ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4457, 17 stycznia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

9 grudnia 2019r. godz. 11:51, odsłon: 1117, Wojtek Szoka
Korytarz życia i jazda na suwak obowiązkowa
Przypominamy! - nowa ustawa już obowiązuje
Bolesławiec - Informacje: Korytarz życia i jazda na suwak obowiązkowa Znak D-56 zalecający jazdę na suwak (fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL)

Od 7.12 na naszych drogach obowiązuję znowelizowana ustawa o ruchu drogowym. Usankcjonowała została jazda na tak zwany "suwak" oraz formowanie Korytarzy Życia. Obie zmiany zostały wprowadzone aby ułatwić jazdę po polskich drogach, zwykłym kierowcom oraz przede wszystkim w drugim przypadku - służbom ratowniczym.

Jazda na suwak to metoda jazdy polegająca na dojeżdżaniu do zwężenia jezdni, polegająca na kontynuowaniu jazdy aż do momentu zwężenia, a następnie przepuszczenia przez jeden pojazd, pojazdu z pasa który się kończy.

Pojazd wpuszczany:

  • dojeżdża aż do końca dostępnego dla niego pasa jezdni,
  • nigdy nie zmienia pasa jezdni wcześniej niż przed końcem swojego pasa, nawet jeśli widzi wolne miejsce na pasie sąsiednim,
  • będąc już wpuszczonym nie wpuszcza nikogo innego.

Pojazd wpuszczający:

  • wpuszcza dokładnie jeden pojazd z pasa, który się kończy i robi to dopiero przy końcu tego pasa, nie wcześniej,
  • nie wpuszcza nikogo więcej ponad pojazd, który właśnie wpuścił.
  • zachowuje odpowiedni odstęp od pojazdu poprzedzającego by nie tworzyć fantomowego korka.

Drugim obowiązkiem kierowców jest formowania tzw. "Korytarza Życia". Jest to takie ustawienie samochodów na drodze z dwoma lub więcej pasami w jednym kierunku aby ułatwić przejazd pojazdom uprzywilejowanym. Korytarz został ustawowo usankcjonowany przez przypadki nie ułatwiania przejazdu pojazdom uprzywilejowanych oraz przez sytuację w których "sprytni" kierowcy wykorzystywali uformowany korytarz w celu wyjechania z korka jaki się utworzył, tym samym jadąc autostradą pod prąd i tamując i uniemożliwiając przejazd służbom. 
Wg. kodeksu drogowego poprawnie uformowany korytarz życia wygląda:

Na drodze z dwoma pasami w jednym kierunku: pojazdy na lewym pasie powinny zjechać maksymalnie do lewej krawędzi jezdni, a pojazdy na prawym pasie maksymalnie do prawej.
Na drodze z trzema i więcej pasami w jednym kierunku: pojazdy na lewym skrajnym pasie powinny zjechać maksymalnie do lewej krawędzi, a pojazdy na prawym i kolejnym pasie powinny maksymalnie dojeżdżać do krawędzi po prawej stronie.Za nieprzestrzeganie nowych zasad grożą mandaty w wysokości do 500 złotych, jednak w przypadku kiedy z nieprzestrzegania nowych zasad zostanie stworzone zagrożenie (głównie w przypadku Korytarza Życia) policjant może zabrać prawo jazdy lub skierować sprawę do sądu. 

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


Lombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazjęCasusMORENANajlepszeAutogazMRparts
reklama Zapraszamy
Inne informacje z regionu
reklama Mrowka zaprasza