ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4215, 20 maja 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama UPC zaprasza
reklama Mrowka zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tylko na Bolcu27 września 2018r. godz. 20:14, odsłon: 4662, Stanisław Graczyk/Bolec.info
Złote Gody Parafialne
Bóg,Honor, Ojczyzna,usłyszeliśmy pieśni legionowe, wiersze patriotyczne i scenki rodzajowe z walk o niepodległą Polskę.
Bolesławiec - Informacje: Złote Gody Parafialne Złote Gody Parafialne w Trzebieniu (fot. Stanisław Graczyk)

50-lecie parafii pw. Świętego Krzyża w Trzebieniu obchodzono 9 września 2018 r. Uroczystość tą połączono z wiejskimi dożynkami i odpustem. Mszę św. z procesją wokół kościoła poprowadził JE ks. bp senior Stefan Cichy oraz koncelebrujący księża. Dla legnickiego Biskupa wrzesień był miesiącem szczególnym – bo jubileuszowym z okazji 55-lecia święceń kapłańskich i 20-lecia święceń biskupich. Pamiętał o tym , ks. proboszcz Jacek Makówka i parafianie, składając dostojnemu Jubilatowi serdeczne życzenia i wiązanki kwiatów.

Prowadzona kiedyś Księga Kroniki Parafialnej pozwoliła proboszczowi odtworzyć początki budowy i rozbudowy istniejącego kościoła i plebanii. Przed 50-laty mieszkańcy Trzebienia i pobliskich wsi, otoczeni zewsząd stacjonującymi tutaj wojskami radzieckimi, poligonami, magazynami amunicji, lotniskiem, leśnymi bunkrami, osiedlami wojskowymi itp. … do najbliższego kościoła rzymskokatolickiego w Kraśniku Dolnym, musieli pokonać drogę prawie 10-cio kilometrową.

Na przełomie lat 1967/68 z inicjatywy ówczesnego ks. proboszcza Mariana Osieckiego i wikarego ks. Andrzeja Mleczki powołano nową parafię w Trzebieniu pw. Świętego Krzyża, włączając do niej wsie: Golnice, Dąbrowa Bolesławiecka, Krępnica, Parkoszów, Stara Oleszna i Kozłów ( w sumie ok. 2500 mieszkańców).

Pierwszy kościółek powstał poprzez rozbudowę kaplicy cmentarnej – angażując bez reszty mieszkańców wymienionych wsi. Taką samą koncepcję zastosowano przystosowując do sprawowania liturgii kaplice: w Golnicach pw. Świętego Jana Chrzciciela, Dąbrowie Bolesławieckiej pw. Matki Bożej Różańcowej, Krępnicy pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz w Parkoszowie. Wygląd pierwszego kościółka w Trzebieniu pokazywały eksponowane zdjęcia i makieta wykonana przez p. Aleksandra ( Olka ) Bitnera, którą umieszczono w kościele obok dożynkowego wieńca, po prawej stronie ołtarza.

Pierwszym proboszczem parafii pw. Świętego Krzyża w Trzebieniu został ks. Andrzej Mleczko (1968 – 1975), kolejnymi byli: ks. Rudolf Zubik (1975 – 1977), ks. Franciszek Surówka (1977 przez 4 m-ce), ks. Henryk Drewniok (1977 -1987), ks. Krzysztof Stobrawa (1987 – 1989), ks. Czesław Misiewicz (1989 – 2005), ks. Zbigniew Karaban ( 2005 – 2017) oraz od 2017 r. ks. Jacek Makówka. Warto tutaj wspomnieć, że ks. kanonik Rudolf Zubik wyjechał do USA i jako kapelan wojska awansował na stopień generała brygady. Z parafii w Trzebieniu pochodzą także nowi księża prezbiterzy: ks. Radosław Ciesielski wyświęcony w 2003 r. i ks. Damian Ziembikiewicz wyświęcony w 2013 r.

Wyprowadzenie z Polski wojsk rosyjskich w 1992 r. uwolniło zajmowane tereny i obiekty przez nich wybudowane (szkoła, kino-teatr, stołówka, budynki mieszkalne itd.) . Powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa zagospodarowała część bloków mieszkalnych, pozostałe były rekompensatą za pozostawione w ZSRR mienie wysiedlonych Polaków – niestety, wszystkie one popadły w ruinę.

Wkrótce kościółek w Trzebieniu potrzebował kolejnej rozbudowy ( próba przejęcia na cele kościoła i parafii, poradzieckiej stołówki – obecnie zakład Textilu – nie powiodły się). Wyburzono więc wieżę pierwszego kościółka i dobudowano nową część kościoła, która mieści obecnie na piętrze chór (z najmłodszym organistą) i parter z kilkoma ławkami i oryginalnymi starymi krzesłami kinowymi - dla wygody wiernych. Jak wiele jest jeszcze do zrobienia, pokazuje nam nie tylko wnętrze kościoła. Ostatnio w ekspresowym tempie wyrównano posadzkę , czynione są przygotowania pod tynkowanie ścian i sufitu, wymianę metalowych ram okiennych pod okna witrażowe i wiele innych pilnych prac zaplanowanych na ten i przyszły rok.

Niestety, systematyczne zbiórki pieniędzy oraz zaangażowanie się mieszkańców już nie wystarczają – potrzebna jest znacząca gotówka i fachowa pomoc zewnętrzna. Tymczasem władze samorządowe tłumaczą – jak zwykle - że niewiele mogą, bo tylko obiekty zabytkowe mogą otrzymać dofinansowanie rządowe ( podobny problem ma od wielu lat budowany kościół na Osiedlu Kwiatowym w Bolesławcu) Mieszkańcom pozostają więc, rozciągnięte w czasie, dotychczasowe działania, w myśl powiedzenia „nie od razu Kraków zbudowano”…

W trakcie mszy św. bp Stefan Cichy poświęcił wieniec dożynkowy i pamiątkową tablicę 50-lecia parafii. W swoim kazaniu mocno akcentował konieczność dziękowania Bogu i sobie nawzajem za wszystkie przeżyte dnie, za plony i owoce ciężkiej pracy … Zaintonowane na zakończenie mszy dziękczynnej „Boże coś Polskę …” przeniosło nasze myśli do smutnych refleksji nad utraconą w minionych latach wolności Ojczyzny.

Kontynuację tematyki niepodległej Polski podjęli na scenie Domu Ludowego „Jarzębina” uczniowie Szkoły Podstawowej z Trzebienia i Dąbrowy Bolesławieckiej. W ich w patriotycznym mini-spektaklu pt. „Bóg, Honor, Ojczyzna” usłyszeliśmy pieśni legionowe, wiersze patriotyczne i scenki rodzajowe z walk o niepodległą Polskę. Nad całością przedstawienia czuwała p. katechetka - Anna Charewicz i jej koleżanki ze szkoły. To była piękna i przemyślana lekcja patriotyzmu w wykonaniu najmłodszego pokolenia.

Po części artystycznej wszystkich mieszkańców parafii zaproszono na pyszne ciasto, kawę i jubileuszowy tort, a zaproszonych gości na obiad do Domu Ludowego „Jarzębina” w Trzebieniu. Smaczne wypieki i dania przygotowały pracowite panie oraz ich koleżanki z Koła Gospodyń Wiejskich w Trzebieniu kierowanych przez jej przewodniczącą Heleną Faltyn.

Panowie – a jest ich w KGW dwóch – z pomocą sprzątających pań, przygotowali salę do oglądania przedstawienia i późniejszej konsumpcji. Jak zwykle przy takich okazjach, nie zabrakło serwowanej na zewnątrz znanej zupy z kociołka p. Andrzeja Miżdala.

Uroczystościom w pięknie udekorowanym przez p. Irenę Nawrot kwiatami kościele, towarzyszyła Wystawa Fotograficzna „50 lat parafii pw. Świętego Krzyża w Trzebieniu” przygotowana przez piszącego te słowa – Stanisława Graczyka. Prezentowano powiększone i wyretuszowane archiwalne zdjęcia z kroniki parafialnej, kserokopie zdjęć dostarczonych przez kilkorga mieszkańców i zdjęcia własne autora wystawy. Pomoc w przygotowanie wystawy włączyła się firma NAVARA Serwis s.c. Marzeny i Rafała Nawary (z kserującym p. Grzegorzem) . p. sołtys - Małgorzata Zoryło, przewodnicząca KGW - p. Helena Faltyn, p. Bronisław Młot oraz uczennice kl. 8-mej Szkoły Podstawowej w Trzebieniu: A.Skrabucha, P.Kubica, Z.Orlak, E.Trojnar.

 Tekst i zdjęcia – Stanisław Graczyk

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Perłowoszary Jesion   27 września 2018r. o 20:37

~Perłowoszary Jesion

Postów:

Ladnie!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Kruczoczarna Bazylia   28 września 2018r. o 2:11

~Kruczoczarna Bazylia

Postów:

Grześ pupil Rafała:)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Miodowy Milin   28 września 2018r. o 5:02

~~Miodowy Milin

Postów:

ave Cezar
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kalinowykardynalski Platan   28 września 2018r. o 23:06

~~Kalinowykardynalski Platan

Postów:

Andrzeju to Ty powinneś być najważniejszy. Ponieważ to Ty Ks. Andrzeju Mleczko wybudowałeś ten Kościół obok płotu Sovietów. Pamiętam nasze rozmowy o Kanarkach a na ślubie mojej rodziny Ilkowiczów o żołnierzach radzieckich, którzy w nocy prosiłi o posługę i sprzedaż Krzyżyka lub Szkaplerza. A Kanarki już u mnie nie śpiewają. Myślę że u Ciebie tak. Pamiętam jak Kolegium karało Ciebie za nielegalne budownictwo Kościoła. A to już 50 lat. Wówczas młody a dzisiaj 72 lata przeżyłem. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia Jerzy Moryson
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Krwistoczerwona Cieszynianka   29 września 2018r. o 18:54

~Krwistoczerwona Cieszynianka

Postów:

Śp.Ks.Andrzej Mleczko zmarł w listopadzie ubiegłego roku.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

CasusMORENAZuraw KlevetDomoExpertAutogazMRpartsLombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazję
reklama Hotel Garden zaprasza
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy