ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4307, 20 sierpnia 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecRozmowy

Władysław Bakalarz
Prezes MZGK Bolesławiec


2009-10-31 10:30:00

<b>Władysław Bakalarz</b><br />Prezes MZGK BolesławiecGościem Portalu Bolec.Info był Władysław Bakalarz, Prezes Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, Spółki Gminy Miejskiej Bolesławiec.

Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu kontynuując swoje dotychczasowe plany, rozwijając działalność realizuje misję spółki, której podstawowym celem jest:

"Bieżące zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych w dziedzinie gospodarki komunalnej i gospodarki odpadami, spełniając wymagania swoich klientów w sposób nowoczesny, bezpieczny i sprzyjający ochronie środowiska."

Pytania i odpowiedzi:
BolecInfo


Dzień dobry, dziękuje za przyjęcie zaproszenia do rozmowy.
Władysław Bakalarz
Prezes MZGK Bolesławiec


Dzień dobry, witam serdecznie.

BolecInfo


Jesteście jednym z większych pracodawców w Bolesławcu, ile zatrudniacie osób i co może Pan powiedzieć o swoich pracownikach?
Władysław Bakalarz
Prezes MZGK Bolesławiec


Spółka w ostatnich latach zwiększyła zatrudnienie i obecnie zatrudnia 135 osób. Nasi pracownicy posiadają wysokie kwalifikacje zawodowe, co pozwala na świadczenie wykonywanych usług na najwyższym poziomie.
Staramy się poznawać ich potrzeby, ogromny nacisk kładziemy na kształtowanie tradycji, lojalności pracowników wobec firmy szczególnie poprzez stwarzanie warunków do samorealizacji i wytwarzanie dobrego klimatu w Spółce.
W zależności od potrzeb i zainteresowań pracownicy korzystają z basenu, fitness czy siłowni. Stwarzamy możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji, wykształcenia jak również awansu zawodowego. Zatrudniamy w miarę potrzeb osoby z grupą inwalidzką, które tak naprawdę mają ogromne trudności w znalezieniu pracy. Uważamy, że to nasi pracownicy budują firmę i to w ich zdolnościach organizacyjnych, entuzjazmie leży przyszłość i sprawne działanie firmy.
Potwierdzeniem są wyróżnienia w postaci wielokrotnie otrzymanych nagród Fair Play jak również nominacja na najlepszą firmę na Dolnym Śląsku zatrudniającą do 250 osób w Konkursie „Dolnośląski Klucz Sukcesu”.

BolecInfo


135 osób to sporo. Czym tak właściwie zajmuje się bolesławiecki MZGK?
Władysław Bakalarz
Prezes MZGK Bolesławiec


Spółka świadczy usługi w szeroko rozumianej dziedzinie gospodarki komunalnej Prowadzimy:

  • kompleksową usługę gospodarowania odpadami – ich odbiór, transport oraz unieszkodliwianie w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Trzebieniu, który to zakład administruje,

  • kompleksową usługę w zakresie oczyszczania miasta,

  • administrowanie targowiskiem miejskim przy ul. Jeleniogórskiej,

  • administrowanie cmentarzem komunalnym i świadczenie kompleksowych usług pogrzebowych w Zakładzie Usług Pogrzebowych ALFA,

  • dział robót drogowych wykonujący inwestycje budowlane i drogowe,


Ponadto został uruchomiony w 2006r. dla mieszkańców Bolesławca Punkt Zbiórki Zużytego Sprzętu Elektronicznego i Elektrycznego – na terenie bazy MZGK przy ul. Staszica.
Również mieszkańcy Bolesławca nasi klienci mogą przywieźć na teren bazy MZGK liście, trawę, odpady segregowane (plastik, szkło, papier) oraz odpady wielkogabarytowe (leżanki, meble). Wymienione odpady przyjmujemy nieodpłatnie.
BolecInfo


Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, o którym Pan wspomniał, działa już od kilku lat. Jak rozwija się ten twór i jakie (jeśli) przynosi korzyści dla mieszkańców naszego miasta?
Władysław Bakalarz
Prezes MZGK Bolesławiec


Tak, minęło 5 lat od czasu uruchomienia nowoczesnej instalacji przetwarzającej odpady – Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Trzebieniu oraz wprowadzenia w regionie bolesławieckim selektywnej zbiórki odpadów. Zadanie powstało przy współudziale środków unijnych i znacznie wpłynęło na poprawę środowiska. Ilości zbieranych odpadów z selektywnej zbiórki corocznie ulegają zwiększeniu.

BolecInfo


Ile do tej pory odzyskano i przekazano do recyklingu odpadów?
Władysław Bakalarz
Prezes MZGK Bolesławiec


Od początku funkcjonowania Zakładu w Trzebieniu tj. od 2004 r. zebrano i przekazano do ponownego przetworzenia ok. 5 000 ton surowców. Ta sytuacja spowodowała, że mniejsza ilość odpadów jest kierowana na składowisko. Kwatera składowa nr 1 aktualnie eksploatowana, która wg. prognoz powinna być obecnie zamykana, jest zapełniona dopiero w ok. 65%. Wybudowana w II etapie kwatera składowa nr 2, jeszcze nie eksploatowana, pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość.

BolecInfo


Co zamierzacie zrobić, aby polepszyć efekty prowadzonej selektywnej zbiórki odpadów?
Władysław Bakalarz
Prezes MZGK Bolesławiec


W tym celu dokonaliśmy już zakupu nowoczesnego pojazdu specjalistycznego (tego typu jest w Polsce kilka sztuk), który kosztował ponad 600 tysięcy złotych i zbiera odpady segregowane z pojemników typu IGLOO, z typowych pojemników i równocześnie sześciokrotnie je zagęszcza.
Jednocześnie prowadzimy szeroko pojętą działalność informacyjno-edukacujno-ekologiczną dla dzieci i młodzieży: organizujemy konkursy ekologiczne, wycieczki tematyczne do ZUOK w Trzebieniu, kampanie prasowe i telewizyjne. Bardzo dobrze został odebrany przez młodzież przedszkolną i szkolną konkurs „Złota puszka”. W przyszłym roku zamierzamy zorganizować tzw. „EKO-Prezentację”, która będzie zawierała podsumowanie organizowanych konkursów o tematyce ochrony środowiska oraz pokaz naszego sprzętu specjalistycznego.
Musze się pochwalić, że prowadzona działalność w zakresie ekologii została zauważona i nagrodzona przez m.in. NFOŚIGW w Warszawie, WFOŚIGW we Wrocławiu i inne instytucje.

BolecInfo


Jak Pan powiedział - zajmujecie się także administracją miejskim cmentarzem. Już jutro Dzień Wszystkich Świętych - jak MZGK się do niego przygotowuje?
Władysław Bakalarz
Prezes MZGK Bolesławiec


Nasza Spółka jest administratorem Cmentarza Komunalnego przy ul. Śluzowej i jak co roku w tych dniach występuje konieczność „szczególnego” zwrócenia uwagi na jego funkcjonowanie.
Rodziny i osoby bliskie dbające o groby, dokonują ich sprzątania co powoduje powstawanie zwiększonej ilości odpadów tj. zeschnięte kwiaty, liście, wypalone lampki i inne. W tym celu przygotowaliśmy i rozstawiliśmy na terenie cmentarza więcej pojemników na odpady. Wprowadziliśmy też dodatkowe kursy samochodów odbierających odpady, które będą jeździły na cmentarz również w sobotę, jak i w niedzielę w godzinach porannych.

W celu polepszenia estetyki i warunków osobom odwiedzającym groby zmarłych na cmentarzu, MZGK corocznie wykonuje remonty i modernizacje ogrodzenia, alejek, pielęgnację i wycinkę drzew zagrażających bezpieczeństwu osób tam przebywających. Właśnie w miniony piątek odebraliśmy kolejne zadanie - remont drogi dojazdowej do kaplicy wraz z parkingami i oświetleniem. Jego koszt to koszt około 110 tysięcy złotych.

Niestety, w tych dniach musimy się liczyć również z ewentualnymi przypadkami próby lub kradzieżami kwiatów, wieńców. Liczymy jednak na poszanowanie miejsca oraz grobów zmarłych przez osoby tam przebywające. Planujemy w tych dniach zwiększenia liczby patroli i w tym zakresie współdziałamy z Policją i Strażą Miejską oraz interweniujemy poprzez naszych pracowników, którzy będą w tym czasie pełnili dyżury na cmentarzu.

BolecInfo


A co ze zbliżającą się zimą? Czy jesteście przygotowani na jej przyjście? Czy może bolesławieccy drogowcy znów zostaną zaskoczeni przyjściem mrozów i opadów śniegu?
Władysław Bakalarz
Prezes MZGK Bolesławiec


Przygotowania do „akcji zima” rozpoczęliśmy już we wrześniu br. Dokonaliśmy przeglądów i remontu sprzętu do zimowego utrzymania. Wybraliśmy i podpisaliśmy z kopalnią umowę na dostawę soli drogowej.
Taki wybór dostawcy, który powtarzamy co roku, pozwala uniknąć sytuacji, która wystąpiła poprzedniej zimy w innych miastach, gdy zabrakło im soli.
Dokonaliśmy też, zgodnie z przyjętym planem inwestycyjnym, zakupu dodatkowego ciągnika z posypiarką, do zimowego utrzymania dróg, który to sprzęt kosztował ok. 200 tys. zł.

BolecInfo


Co chciałby Pan przekazać Bolecnautom?
Władysław Bakalarz
Prezes MZGK Bolesławiec


Korzystając z okazji bardzo dziękuje mieszkańcom Bolesławca za wszelką pomoc, cenne wskazówki i uwagi, które bardzo usprawniają i ułatwiają nam codzienną pracę w realizacji Misji Spółki, której podstawowym celem jest sprostanie wymaganiom klientów w świadczeniu usług komunalnych w sposób nowoczesny, bezpieczny i sprzyjający ochronie naszego środowiska.

BolecInfo


Na zakończenie proszę przyjąć od nas Kubek Bolecnauty. Dziękuje za udział w rozmowie.
Władysław Bakalarz
Prezes MZGK Bolesławiec


Bardzo dziękuje za ten prezent i umożliwienie zaprezentowania mojej firmy. Pozdrawiam wszystkich Internautów.


Dodawanie nowych pyta zostao zablokowane.


W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

black   9 lutego 2013r. o 14:02

black

Postów: 39

dzien dobry mam pytanie panie prezesie bylem pana pracownikiem przez 3 lata i zwolnilem sie na wlasna prosbe czy jest mozliwy powrot do firmy z tego co sie orientuje nie ma jeszcze pracownika na moje miejsce pozdrawiam


Dopisane 09.02.2013r. o godz. 14:02:

Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   9 lutego 2013r. o 15:18

~

Postów:

oj...znamy pana B. z innej strony również...tej ciekawszej.... ;)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Goniu   9 lutego 2013r. o 15:19

~Goniu

Postów:

jakie ma Pan wykształcenie
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   9 lutego 2013r. o 15:44

~

Postów:

To wywiad sprzed 4 lat...oso chosi z Prezesem? Ktoś wie?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   9 lutego 2013r. o 15:55

~

Postów:

~Goniu napisał(a): jakie ma Pan wykształcenie
srednie
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

Jarmark Garncarski w Nowogrodźcu (16-18.08.2019r.) - raport specjalny
Bolesławieckie Święto Ceramiki (14-18.08.2019r.) - raport specjalny
Dzień po święcie ceramików Dzień po święcie ceramików

W niedzielę setki ludzi w rynku a w poniedziałek pusto, cicho i zamknięte budki.