Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA Villaro zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
15 lipca 2008r. godz. 12:40, odsłon: 5666, bolec.info

Archeolodzy pracują w Krępnicy

Agnieszka Frączkowska wraz kolegami z drugiego roku archeologii spędza w Krępnicy miesiąc wakacji w ramach praktyk. To coroczne ćwiczenia terenowe mające nauczyć przyszłych archeologów ich fachu.
Agnieszka Frączkowska z Malczyc w Krępnicy spędza wakacje i uczy się zawodu.
Agnieszka Frączkowska z Malczyc w Krępnicy spędza wakacje i uczy się zawodu. (fot. fotopestka.pl)
Studenci właśnie badają miejsca, w których istniały dwa warsztaty, w których wykonywano krzemienne narzędzia, potem ktoś te warsztaty porzucił.

- Znajdujemy tu drobne krzemienie, wszystkie są opisywane i pakowane do woreczków, potem zostaną dokładnie opisane – – mówi kierujący pracami doktor Mirosław Masojć, pracownik naukowy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.- To elementy narzędzi złożonych, strzał, włóczni i innych, które miały elementy z drewna i z krzemienia, znajdujemy rzecz jasna tylko te drugie elementy.

Archeologów interesuje najstarsze osadnictwo ze środkowej epoki kamienia, z mezolitu, czyli sprzed ośmiu tysięcy lat, kredy na ziemi bolesławieckiej żyły społeczności rybacko – łowieckie.

Od dwóch tygodni studenci pieczołowicie odkrywają kolejne warstwy ziemi odnajdując elementy krzemiennych narzędzi takie jak groty strzał. To kolejna już od 2004 roku próba ocalenia pamięci o przeszłości ziemi bolesławieckiej. Próba dokonana w ostatniej chwili, bo do końca roku przez teren badań samochody będą wjeżdżać na budowaną właśnie autostradę A4.

Do tej pory w Polsce południowo – zachodniej nie spotykano takich dużych obozowisk w obrębie których występuje wiele małych warsztatów krzemieniarskich.

Czternaścioro studentów mozolnie po siedem godzin dziennie zdrapuje kolejne warstwy ziemi i przesiewa je przez specjalne sita.

- To jest pasjonujące praca i jednocześnie nauka – mówi Agnieszka Frączkowska z drugiego roku archeologii.

Jej praca to coroczne ćwiczenia terenowe mające nauczyć przyszłych archeologów metod prac wykopaliskowych w terenie.

Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzi prace w tych stronach od czterech lat. Ma także nadzór archeologiczny nad budową autostrady.
Wybrana z wykopów ziemia musi być przesiana przez specjalne sita.
Wybrana z wykopów ziemia musi być przesiana przez specjalne sita. (fot. fotopestka.pl)
Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego wolą szukać mezolitycznych pamiątek niż wypoczywac.
Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego wolą szukać mezolitycznych pamiątek niż wypoczywac. (fot. fotopestka.pl)
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAMrowka zaprasza