Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
29 września 2011r. godz. 15:56, odsłon: 3884, bolec.info

Lepiej zapobiegać niż leczyć..

W czwartkowe przedpołudnie w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie z lek. med. Jackiem Calikiem "„Powiat Bolesławiecki a profilaktyka zdrowotna. STOP nowotworom”.
(fot. bolec.info)
Frekwencja podczas dzisiejszego spotkania przerosła oczekiwania organizatorów. Sala konferencyjna Starostwa Powiatowego pękała w szwach. Pojawili się ludzie, którzy z chorobą mieli już doczynienia, ci, którzy chcą wiedzieć jak najwięcej aby choroby się ustrzec a także uczniowie bolesławieckich szkół ponadgimnazjalnych.

Zgromadzonych powitał Starosta Bolesławiecki Cezary Przybylski, który nie ukrywał zadowolenia z tak wysokiej frekwencji. - Cieszę się, że tyle osób przybyło i odpowiedziało na nasz apel - mówił. Starosta podkreślił także wagę wykładu i wiedzy, która może ustrzec przed zachorowaniem a także pomóc zauważyć pierwsze symptomy. - Nowotwory to choroba cywilizacyjna. Musimy pamiętać, że wcześnie wykryty rak jest uleczalny, a żeby zauważyć pierwsze objawy potrzebna jest wiedza - podkreślił Cezary Przybylski.

Starosta w imieniu bolesławieckiego klubu Amazonek zaprosił na kolejną konferencję poświęconą tematyce nowotworów, która odbędzie się 21 października w sali konferencyjnej SP.

Spotkanie poprowadził lek. med. Jackiem Calikiem z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, który do Bolesławca zawitał już kolejny raz. Wykład dotyczył profilaktyki nowotworów piersi, szyjki macicy oraz skóry. Ostatnie zagadnienie jest dla doktora szczególnie ważne, gdyż jak twierdzi rzadko mówi się o tego typu nowotworach, a występują one bardzo często. Profilaktyka raka skóry jest bardzo zaniedbana, przede wszystkim z powodu braku funduszy.

Zgromadzeni ze szczególnym zainteresowaniem słuchali wykładu na temat raka piersi, który wciąż zajmuje pierwsze miejsce pod względem ilości zachorowań w Polsce. Warto podkreślić, że ten rodzaj nowotworu dotyka także ok. 100 mężczyzn rocznie. Calik przedstawił statystyki dotyczące Dolnego Śląska. Co rok na terenie województwa o chorobie nowotworowej piersi dowiaduje się ok. 1100 osób, jednocześnie utrzymuje się wciąż trend wzrostowy. Wyleczalność rośnie i w zeszłym roku osiągnęła próg 61%.

Doktor zachęcał także kobiety w wieku od 50 do 69 roku do udziału w bezpłatnych badaniach mammograficznych, które mogą wyeliminować nawet 75% zachorowań. Badanie mammografem zalecane jest co 24 miesiące.

Są oczywiście sposoby aby zmniejszyć ryzyko zachorowań. Ograniczenie tłuszczu, zlikwidowanie nadwagi oraz aktywność fizyczna to pierwsze kroki do ograniczenia ryzyka choroby.

Podczas spotkanie można było dowiedzieć się także jakie są czynniki ryzyka, gdzie najczęściej zlokalizowane są nowotwory a także przerzuty, jakie są pierwsze objawy choroby, co powinno nas zaniepokoić oraz gdzie na terenie Dolnego Śląska udać się po fachową diagnozę i leczenie.

Drugą częścią spotkania był wykład na temat raka szyjki macicy. - Jeśli chodzi o nowotwór szyjki macicy to jest to w dalszym ciągu duży problem jednak zauważamy tendencje spadkową - mówił Jacek Celik. W Europie na raka szyjki macicy umiera co 18 minut umiera jedna kobieta, zaś Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc pod względem wyleczalności. Aż 50% zachorowań kończy się zgonem. Na Dolnym Śląsku współczynnik zachorowalności wynosi 13,5 na 100 000 kobiet. Każdego dnia choruje 10 kobiet, zaś 5 z nich umiera. - Bardzo niepokojący jest fakt, że z roku na rok obniża się wiek kobiet zapadających na raka szyjki macicy - powiedział Calik.

Osoby przybyłe na spotkanie poznały przyczyną choroby. Jest nią wirus HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Najskuteczniejszym przeciwdziałaniem jest szczepionka podana między 13 a 26 rokiem życia. A najlepszą profilaktyką regularne badania cytologiczne. Niestety w Polsce wciąż tylko 20% kobiet poddaje się regularnie temu badaniu.

Starosta - Cezary Przybylski przypomniał o funduszach jakie Powiat planuje przeznaczyć na szczepionki przeciw wirusowi HPV. Jest to kwota ok. 50 tys zł, która starczy dla ok. 75-100 uczennic klas I szkół ponadgimnazjalnych. -Ważne jest także, że samorządy wyraziły duże zainteresowanie finansowaniem szczepionek. Lek. med. Jackiem Calik wyraził duże zadowolenie z takiego obrotu spraw. - Mam nadzieję, że jeśli taki trend się utrzyma i szczepionki będą finansowane to za 20-30 lat będziemy mówić o raku szyjki macicy jako o historii medycyny.

Ostatnia część wykłady poświęcona była rakowi skóry. Zgromadzeni poznali rodzaje nowotworów jakie dotykają skóry. 90% zachorowań spowodowane jest promieniowaniem UV i niestety ciągle utrzymuje się tendencja wzrostowa. Liczba zachorować w Polsce w porównaniu do innych państwa świata nie jest wysoka, jednak wyniki leczenia czerniaka są wyjątkowo złe. Doktor Calik główną przyczynę takiego stanu rzeczy widzi w braku programów profilaktyki zarówno pierwotnej jak i wtórnej. Podstawową zasadą jest dokładnie badanie skóry i nie bagatelizowanie zmian i plamek. Podkreślić należy, że rak skóry dotyka także inne narządy jak gałki oczne wargi. Zmiany nowotworowe dotykają najczęściej dolnych kończyn (32%). Doktor zwrócił szczególną uwagę na korzystanie z kremów z filtrem - Tego rodzaju kremy de facto nie chronią nas przed szkodliwym działaniem promieniowania, wydłużają one jedynie czas jaki możemy przebywać na słońcu. Można powiedzieć, że kremy usypiają naszą czujność.

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).