Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMAMrowka zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
Nasz patronat
12 kwietnia 2012r. godz. 16:55, odsłon: 1082, bolec.info/BOK MCC

Szlak do wolności

W czwartek, 26 kwietnia, o godz. 18.00 w sali konferencyjnej BOK-MCC odbędzie się wernisaż wystawy „Szlak do wolności”.
BOK MCC
BOK MCC (fot. bolec.info)
Wystawa rocznicowa została przygotowana na podstawie materiałów ze zbiorów NAF dementi, Ośrodka KARTA, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu i Archiwum Libri Prohibiti w Pradze, a także na podstawie bezpośrednich relacji osób działających w SPCzS-ie: Mirosława Jasińskiego, Zbigniewa Janasa, Jarosława Brody, Petra Pospichiala i Anny Walenty.

Ekspozycja składa się z 30 plansz i przedstawia chronologicznie historię SPCzS - od momentu pierwszego spotkania polskich, czeskich i słowackich opozycjonistów w sierpniu 1978 r. w Karkonoszach aż do obecnej działalności Fundacji Solidarności Polsko–Czesko–Słowackiej. Wystawa przygotowana została w języku polskim, angielskim, czeskimi i słowackim.

Wystawa ukazuje działaczy i historię Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, ruchu opozycji demokratycznej powstałego w latach 80. ubiegłego wieku, od początku lat 90. funkcjonującego jako stowarzyszenie. Do najbardziej rozpoznawalnych postaci zaangażowanych w działalność Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej należą lub należeli Václav Havel, Ján Čarnogurský (pierwszy premier Słowacji po przemianach ustrojowych), Jacek Kuroń, Zbigniew Romaszewski, Zbigniew Bujak czy Adam Michnik.

Solidarność była wyjątkowym przykładem współpracy międzynarodowej opozycji demokratycznej w państwach bloku radzieckiego. Jej przedstawiciele prowadzili niezwykłą działalność. Przeszli do historii jako fenomen, przekraczając granice czasu i przestrzeni. Z tego jednak nie zdawali sobie wtedy sprawy, zresztą nie to było celem ich działalności.

Do najważniejszych zadań Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej należało: gromadzenie wydawnictw niezależnych przeznaczonych do przerzutu przez granicę, organizowanie spotkań w górach i wypraw w góry, przygotowywanie akcji kurierskich, pomaganie osobom represjonowanym w państwach ościennych, upowszechnianie informacji o niezależnych inicjatywach. Członkowie SPCzS nie szukali żadnej dodatkowej ideologii. Wynikała ona z potrzeby współpracy z organizacjami o podobnym spojrzeniu na świat, z sympatii do kraju sąsiadów, ale również z zadowolenia i satysfakcji, które ludzie wolni odczuwają w czasie wędrówek po Drodze Przyjaźni. Wtedy jednak szlak ten nie łączył, lecz z powodu istnienia straży granicznej dzielił. Tak nie mogło pozostać…
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).