Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA 1,5% podatku dla Klekusiowo
BolecFORUM Nowy temat
2 marca 2012r. godz. 18:38, odsłon: 6860, Bolec.Info/Biegasiewicz

Wielkie Otwarcie Teatru Starego

A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd.
Teatr Stary Wielkie Otwarcie
Teatr Stary Wielkie Otwarcie (fot. )
Teatr Stary uratowany


Udało nam się uratować Teatr – to nie reklamowy patos, czy też megalomania.... bo zazwyczaj powiaty ze skromnymi budżetami nie porywają się na takie przedsięwzięcia. W przypadku Powiatu Bolesławieckiego było inaczej.

Władze powiatu w 2009 roku przy niewielkim wparciu zewnętrznych środków postanowiły przywrócić świetność bolesławieckiej scenie. Rozpoczęła się rozbudowa i modernizacja Starego Teatru w Bolesławcu. To było wielkie wyzwanie i dziś można z dumą powiedzieć, że udało się przywrócić dawny blask jednej z nielicznych perełek architektonicznych w Bolesławcu.

Sama kwota inwestycji to niespełna 7 mln zł. Kwota duża, ale przedsięwzięcie jeszcze większe. Mimo ograniczeń finansowych świetność sprzed wieku udało się przywrócić z klasą i dbałością o jakość. Zastosowano tu wiele współczesnych rozwiązań z architektonicznych z pełną pokorą wobec historii tego miejsca. Cieszy, że budynek i wnętrza odzyskały blask, ale raczej trudno się pomylić w jakiej epoce jesteśmy.

Aluzje do przeszłości idealnie współgrają ze współczesnymi materiałami i detalami, które dodają świeżości i odmładzają „wiekową, dostojną damę”. Przykładem może być romantyczna uliczka Teatralna z iluzoryczną dekoracją, plafony rodem z kabaretowych kuluarów, inspirowane niezmierzoną ilością falbanek strojów aktoreczek z przełomu wieków. Szlachetne bogactwo balkonów oraz dyskretne podświetlenia najciekawszych elementów architektonicznych, imponująca scena z barwną kurtyną – to tylko część nowego życia bolesławieckiego teatru.

Misja specjalna

Stuletni Teatr na następne 100 lat
- Dziś lepiej budować, niż remontować. A jeszcze remontować zabytkowy budynek pod opieką konserwatorską to wielkie wyzwanie. Lubimy trudne przedsięwzięcia. Chociaż tu każdy szczegół wymagał konsultacji oraz akceptacji konserwatorskiej. Mamy w sobie naturalny szacunek i rodzaj pokory do tego co cenne i wiekowe, ale chcieliśmy, żeby w Starym Teatrze nie zabrakło powiewu współczesności. Sprostaliśmy wielkiemu zadaniu. Tak duża inwestycja z powiatowego budżetu, przy niewielkim wsparciu pieniędzy z zewnątrz to rzadkość – mówi Starosta Bolesławiecki Cezary Przybylski.


Wydział Inwestycji wziął na siebie trud misji specjalnej. Trzeba być prawdziwym akrobatą, żeby „odkurzyć taką perełkę” przy ograniczonym budżecie . Modernizacja budynku teatru, w tym jego remont i rozbudowa została podzielona na dwa etapy. Pierwszym etapie wykonano prace zabezpieczające obiekt przed zniszczeniem, w tym remont i wymianę przyłączy, wzmocnienie i wymianę konstrukcji (ściągi, stropy), impregnację więźby i pokrycie dachu oraz rozbudowę obiektu w zakresie dobudowy sanitariatów i pomieszczeń zaplecza.

W ramach drugiego etapu zostały wykonane m.in. wewnętrzne instalacje (gazowa, wodno-kanalizacyjna, CO i kotłownia oraz instalacje elektryczne; koszty związane z instalacją wody zimnej i ciepłej oraz instalacją co i ciepła technologicznego, system nagłośnienia i sygnalizacji pożaru, prace remontowe i wymiana mechanizmów sceny, konserwacja i renowacja elementów widowni, roboty wykończeniowe, elewacje, zagospodarowanie terenu (dojścia i chodniki) oraz wyposażenie obiektu: widowni i balkonu w meble, natomiast sceny – w urządzenia sceniczne.

Co ważne budynek teatru został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ogromnym przedsięwzięciem technicznym była wymiana konstrukcji widowni, pod którą zamontowano nowoczesną wentylację nawiewną. Ciekawostką szczególnie dla historyków i estetów jest niezwykłe odkrycie sprzed wieku. Na zabytkowych płycinach balkonów odkryto oryginalny subtelny rysunek, który znacznie różni się od ostatniego wzoru. Było to możliwe dzięki przeprowadzeniu specjalistycznych badań stratygraficznych, dzięki którym odnaleziono te historyczne cenne elementy.

Ta wiedza spowoduje, że na odnowionych balkonach będziemy mogli podziwiać pierwotną wizję architektów i dekoratorów. Zatem ostateczna ornamentyka balkonów po modernizacji odbiega od wzoru do którego przyzwyczailiśmy się przez wiele lat.


- Właśnie w tak pieczołowity sposób została odnawiana bolesławiecka teatralna scena. Z szacunkiem i pokorą dla tego co cenne z wizją wygodnego i nowoczesnego budynku, który ma służyć mieszkańcom – podkreśla członek zarządu powiatu Dariusz Kwaśniewski.


Na uwagę zasługuje też z gustem dobrana kolorystyka wnętrz, która jest historycznie uzasadniona, ale projekt uwzględnił jej modyfikację, co zostało zaakceptowane przez konserwatora zabytków. W efekcie możemy podziwiać stonowaną paletę kolorów ziemi, brązów, beży i szarości w zderzeniu z intensywnymi kolorami bakłażanowym, bordowym i czerwonym.

Efekt jest elegancki i dostojny z elementami nowoczesnych trendów. Na uwagę zasługuje doskonała jakość użytych materiałów, płytek, drewna, wykładzin oraz ceramiki sanitarnej.

Dla projektantki wnętrz Renaty Bonter-Jędrzejewskiej inspiracją było włoskie wzornictwo. Elementy oświetlenia i żyrandole to ekskluzywne przykłady sztuki użytkowej. Zwolennicy odbudowy Teatru i miłośnicy sztuki wsparli nas finansowo, żeby takie przykłady współczesnego dizajnu mogły się znaleźć w bolesławieckim Teatrze Starym.

Warto zauważyć, że detale użyte w odnowionym budynku Teatru są podziwiane na prestiżowych targach wnętrzarskich w Mediolanie.
Prapremiera tylko dla nas

„Powiat Bolesławiecki ratuje teatr”, „Udało nam się uratować teatr” – na ulotkach takie hasła promują odnowioną skrupulatnie scenę. Pierwsze ulotki reklamowe i foldery pojawiły się już w sierpniu 2011 roku. Wsparły kampanię promocyjną pod nazwą „Morze Masek”.

Pracownicy Starostwa, animatorzy i uczestnicy warsztatów Lato w Teatrze, pasjonaci teatru oraz wszyscy sympatycy Powiatu Bolesławieckiego uczestniczyli w Paradzie podczas Święta Ceramiki. Wszystko po to, żeby przyzwyczaić mieszkańców do faktu posiadania prestiżowej sceny teatralnej. Ma to zaostrzyć apetyty na wielką sztukę, bo spektakularny początek, czyli premiera przygotowana specjalnie na otwarcie Teatru Starego, będzie miała swoją kontynuację w comiesięcznym cyklu „Powiat zaprasza”.

Co najmniej raz w miesiącu bolesławianie będą mogli obejrzeć spektakle cenionych reżyserów . Teatr posłuży też jak doskonale zaplecze dla działań wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury.

W zmodernizowanym obiekcie będą realizowane wydarzenia kulturalne i artystyczne oraz zajęcia w pracowniach: teatralnej, wokalnej i tanecznej Młodzieżowego Domu Kultury. A dzięki takim inicjatywom jak Wyspa Skarbów, warsztatom obejmującym teatralną edukacją najmłodsze dzieci, w przyszłości będziemy mieć nie tylko amatorów sceny, ale też odbiorców szeroko rozumianej sztuki teatralnej.
Teatr dosłownie został wydobyty z mroków.

Dopiero teraz można docenić piękno zmodernizowanego budynku. Ale … nie zdradzajmy wszystkiego. Każdy spektakl musi mieć w sobie element tajemnicy.

Wartość całkowita projektu wyniosła : 7 milionów
I etap
II etap


Umowa o dofinansowanie projektu pn. „Remont i rozbudowa zabytkowego budynku Teatru Miejskiego – siedziby MDK w Bolesławcu przy ul. Teatralnej 1” nr UDA-RPDS .09.01.00-02-017/09-00 z dnia 22.07.2011 r. w ramach:


Priorytetu nr 9 „Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich na terenie Dolnego Śląska („Miasta”)”,
Działania nr 9.1 „Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich w miastach powyżej 10 tysięcy mieszkańców” Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.


Uczestnicy procesu inwestycyjnego:

Beneficjent: Powiat Bolesławiecki, 59-700 Bolesławiec, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 2

Instytucja Zarządzająca RPO WD: Województwo Dolnośląskie z/s we Wrocławiu, Wybrzeże Juliusza Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław, reprezentowane przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego

Projektant :
Agencja Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., ul. Rataja nr 26, 59-220 Legnica
Inżynier Kontraktu: Firma Komplet Inwest s.j. Tomasz Granops, Elżbieta Prażanowska-Nieboj
Al. 11 –go Listopada 91K, 66-400 Gorzów Wlkp.

Wykonawca I Etapu budowy : Firma PRO-BUD Janusz Pawłowski i Wspólnicy S.j.,
59-220 Legnica, ul. Poznańska 12-13

Wykonawcy II Etapu:

Firma BASSPOL CONSTRUCTION Sebastian Jonik, ul. Jaskółcza 3 , 48-300 Nysa

Autor aranżacji wnętrz Teatru : Renata Bonter-Jędrzejewska firma EIT s.c. Renata Bonter-Jędrzejewska, Piotr Jędrzejewski , 53-121 Wrocław , Aleja Dębowa nr 14a/3

Wykonawca iluminacji zewnętrznej budynku - Rafał Ściubisz firma ELLIPSE, 52-210 Wrocław, ul. Nektarowa 11B



Bolec.Info - zdjęcie
Bolec.Info - zdjęcie
Bolec.Info - zdjęcie

Teatr Stary Scena
Teatr Stary Scena (fot. Katarzyna Biegasiewicz)
Teatr Stary Kolor
Teatr Stary Kolor (fot. Katarzyna Biegasiewicz)
Teatr Stary po remoncie
Teatr Stary po remoncie (fot. Bolec.Info)
Teatr Stary Kolor
Teatr Stary Kolor (fot. Katarzyna Biegasiewicz)
Teatr Stary Wejście
Teatr Stary Wejście (fot. Katarzyna Biegasiewicz)
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).