austryjacka ani pruska tylko slaska, wladala jezykiem polskim jak i niemieckim, pisal o tym prezydent usa adams.
z wiki
"Po pokonaniu przez Prusy Francji podczas wojny w 1870 r., w 1871 r. proklamowano Cesarstwo Niemieckie w Wersalu, które połączyło wszystkie państewka niemieckie poza Austrią."
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Bladofioletowa Golteria   21 listopada 2019r. o 20:49

~~Bladofioletowa Golteria

Postów:

No pod Bolesławcem to raczej nie. Już w drugiej połowie 1500 w rejonie Boleslawca, Lubania Zgorzelca i Legnicy mowa słowiańska ( wendyjska) zanikła. W innych częściach śląskich regionów pogranicza zaborów carskich, pogranicza czeskiego, miasta Wrocławia, Opola Wałbrzycha i Budziszyna (Serbowie) to mowa słowiańska była w użyciu. W zgorzelcu działali uczniowie Marcina Lutra w języku niemieckim i to przeszło na zwierzchnictwo i miejscową edukację. No i właśnie Bolesławiec miał znane, renomowane szkoły. Bogaty amerykański pionier turystyki tylko powierzchownie mógł opisać bardzo różnorodny religijnie rejon śląska. Msze kościelne ewangielików były czytane po niemiecku a katolickie po łacinie. Bolesławiec w 1800 do 1945 był w ponad 90% ewangelicki.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

fobiak   21 listopada 2019r. o 22:40

fobiak

Postów: 4400

bardzo ladnie piszesz, podoba mi sie twoj charakter pisma i to ze tym charakterem piszesz nowa historie, pookraglaki zacieraja dlonie. musze cie pochwalic za to, ze odkryles ukrywana do wczoraj psychiczna chorobe adamsa i to co napisal to jest makulatura. 60km. na zachod do dzisiaj mowia po polsku lub go znaja, w kazdym razie mozna sie dogadac. jesli mozesz to narysuj granice zasiegu jezyka polskiego lub slowianskiego do 1945. kosciol ewangielicki w cieszynie przezyl i uzywa jezyka polskiego.

piszesz bzdety, farmazony, wyssanki praciowe i dlatego kazde zdanie to belkot. przejrzyj sobie spis mieszkancow powiatu z 1928 roku i odpowiedz co tam robia polskie nazwiska. albo wyroki sadowe z tego samego roku.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Trwają przygotowania do Święta Ceramiki Trwają przygotowania do Święta Ceramiki

Bolesławieckie Święto Ceramiki już od 19 sierpnia.