Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Tekst zlecony
15 listopada 2017r. godz. 09:27, odsłon: 2852, Zlecony tekst

Witold Gombrowicz – nie tylko Ferdydurke

Każdy uczeń szkoły średniej musi przejść przez tę lekturę.
Witold Gombrowicz – nie tylko Ferdydurke
Witold Gombrowicz – nie tylko Ferdydurke (fot. )

Streszczenie Ferdydurke i najważniejsze cytaty zaczerpnięte z dramatu, których warto nauczyć się do matury, można znaleźć na stronie internetowej http://ferdydurke.klp.pl/a-5758.html.

Witold Gombrowicz – szczypta geniuszu, łyk szaleństwa

Witold Gombrowicz to polski dramaturg, uznany za jednego z najwybitniejszych pisarzy polskiej literatury współczesnej. W 1968 roku za swoje zasługi został nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Przegrał zaledwie jednym głosem. Jego wybitne zasługi dla polskiej kultury sprawiają, że nie sposób ominąć go na lekcjach języka polskiego w szkole średniej.

Osobowość Gombrowicza wybiega daleko poza ugrzecznione szkolne mury. W 2013 roku światło dzienne ujrzały zapiski Kronos – tajny dziennik Witolda Gombrowicza, wydane przy współpracy z wdową po pisarzu. Lektura krąży wokół kontrowersji i dziwactw artysty, jak również jego życia seksualnego. Tego na pewno nie dowiecie się na lekcjach polskiego, dlatego warto samodzielnie zgłębić tę historię.

Tymczasem prezentujemy krótkie omówienie trzech najważniejszych powieści Gombrowicza, które stały się scenariuszem dla powstałych w ostatnich dziesięcioleciach filmów.

Nowoczesna powieść, która powstała przed wojną – Ferdydurke

Wydana w 1937 roku, już w tamtym czasie była traktowana jako dzieło wybitne. Najważniejsza w Ferdydurke jest tematyka formy, którą określają stworzone przez samego Gombrowicza epitety, takie jak upupianie czy zieloność. Za ekranizację Ferdydurke wziął się w 1992 roku Jerzy Skolimowski.

W gąszczu symboli i wieloznaczności. Pornografia

Jest to dzieło wielkie, w którym roi się od ukrytych znaczeń i symboli. Żadne streszczenie nie odda jej pełni, dlatego warto po prostu sięgnąć po oryginał. Miłośnicy filmu mogą też obejrzeć ekranizację, którą w 2013 roku ukończył reżyser Jan Jakub Kolski. Warto ją obejrzeć po przeczytaniu książki, aby lepiej zrozumieć, o co chodziło w tej powieści.

Gombrowiczowski Kosmos – twardy orzech do zgryzienia

Choć Gombrowicz nie zdobył Nagrody Nobla, został wyróżniony prestiżową nagrodą Prix Formentor, właśnie za powieść Kosmos. Zabawa słowem, tworzenie neologizmów i ogólna trudność tego dzieła stanowią swego rodzaju intelektualne wyzwanie, które warto podjąć.

W 2015 roku Andrzej Żuławski nakręcił na podstawie Kosmosu film o tym samym tytule. Jak sam przyznał w jednym z wywiadów z rozbrajającą szczerością, zdecydował się zrobić ekranizację powieści Gombrowicza, gdyż czytając ją, nic z niej nie zrozumiał.

Witold Gombrowicz – nie tylko Ferdydurke

~Anonim niezalogowany
15 listopada 2017r. o 9:30
Nie wiem co ona czyta, ale bym z nią z chęcią poczytał :D
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAMrowka zaprasza
REKLAMAMrowka zaprasza