ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4495, 24 lutego 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tekst zlecony16 stycznia 2020r. godz. 21:55, odsłon: 1239, PWiK/Bolec.Info
PWiK dostarcza teraz wodę także we Wleniu!
Po 27 latach wodociągi we Wleniu pod nadzorem bolesławieckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Bolesławiec - Informacje: PWiK dostarcza teraz wodę także we Wleniu! PWiK zarządza wodociągami we Wleniu (fot. Wojtek Szoka / Bolec.Info)

W siedzibie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o w Bolesławcu odbyła się specjalna konferencja prasowa, podczas której prezes PWiK Józef Król poinformował, że początku 2020 roku, PWiK rozpoczęło działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Miasta i Gminy Wleń.

W spotkaniu wzięli udział także prezydent Bolesławca Piotr Roman, wójt gminy Bolesławiec Andrzej Dutkowski, burmistrz miasta i gminy Lwówek Śląski Mariola Szczęsna, burmistrz miasta i gminy Wleń Artur Zych, Przewodniczący Rady Nadzorczej PWiK Sławomir Grzesiak oraz dyrektor Grzegorz Kozłowski,

 - Po 27 latach powróciliśmy, biorąc na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo dostaw wody, rozumiane jako ciągłe, nieprzerwane dostawy z kontrolą i zapewnieniem jej jakości - mówi prezes Józef Król. - Woda to życie, a dobra woda to zdrowie. Miasto Wleń ma bardzo dobrą wodę o niewyczerpalnych zasobach. Aby w pełni korzystać z jej walorów trzeba zadbać o całą infrastrukturę związaną z jej wydobyciem, uzdatnieniem i udostępnieniem wody w całej gminie. To samo dotyczy odbioru i oczyszczania ścieków.

Przeprowadziliśmy szczegółowy audyt, wiemy co trzeba zrobić, mamy też oszacowane koszty. Stajemy przed dużym wyzwaniem ale wiemy, że sprostamy temu zadaniu ponieważ mamy potencjał ludzki i doświadczenie.

W 2014 roku wchodziliśmy do Lwówka Śląskiego, gdzie zastaliśmy podobną sytuację i czas pokazał, że potrafimy sobie radzić w rozmaitych warunkach. We Wleniu konieczne będzie przeprowadzenie szeregu remontów, modernizacji i inwestycji oraz wprowadzenie daleko idących zmian organizacyjnych. Potrzebujemy czasu i dobrej współpracy i już teraz wiemy, że możemy na tę dobrą współpracę liczyć - dodaje.

Jeszcze przed oficjalnym przejęciem obowiązków PWiK poczyniło wiele działań przygotowawczych. W pierwszej kolejności opracowano mapy cyfrowe wszystkich sieci wodociągowych, kanalizacyjnych i związanych z nimi urządzeń na terenie Wlenia i okolicznych miejscowości.

Na podstawie przeprowadzonego audytu technicznego, zostały dokładnie sprecyzowane cele i zadania oraz został opracowany plan  na kolejne cztery lata.

- Objęliśmy już monitoringiem pracy strategiczne urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne. Mamy  opracowaną koncepcję modernizacji ujęcia i stacji uzdatniania wody oraz koncepcję modernizacji oczyszczalni ścieków we Wleniu. Od 7 stycznia działa po gruntownym remoncie, Biuro Obsługi Klienta oraz telefon pogotowia wodociągowego 994 - mówi Grzegorz Kozłowski.

- W wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na terenie działania miasta i Gminy Wleń na lata 2020 - 2023 zostały zawarte wszystkie zadania inwestycyjne, które będą realizowane przez naszą Spółkę oraz Miasto i Gminę Wleń w kolejnych latach. Inwestycje te będą realizowane z udziałem finansowania zewnętrznego (dotacje, pożyczki), udziałem środków własnych Spółki oraz środków Miasta i Gminy Wleń.

Najważniejsze prace, z punktu widzenia ciągłości usług dostarczania wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków, będą wykonywane w pierwszej kolejności. Spółka wykona modernizację ujęcia i stacji uzdatniania wody we Wleniu, oraz modernizację oczyszczalni ścieków. Przygotowana  dokumentacja wstępna na obie inwestycje pozwala na złożenie już wniosku o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego - dodaje.

- Od 1 stycznia 2020 roku na terenie Miasta i Gminy Wleń obowiązują nowe, zatwierdzone przez Państwowe Gospodarstwo Wodne, Wody Polskie, taryfy za wodę i ścieki. Nowa cena za wodę wzrosła z 5,14 zł do 7, 13 zł za metr sześcienny (1000 litrów), natomiast cena ścieków pozostała bez zmian, tj. 7,28 zł za metr sześcienny, łącznie daje to kwotę 14,41 zł. Usługę dostarczania wody i odprowadzania ścieków należy rozpatrywać łącznie, zatem ceny wzrosły o 16% w stosunku do ubiegłego roku. Warto tutaj wspomnieć, że Rada Miasta i Gminy Wleń utrzymała dopłaty do wody i ścieków, więc w rzeczywistości mieszkańcy zapłacą 12,90 zł za metr sześcienny wody i ścieków.

Zarówno w cenie wody jak i ścieków zawarte są koszty udziału własnego Spółki w finansowaniu inwestycji co oznacza, że za niecałe 2 zł wzrostu ceny za 1m3 wody, mieszkańcy otrzymują gwarancję szybkiego wdrożenia programu znaczącej poprawy bezpieczeństwa i jakości usług w strategicznym obszarze działalności komunalnej - powiedział Józef Król, prezes spółki.

Grzegorz Kozłowski i Józef Król w prezentacji multimedialnej pokazali jak doszło do przejęcia wodociągów Wlenia i jak będą one się dynamicznie modernizowały i rozwijały.

Prezydent Piotr Roman i wójt Andrzej Dutkowski są przekonani, że włączenie Wlenia do spółki PWiK to znakomite rozwiązanie i są pewni, że rozwój spółki będzie nadal dynamicznie prowadzony a ceny wody dla odbiorów z Bolesławca i Gminy będą stabilne.

Burmistrz Wlenia podziękował wspólnikom za decyzję o włączenie wodociągów pod nadzór i zarządzanie PWiK w Bolesławcu.

Po konferencji na maszt przed budynkiem PWiK w Bolesławcu wciągnięto flagę z herbem Wlenia.

Prezes Józef Król udzielił Bolec. Info krótkiego wywiadu

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

AutogazMRpartsLombard Prawy DuzyDuet - dekoracje na każdą okazjęCasusMORENA
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy