Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA Villaro zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
Tekst zlecony
2 marca 2018r. godz. 06:32, odsłon: 296, Zlecony tekst

W jakich sytuacjach przyda się ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania to polisa, która zabezpiecza majątek na wypadek różnorodnych zdarzeń losowych.
W jakich sytuacjach przyda się ubezpieczenie mieszkania?
W jakich sytuacjach przyda się ubezpieczenie mieszkania? (fot. )

Zakup i wyposażenie mieszkania to bardzo duża inwestycja, zwykle przekraczająca setki tysięcy złotych. W razie nieszczęśliwego zdarzenia ten ciężko zapracowany i uzyskany majątek może zostać zniszczony lub uszkodzony, a jego odzyskanie będzie wymagało kolejnych nakładów finansowych.

Jeżeli mieszkanie jest zakredytowane, a tak dzieje się najczęściej, pozyskanie kolejnego kredytu na remont może nie być możliwe – chyba że mamy odpowiednie ubezpieczenie mieszkania z www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Odpowiednie, czyli składające się z umowy podstawowej i rozszerzeń. Zakres rozszerzeń jest różnorodny i zwykle zależy od ustaleń towarzystwa ubezpieczeniowego w dokumencie OWU.

Umowa podstawowa i rozszerzona

Umowa podstawowa dotyczy ochrony murów budynku. Ryzyka w niej ujęte to najczęściej pożar i zdarzenia pokrewne, jak uderzenie pioruna, wybuch czy działanie dymu i sadzy. Niektóre towarzystwa rozbudowują umowę podstawową o ubezpieczenie na wypadek przepięcia czy huraganu. Decydując się na zawarcie polisy, warto dokładnie sprawdzić, co się w części podstawowej znajduje, aby dotyczyło to naszego majątku. Jeśli zależy nam wyłącznie na ochronie podstawowej, warto wybrać taki produkt, który w podstawie ma jak najwięcej zdarzeń – w niektórych istnieje ponad 20 jednostek.

Z kolei umowy dodatkowe znacznie rozszerzają ochronę i szansę otrzymania odszkodowania. Może my je dostać za zniszczone wyposażenie, czyli meble, sprzęt RTV, AGD, dzieła sztuki, biżuterię czy gotówkę. Dodatkowe ryzyka to także przepięcie, porywisty wiatr, powodzie, uderzenie pioruna lub kradzież z włamaniem. Oczywiście nie ma konieczności zawierania umów na wszystkie ryzyka. Jeżeli bowiem dom stoi w dużym oddaleniu od rzek, to ubezpieczenie na wypadek powodzi nie jest potrzebne. Warto natomiast wykupić ubezpieczenie na wypadek tych wszystkich ryzyk, których wystąpienie jest całkiem realne.

Jak czytać warunki ubezpieczenia?

Przed przystąpieniem do umowy powinno się zapoznać z definicjami wszystkich zdarzeń ubezpieczeniowych, żeby już od początku rozwiać wszelkie wątpliwości. Znaczenie ma bowiem to, co kryje się pod każdą z nazw wymienionych ryzyk, np. zalanie dotyczy zdarzenia, które spowodowane jest pęknięciem rur, a zatem nie jest to zalanie wodami opadowymi czy wodami występującymi z naturalnych koryt lub zbiorników. To skutek awarii instalacji hydraulicznej.

Przepięcie jest to skok napięcia elektrycznego w instalacji elektrycznej, który spowodowany jest z winy tzw. sił natury lub nieprawidłowości w elektrowni. Jeżeli do przepięcia dojdzie na skutek majsterkowania ubezpieczonego pieniądze mogą nie zostać wypłacone. W skutek przepięcia dochodzi często do awarii takich urządzeń jak komputery, lodówki, telewizory czy telefony komórkowe, jeżeli są właśnie podpięte do instalacji elektrycznej.

Huragan i porywisty wiatr to również zdarzenia, które warto precyzyjnie zdefiniować. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych podaje minimalną prędkość wiatru, która świadczy o tym, że jest to wiatr porywisty czy huragan. Jeżeli wiatr będzie wiał z mniejszą prędkością niż podana w definicji i spowoduje szkody, to nie dojdzie do wypłaty odszkodowania, bo wiatr nie osiągnął minimalnej prędkości, od której zaczyna się odpowiedzialność towarzystwa.

Precyzyjnego zdefiniowania wymaga również definicja kradzieży z włamaniem. To zdarzenie ubezpieczeniowe, które w wielu towarzystwach jest traktowane podobnie. Jeżeli dojdzie do samej kradzieży (np. złodziej wejdzie przez pozostawione otwarte okno), to towarzystwo nie wypłaci odszkodowania. Jeżeli jednak dom będzie odpowiednio zabezpieczony (uwaga na wymogi antywłamaniowe odnośnie drzwi i zamków), a w toku postępowania zostaną odnalezione ślady włamania, to wówczas firma ubezpieczeniowa weźmie na siebie odpowiedzialność i wypłaci pieniądze. Takie rozwiązanie ma na celu zabezpieczenie przed próbami wyłudzenia odszkodowania, przez niedbałość ubezpieczonego przez pozostawienie domu otwartym.

Formuła All Risks

Na uwagę zasługuje również formuła All Risks oferowana przez niektóre towarzystwa. Jej wykupienie wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale to również forma dodatkowego zabezpieczenia. Dzięki niej nieruchomość i wyposażenie zabezpieczone jest na wypadek tak zwanych „ryzyk nienazwanych”. Ryzyka nienazwane to te, które nie zostały umieszczone w spisie ryzyk ubezpieczeniowych i nie zostały jasno zdefiniowane. To oznacza, że praktycznie każde zdarzenie, które spowoduje zniszczenia w nieruchomości lub wyposażeniu oznaczać będzie wypłatę świadczenia – poza wyłączeniami odpowiedzialności.

Wybór ubezpieczenia powinien być więc podyktowany jego maksymalną przydatnością. To, gdzie najlepiej ubezpieczyć mieszkanie na www.ubezpieczeniemieszkania.pl zależy w dużej mierze od potrzeb i oczekiwań samego ubezpieczonego.

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA 1,5% podatku dla Klekusiowo