Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
9 grudnia 2015r. godz. 18:27, odsłon: 3166, Bolec.Info/Muzeum Ceramiki

Artylerzyści przekazali ciekawy eksponat do Muzeum

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu wzbogaciło się o nowy eksponat, interesujący zwłaszcza dla miłośników militariów.
Przekazanie pistoletu
Przekazanie pistoletu (fot. Muzeum Ceramiki)
Pistolet Luger został przekazany na ręce dyrektora Anny Bober-Tubaj przez dowódcę 23 Śląskiego Pułku Artylerii pułkownika Pawła Świtalskiego podczas bolesławieckich obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.

Pistolet został odnaleziony w lipcu przez Michała Rabulińskiego, pracownika firmy „KAS-BUD” podczas remontu poddasza jednego z budynków należących o kompleksu bolesławieckich koszar. Luger został zabezpieczony przez Patrol Rozminowywania nr 23 dowodzony przez starszego chorążego Radosława Mazura.

Historia pistoletu P.08 Parabellum kalibru 9x19 mm, zwanego potocznie, od nazwiska wynalazcy – Georga Lugera – „Lugerem”, sięga schyłku XIX w. Twórca wykorzystał w tym modelu część rozwiązań zastosowanych w konstrukcji pistoletu Burchardt, minimalizując ciężar i wielkość broni. Wprowadził dodatkowo sporo usprawnień dotyczących samej eksploatacji pistoletu.

Broń produkowana była w trzech wersjach kalibru i długości lufy. Początkowo, jako pistolet o kalibrze 7,65x21 mm, wykorzystywany był przez armię szwajcarską. W 1906 r. powstała wersja przystosowana do naboju 9x19 mm, która w 1908 r. trafiła na wyposażenie żołnierzy Cesarstwa Niemieckiego pod oficjalną nazwą *Pistole 08.

Luger zastąpił Reichsrevolver M/83 o starszej konstrukcji. W armii niemieckiej używany był do 1945 r. Ponadto służył także jako wyposażenie armii szwajcarskiej, holenderskiej, greckiej, bułgarskiej, portugalskiej i innych. Pistolet P08 charakteryzuje się oryginalnością konstrukcji, płynnością działania automatyki, ergonomicznym kształtem i dobrym zrównoważeniem. Luger przez wielu znawców wojskowości uznawany był za najporęczniejszy i najbardziej precyzyjny pistolet wojskowy świata.

Mimo wielu zalet Luger posiadał jednak pewne niedoskonałości konstrukcyjne. Był podatny na zabrudzenia, co wiązało się z jego zawodnością w warunkach polowych. Ponadto jego konstrukcja była bardzo skomplikowana, co znacznie podnosiło koszty produkcji. Według użytkowników tego typu broni jedną z wad było także kierowanie łusek po wystrzale w stronę twarzy strzelca. Ostatecznie Lugera zastąpił sprawniejszy i prostszy w użytkowaniu Walther P-38.

Przekazany do Muzeum Ceramiki egzemplarz pistoletu został wyprodukowany prawdopodobnie w latach 1914-1917. Zachował się kompletny i w dobrym stanie technicznym, wraz z oryginalnym magazynkiem. Posiada cechy indywidualne wskazujące na próbę przerobienia lub udoskonalenia konstrukcji.

Poza pistoletem, do bolesławieckiego Muzeum trafiła także skrzynia na amunicję do radzieckiej armaty kalibru 45 mm, korpusy niemieckich pocisków artyleryjskich przeciwpancernych o kalibrze 75 mm i 88 mm oraz korpus radzieckiego pocisku artyleryjskiego kalibru 122 mm, znalezione w okolicach Bolesławca w czasie działań Patrolu Rozminowywania nr 23.

Pistolet oraz korpusy pocisków, po dopełnieniu wszystkich procedur i przeprowadzeniu prac konserwatorskich, będą prezentowane na wystawie stałej Działu Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Serdecznie dziękujemy za przekazane eksponaty.

Bolec.Info - zdjęcie
Bolec.Info - zdjęcie
Bolec.Info - zdjęcie
Bolec.Info - zdjęcie
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).