Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA Muzeum Ceramiki zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
Nasz patronat
3 kwietnia 2016r. godz. 19:37, odsłon: 6962, Kazimierz Marczewski/Katarzyna Biegasiewicz

70 lecie osadnictwa w Powiecie Bolesławieckim

Wśród wielu z nich panowało przekonanie,że za jakiś czas powrócą do swoich domów na wschodzie.
Przybyślimy, jesteśmy, będziemy - 70 lecie osadnictwa w powiecie bolesławieckim 1946-2016
Przybyślimy, jesteśmy, będziemy - 70 lecie osadnictwa w powiecie bolesławieckim 1946-2016 (fot. Katarzyna Biegasiewicz)

W piątek, 1 kwietnia 2016 r. w Bolesławcu, w Teatrze Starym odbyła się konferencja popularnonaukowa "Przybyliśmy, jesteśmy, będziemy - 70 lecie osadnictwa w powiecie bolesławieckim 1946-2016".

- Jednym z wielkich atutów Powiatu Bolesławieckiego  jest jego historyczne i kulturowe bogactwo: wspólnota losów i doświadczeń jego mieszkańców. -mówi starosta Dariusz Kwaśniewski.- Po zakończeniu II wojny światowej na tereny między Bobrem a Kwisą (u skraju pięknych Borów Dolnośląskich)  przybyli z różnych stron, m.in. Kresów, dalekiej Syberii, Bośni i innych krajów byłej Jugosławii, Francji czy centralnej Polski nowi mieszkańcy.Oni o tej pory budują tożsamość naszej powiatowej wspólnoty. Konferencję  zorganizowaliśmy  aby oddać hołd żyjącym osadnikom i osobom pamiętającym czasy sprzed już 70 lat i podziękować wszystkim, którzy tak oddanie i z sukcesami działają na rzecz budowania powiatowej wspólnoty w licznych stowarzyszeniach i organizacjach społecznych.

Wierzę, że nasze spotkanie budować będzie dobre relacje między zainteresowanymi tematyką konferencji środowiskami oraz wzmocni współpracę między nimi a naszym powiatowym samorządem- dodaje.

 

 Na konferencję zorganizowaną z okazji 70. rocznicy osadnictwa w powiecie bolesławieckim „PRZYBYLIŚMY – JESTEŚMY – BĘDZIEMY”  przybyli między innymi: Minister Spraw Gospodarki i Rozwoju Regionalnego Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie Zlatana Klokića, Jego Ekscelencja Biskup Diecezji Banja Luka ks. dr Franjo Komarice, Ambasador Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Bośni i Hercegowiny w Rzeczpospolitej Polskiej Duško Kovačević, Ambasador Serbii  Radojko Bogojević, Konsul Honorowy Serbii  Ranko Tomović, Konsul Honorowy Republiki Francuskiej  Richard Kepiński, Starosta Powiatu Rhein-Sieg-Kreis Sebastian Schustera,  Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski i członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski, prezydent Bolesławca Piotr Roman.

Liczne wykłady w części konferencyjnej  przybliżyły słuchaczom jak wyglądały kolejne etapy napływu przesiedleńców na tereny Powiatu Bolesławieckiego. Kto i jak organizował tutaj życie oraz jak wyglądały początki funkcjonowania powiatowej i miejskiej administracji.

II część konferencji rozpoczęła inscenizacja przyjazdu pierwszych osadników zaaranżowana przed Teatrem. Inscenizację, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Bolesławcu, przygotował Marek Sadowski reprezentujący stowarzyszenie Wilcze Bractwo oraz Szczepan Chmielowiec reprezentujący fundację Dawne Rzemiosło, który użyczył eksponatów. Marek Sadowski opracował i zaprojektował również plansze na temat historii osadników, które zostały wyeksponowane w holu Teatru. Tuż po degustacji bogatej, różnorodnej kuchni zaprezentowano równie wielokulturowy program artystyczny.

Konferencję zorganizował Powiat Bolesławiecki wraz z partnerami: Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, Towarzystwem Przyjaźni Polsko- Francuskiej z siedzibą we Wrocławiu, Stowarzyszeniem Reemigrantów z Bośni, Ich Potomków oraz Przyjaciół w Bolesławcu, Związkiem Sybiraków Koło w Bolesławcu, Stowarzyszeniem „Koło Chłopa”, Fundacją „Dawne rzemiosło”.

Bolec.Info - zdjęcieBolec.Info - zdjęcieBolec.Info - zdjęcieBolec.Info - zdjęcieBolec.Info - zdjęcieBolec.Info - zdjęcieBolec.Info - zdjęcieBolec.Info - zdjęcieBolec.Info - zdjęcieBolec.Info - zdjęcie

Foto: Katarzyna Biegasiewicz, Kazimierz Marczewski

70 lecie osadnictwa w Powiecie Bolesławieckim

~ii niezalogowany
4 kwietnia 2016r. o 11:24
Byłem widziałem. Całkiem fajna rzecz
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~217... niezalogowany
4 kwietnia 2016r. o 14:12
Bardzo ciekawy temat ! Jakoś tak się utarło ,że w naszym powiecie w pierwszych latach powojennych to tylko "jugole " i "zabużany ":) ...czasami wtrąca się jeszcze "francuzów"...a gdzie rdzenna ludność polska z Mazowsza,Wielkopolski,Małopolski ?itd... Wbrew temu co się próbuje wmówić to właśnie Oni stanowili o początkach tych ziem (odzyskanych)a wystarczy przeczytać życiorysy pierwszych burmistrzów, wójtów i sołtysów.. Dopiero w latach 60 tych generacja przybyszów z dawnej Bośni została zaasymilowana ! :)
Ci zza Buga to jeszcze w latach 70 tych nie remontowali swoich posesji bo wierzyli ,ze wrócą na swoja Ukrainę ...Specjalnie i z pewnym niepokojem napisałem co napisałem ale jestem ciekaw jak zareagują młodsi internauci ,którzy o historii tych ziem wiedzą mało...Pozdrawiam.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA 1,5% podatku dla Klekusiowo
REKLAMAMrowka zaprasza