ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4625, 3 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


22 lipca 2013r. godz. 23:26, odsłon: 22202, Kazimierz Marczewski
- Biwakowanie, grillowanie, przebywanie przy zbiorniku wodnym w Krępnicy dla osób niebędących członkami Polskiego Związku Wędkarskiego jest nielegalne i grozi grzywną - mówi Komendant Powiatowej Straży Rybackiej Janusz Latoch.
Bolesławiec - Informacje: Nie masz Karty Wędkarskiej, nie łap Janusz Latoch Szef Powiatowej Straży Rybackiej w Bolesławcu (fot. Kazimierz Marczewski)
W Redakcji Bolec.Info spotkaliśmy się z Komendantem Powiatowej Straży Rybackiej Januszem Latochem w celu wyjaśnienia spraw związanych z legalnym wędkowaniem.
< W powiecie bolesławieckim są dwa Obwody Rybackie: Obwód Rybacki rzeki Bóbr nr 3- ciągnący się od tamy Elektrowni Wodzice Wielkie, wzdłuż rzeki Bóbr płynącej przez Gminę Wiejską Bolesławiec, do Bolesławca a potem z kierunku północnym przez Bolesławice, Łąkę, Krępnicę w kierunku Dąbrowy Bolesławieckiej - powiedział Janusz Latoch. Tutaj kończy się Obwód Rybacki nr 3 i zaczyna się Obwód Rybacki rzeki Bóbr nr 4 - dalej w kierunku północnym "idzie" przez miejscowości: Golnice, Golniczki, Parkoszów, Trzebień, Trzebień Mały, Stara Oleszna, Kozłów do granicy województwa dolnośląskiego i kończy się w Sierakowie w województwie lubuskim. Wszystkie zbiorniki wzdłuż Bobru są własnością Polskiego Związku Wędkarskiego lub przez związek są wydzierżawione.

Na wszystkich zbiornikach PZW można wędkować. Warunkiem jest posiadanie opłaconej Karty Wędkarskiej. Na pozostałych zbiornikach, które nie są własnością PZW - wolno wędkować, ale także trzeba mieć ważną Kartę Wędkarską i zgodę do wędkowania właściciela danego zbiornika.

Ten, kto nie posiada Karty Wędkarskiej, nie ma uprawnień do wędkowania, nie wolno wędkować bez Karty Wędkarskiej także na zbiornikach komercyjnych, np. w Łące.

Największy zbiornik wodny w Trzebieniu Małym jest własnością Polskiego Związku Wędkarskiego. Związek w niektórych miejscach wprowadził zakaz wędkowania i biwakowania (informacja na tablicach informacyjnych).

Jeżeli ktoś nie jest członkiem Polskiego Związku Wędkarskiego to nie może biwakować przy zbiornikach prywatnych Polskiego Związku Wędkarskiego. Osobom biwakującym niebędącym członkami PZW grozi mandat i kara grzywny lub postępowanie administracyjne. Na wszystkich zbiornikach PZW obowiązuje zakaz kąpieli.

Rzeka Bóbr jest rzeką górską i tu obowiązują inne prawa do wędkowania, między innymi przynęta sztuczna i haczyki bezzadziorowe i dodatkowa opłacona Karta Wędkarska.

- Człowiek, który ma wędkę w ręku i łapie ryby, musi posiadać opłaconą Kartę Wędkarską. Kartę Wędkarską wydaje starosta tak jak prawo jazdy. Jeżeli ktoś wędkuje na zbiornikach prywatnych zgodnie z prawem powinien posiadać ważną Kartę Wędkarską - podkreśla, kolejny raz Janusz Latoch.

Do kontroli i nakładania mandatów i grzywny upoważnieni są: Państwowa Straż Rybacka, Policja, Straż Miejska w obrębie miasta. Sporne sprawy kierowane są do sądu.

- Straż Rybacka prowadziła niedawno akcję "Bezpieczna woda" i ukarała dziewięć osób na łączną kwotę 1500 zł za łamanie Prawa Wodnego - informuje Komendant Straży Rybackiej. - Palenie ognisk i korzystanie z otwartego ognia jest zabronione i niedopuszczalne. Grozi karą grzywny - dodaje.

Zbiornik wodny w Krępnicy jest własnością Gminy Wiejskiej Bolesławiec, wydzierżawiony przez Polski Związek Wędkarski. Tutaj również obowiązuje zakaz biwakowania, grillowania, kąpieli i pływania. Zbiornik Krępnica jest rezerwowym zbiornikiem wody pitnej dla Bolesławca. Mimo tych zakazów, ludzie tu przebywają i nie stosują się do obowiązującego prawa. Tak nie tylko jest przy zbiorniku w Krępnicy, ale także przy wielu innych. Nie szanuje się prywatnych oznakowanych terenów, poza nielegalną obecnością, totalnie się je zaśmieca.

Janusz Latoch jest doświadczonym Komendantem Powiatowym Straży Rybackiej. Ostatnio odznaczony Srebrną Odznaką Polskiego Związku Wędkarskiego za zasługi dla Polskiego Wędkarstwa.


Polski Związek Wędkarski prowadzi racjonalną gospodarkę wodną, zarybia istniejące akweny i zbiorniki wodne oraz rzekę Bóbr.


Bolesławiec - Informacje: Nie masz Karty Wędkarskiej, nie łap Wędkowanie to sport i relaks (fot. Kazimierz Marczewski)
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

~bolecnauta   23 lipca 2013r. o 9:10

~bolecnauta

Postów:

Na komercyjnych zbiornikach karta pierwsze słyszę?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Paweł   23 lipca 2013r. o 9:13

~Paweł

Postów:

Nie wiem czy to pan komendant nie zna przepisów ,czy tylko pan redaktor źle go zrozumiał , ale na wodach naszego PZW obowiązuje jednolita składka na wody nizinne i górskie.
A co do zakazów biwakowania ,to byłem kiedyś świadkiem jak jakiś pacan na skuterze jeździł po spławikach kilku wędkarzy. Więc nie dziwcie się ,że gospodarze wody nie chcą by przybywali tam ludzie nie potrafiący się zachować w gościach
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~haha   23 lipca 2013r. o 9:40

~haha

Postów:

Jeszcze trochę i pan Latoch, będzie sprawdzał karty wędkarskie, gdy ktoś będzie dokarmiał karasie w przydomowym basenie :-)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

sirtech1   23 lipca 2013r. o 10:03

sirtech1

Postów: 14

Co roku opłacam karte wędkarską - wczoraj po pracy chciałem sobie odpocząć po pracy z wędką na Krepnicy i co? gó...o , brzegi oblężone przez plażowiczów nie ma gdzie usiąść z wędką, nawet trawe wykosili by móc sprzęt na wode opuścić. i ku....a za co ja płace
ę? jak w spokoju nie można na wodach związku ryb łapać ? A swoją drogą to ta straż rybacka to banda oszołomów plażowiczów się nie czepiają ale członkom koła za nie wypisanie rejestru mandaty 100 zł. wstawiają.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~roman   23 lipca 2013r. o 10:07

~roman

Postów:

A co z klubem żeglarskim, czy też nie może funkcjonować, bo kilku gości chce pomoczyć kija?! A jeśli chodzi o sprzątanie po sobie, to w miejscach tzw. połowu, tam gdzie siedzą wędkarze, podobno dbający o środowisko, leży zawsze pełno śmieci po nich (opakowania po przynętach, woreczki po jedzeniu, puszki po piwie, pety po papieroskach itd...) Może zaczniecie Panowie od siebie, a potem wymagajcie od innych. A jak PZW opiekuję się terenem, to dlaczego nie ma tam np. koszy na śmieci i stosownych informacji kto jest dzierżawcą terenu i co wolno, a czego nie (chyba powinna być tablica, że nic nie wolo !). Może gmina zmieni swoje stanowisko co do dzierżawy i pomyśli o mieszkańcach, którzy chcą mile spędzić czas nad wodą (bez wędki), pożeglować, popływać na windsurfigu itd...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~mała   23 lipca 2013r. o 10:37

~mała

Postów:

Powinno karać się przede wszystkim śmieciarzy, którzy zostawiają syf przy zbiornikach wodnych.. Co roku to samo i nikt nic z tym nie robi..
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~egerszege   23 lipca 2013r. o 11:50

~egerszege

Postów:

~bolecnauta napisał(a): Na komercyjnych zbiornikach karta pierwsze słyszę?


za niewiedze sie placi....
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Pływak   23 lipca 2013r. o 12:01

~Pływak

Postów:

Najwięksi śmieciarze to wędkarze
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

reklama Mrowka zaprasza