ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4006, 23 października 2018r.
zaloguj się
zarejestruj się

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


Tylko na Bolcu
Złote Gody Parafialne
27 września 2018r. godz. 20:14, odsłon: 4248

Bóg,Honor, Ojczyzna,usłyszeliśmy pieśni legionowe, wiersze patriotyczne i scenki rodzajowe z walk o niepodległą Polskę.

Bolesławiec - Informacje: Złote Gody Parafialne
Złote Gody Parafialne w Trzebieniu (fot. Stanisław Graczyk)

50-lecie parafii pw. Świętego Krzyża w Trzebieniu obchodzono 9 września 2018 r. Uroczystość tą połączono z wiejskimi dożynkami i odpustem. Mszę św. z procesją wokół kościoła poprowadził JE ks. bp senior Stefan Cichy oraz koncelebrujący księża. Dla legnickiego Biskupa wrzesień był miesiącem szczególnym – bo jubileuszowym z okazji 55-lecia święceń kapłańskich i 20-lecia święceń biskupich. Pamiętał o tym , ks. proboszcz Jacek Makówka i parafianie, składając dostojnemu Jubilatowi serdeczne życzenia i wiązanki kwiatów.

Prowadzona kiedyś Księga Kroniki Parafialnej pozwoliła proboszczowi odtworzyć początki budowy i rozbudowy istniejącego kościoła i plebanii. Przed 50-laty mieszkańcy Trzebienia i pobliskich wsi, otoczeni zewsząd stacjonującymi tutaj wojskami radzieckimi, poligonami, magazynami amunicji, lotniskiem, leśnymi bunkrami, osiedlami wojskowymi itp. … do najbliższego kościoła rzymskokatolickiego w Kraśniku Dolnym, musieli pokonać drogę prawie 10-cio kilometrową.

Na przełomie lat 1967/68 z inicjatywy ówczesnego ks. proboszcza Mariana Osieckiego i wikarego ks. Andrzeja Mleczki powołano nową parafię w Trzebieniu pw. Świętego Krzyża, włączając do niej wsie: Golnice, Dąbrowa Bolesławiecka, Krępnica, Parkoszów, Stara Oleszna i Kozłów ( w sumie ok. 2500 mieszkańców).

Pierwszy kościółek powstał poprzez rozbudowę kaplicy cmentarnej – angażując bez reszty mieszkańców wymienionych wsi. Taką samą koncepcję zastosowano przystosowując do sprawowania liturgii kaplice: w Golnicach pw. Świętego Jana Chrzciciela, Dąbrowie Bolesławieckiej pw. Matki Bożej Różańcowej, Krępnicy pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz w Parkoszowie. Wygląd pierwszego kościółka w Trzebieniu pokazywały eksponowane zdjęcia i makieta wykonana przez p. Aleksandra ( Olka ) Bitnera, którą umieszczono w kościele obok dożynkowego wieńca, po prawej stronie ołtarza.

Pierwszym proboszczem parafii pw. Świętego Krzyża w Trzebieniu został ks. Andrzej Mleczko (1968 – 1975), kolejnymi byli: ks. Rudolf Zubik (1975 – 1977), ks. Franciszek Surówka (1977 przez 4 m-ce), ks. Henryk Drewniok (1977 -1987), ks. Krzysztof Stobrawa (1987 – 1989), ks. Czesław Misiewicz (1989 – 2005), ks. Zbigniew Karaban ( 2005 – 2017) oraz od 2017 r. ks. Jacek Makówka. Warto tutaj wspomnieć, że ks. kanonik Rudolf Zubik wyjechał do USA i jako kapelan wojska awansował na stopień generała brygady. Z parafii w Trzebieniu pochodzą także nowi księża prezbiterzy: ks. Radosław Ciesielski wyświęcony w 2003 r. i ks. Damian Ziembikiewicz wyświęcony w 2013 r.

Wyprowadzenie z Polski wojsk rosyjskich w 1992 r. uwolniło zajmowane tereny i obiekty przez nich wybudowane (szkoła, kino-teatr, stołówka, budynki mieszkalne itd.) . Powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa zagospodarowała część bloków mieszkalnych, pozostałe były rekompensatą za pozostawione w ZSRR mienie wysiedlonych Polaków – niestety, wszystkie one popadły w ruinę.

Wkrótce kościółek w Trzebieniu potrzebował kolejnej rozbudowy ( próba przejęcia na cele kościoła i parafii, poradzieckiej stołówki – obecnie zakład Textilu – nie powiodły się). Wyburzono więc wieżę pierwszego kościółka i dobudowano nową część kościoła, która mieści obecnie na piętrze chór (z najmłodszym organistą) i parter z kilkoma ławkami i oryginalnymi starymi krzesłami kinowymi - dla wygody wiernych. Jak wiele jest jeszcze do zrobienia, pokazuje nam nie tylko wnętrze kościoła. Ostatnio w ekspresowym tempie wyrównano posadzkę , czynione są przygotowania pod tynkowanie ścian i sufitu, wymianę metalowych ram okiennych pod okna witrażowe i wiele innych pilnych prac zaplanowanych na ten i przyszły rok.

Niestety, systematyczne zbiórki pieniędzy oraz zaangażowanie się mieszkańców już nie wystarczają – potrzebna jest znacząca gotówka i fachowa pomoc zewnętrzna. Tymczasem władze samorządowe tłumaczą – jak zwykle - że niewiele mogą, bo tylko obiekty zabytkowe mogą otrzymać dofinansowanie rządowe ( podobny problem ma od wielu lat budowany kościół na Osiedlu Kwiatowym w Bolesławcu) Mieszkańcom pozostają więc, rozciągnięte w czasie, dotychczasowe działania, w myśl powiedzenia „nie od razu Kraków zbudowano”…

W trakcie mszy św. bp Stefan Cichy poświęcił wieniec dożynkowy i pamiątkową tablicę 50-lecia parafii. W swoim kazaniu mocno akcentował konieczność dziękowania Bogu i sobie nawzajem za wszystkie przeżyte dnie, za plony i owoce ciężkiej pracy … Zaintonowane na zakończenie mszy dziękczynnej „Boże coś Polskę …” przeniosło nasze myśli do smutnych refleksji nad utraconą w minionych latach wolności Ojczyzny.

Kontynuację tematyki niepodległej Polski podjęli na scenie Domu Ludowego „Jarzębina” uczniowie Szkoły Podstawowej z Trzebienia i Dąbrowy Bolesławieckiej. W ich w patriotycznym mini-spektaklu pt. „Bóg, Honor, Ojczyzna” usłyszeliśmy pieśni legionowe, wiersze patriotyczne i scenki rodzajowe z walk o niepodległą Polskę. Nad całością przedstawienia czuwała p. katechetka - Anna Charewicz i jej koleżanki ze szkoły. To była piękna i przemyślana lekcja patriotyzmu w wykonaniu najmłodszego pokolenia.

Po części artystycznej wszystkich mieszkańców parafii zaproszono na pyszne ciasto, kawę i jubileuszowy tort, a zaproszonych gości na obiad do Domu Ludowego „Jarzębina” w Trzebieniu. Smaczne wypieki i dania przygotowały pracowite panie oraz ich koleżanki z Koła Gospodyń Wiejskich w Trzebieniu kierowanych przez jej przewodniczącą Heleną Faltyn.

Panowie – a jest ich w KGW dwóch – z pomocą sprzątających pań, przygotowali salę do oglądania przedstawienia i późniejszej konsumpcji. Jak zwykle przy takich okazjach, nie zabrakło serwowanej na zewnątrz znanej zupy z kociołka p. Andrzeja Miżdala.

Uroczystościom w pięknie udekorowanym przez p. Irenę Nawrot kwiatami kościele, towarzyszyła Wystawa Fotograficzna „50 lat parafii pw. Świętego Krzyża w Trzebieniu” przygotowana przez piszącego te słowa – Stanisława Graczyka. Prezentowano powiększone i wyretuszowane archiwalne zdjęcia z kroniki parafialnej, kserokopie zdjęć dostarczonych przez kilkorga mieszkańców i zdjęcia własne autora wystawy. Pomoc w przygotowanie wystawy włączyła się firma NAVARA Serwis s.c. Marzeny i Rafała Nawary (z kserującym p. Grzegorzem) . p. sołtys - Małgorzata Zoryło, przewodnicząca KGW - p. Helena Faltyn, p. Bronisław Młot oraz uczennice kl. 8-mej Szkoły Podstawowej w Trzebieniu: A.Skrabucha, P.Kubica, Z.Orlak, E.Trojnar.

 Tekst i zdjęcia – Stanisław Graczyk(Stanisław Graczyk/Bolec.info)


Podziel się:
Facebook nk.pl
Daj nam cynk! Zgarnij Kubek Bolecnauty!
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy?
Zaproponuj swój BolecCynk - przekazana przez Ciebie informacja, po zaakceptowaniu, zostanie wyświetlona na stronie głównej portalu, a Ty otrzymasz nagrodę.
Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.
Na informacje od Ciebie czekamy też pod numerem telefonu: +48 693 375 790 (przez całą dobę).
Bolecnauci komentują
Złote Gody Parafialne

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Perłowoszary Jesion   27 września 2018r. o 20:37

~Perłowoszary Jesion
Zdjęć: 0
Postów:

Ladnie!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Kruczoczarna Bazylia   28 września 2018r. o 2:11

~Kruczoczarna Bazylia
Zdjęć: 0
Postów:

Grześ pupil Rafała:)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Miodowy Milin   28 września 2018r. o 5:02

~~Miodowy Milin
Zdjęć: 0
Postów:

ave Cezar
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kalinowykardynalski Platan   28 września 2018r. o 23:06

~~Kalinowykardynalski Platan
Zdjęć: 0
Postów:

Andrzeju to Ty powinneś być najważniejszy. Ponieważ to Ty Ks. Andrzeju Mleczko wybudowałeś ten Kościół obok płotu Sovietów. Pamiętam nasze rozmowy o Kanarkach a na ślubie mojej rodziny Ilkowiczów o żołnierzach radzieckich, którzy w nocy prosiłi o posługę i sprzedaż Krzyżyka lub Szkaplerza. A Kanarki już u mnie nie śpiewają. Myślę że u Ciebie tak. Pamiętam jak Kolegium karało Ciebie za nielegalne budownictwo Kościoła. A to już 50 lat. Wówczas młody a dzisiaj 72 lata przeżyłem. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia Jerzy Moryson
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Krwistoczerwona Cieszynianka   29 września 2018r. o 18:54

~Krwistoczerwona Cieszynianka
Zdjęć: 0
Postów:

Śp.Ks.Andrzej Mleczko zmarł w listopadzie ubiegłego roku.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

  Inne informacje z Bolesławca:
  - 23.10.2018, Cezary Przybylski nadal marszałkiem?
  - 23.10.2018, Zderzenie trzech aut na Garncarskiej
  - 23.10.2018, Kozak o Olimpiadzie
  - 23.10.2018, Cisza jak na budowie
  - 23.10.2018, Podział mandatów w Radzie Powiatu
  - 23.10.2018, Tablica wciąż z błędami
  - 23.10.2018, Rowery miejskie jesienią?
  - 23.10.2018, Pomnik na 100-lecia Odzyskania Niepodległości
  - 23.10.2018, Dariusz Pawliszczy wójtem gminy Gromadka
  - 22.10.2018, Robert Relich burmistrzem Nowogrodźca
  Zobacz także: ARCHIWUM INFORMACJI BOLEC.INFO

REKLAMA NC+ zaprasza
Wybory samorządowe 2018 w powiecie bolesławieckim
Cisza jak na budowie Cisza jak na budowie

Na cztery dni przed wyborami rozpoczynano "budowę" bloku operacyjnego w szpitalu. Dziś nie dzieje się tam nic.

Bolesławieckie Święto Ceramiki (15-19.08.2018r.) - raport specjalny
Zbierali pieniądze dla Klekusiowa Zbierali pieniądze dla Klekusiowa

Udało się podczas podróży zebrać Ceramicznym Expressem kwotę 2194,34 zł.