Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA Oferta edukacyjna szkół powiatu bolesławieckiego
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
Cywilny wakat w bolesławieckiej komendzie
3004
#masi nieaktywny
20 czerwca 2016r. o 16:42
"nie karany", Boże widzisz i nie grzmisz :)


Dopisane 20.06.2016r. o godz. 16:42:

Wy też "musicie" ogarnąć pisownię bo poważnie jak nieuki :)

<b>elektrykabudowlana.pl</b>
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Papuga niezalogowany
20 czerwca 2016r. o 19:20
masi napisał(a): "nie karany", Boże widzisz i nie grzmisz :)Dopisane 20.06.2016r. o godz. 16:42:Wy też "musicie" ogarnąć pisownię bo poważnie jak nieuki :)


Dzień dobry, Panie Profesorze,
piszę z pewną wątpliwością. Jestem protokolantem sądowym i z innymi protokolantkami mamy dość podzielone zdanie, co do pisowni NIEKARANY. Między innymi chodzi o to, czy zapisując w protokole np. Krystyna Kowalska lat 57..., niekarana powinno być zapisane łącznie czy też oddzielnie, czy należy traktować to jako połączenie z przymiotnikiem, czy też z czasownikiem (chodzi o niekaranego za składanie fałszywych zeznań).
Z góry dziękuję za odpowiedź
Agnieszka:)

Odpowiedź PJ:

Obecnie zaleca się pisownię łączną nie z imiesłowami przymiotnikowymi (czynnymi i biernymi). Zasadniczo nie ma znaczenia to, czy użyte są w znaczeniu przymiotnikowym
czy czasownikowym.
W Pani przykładzie imiesłów ma znaczenie przymiotnika, więc i tak, nawet biorąc pod uwagę dawniejsze reguły, należałoby zapisać nie łącznie. Niezależnie od tego dziś zawsze najlepiej, stosując ogólną zasadę, napisać NIEKARANY. Dopuszcza się wyjątkowo pisownię nie rozłączną, jeżeli imiesłów wyraźnie został użyty w znaczeniu czasownikowym. Tego jednak nie polecam.

Piotr Zbróg, IFP UJK

A teraz ja zapytam, o co Ci chodzi? Przecież jest poprawnie napisane :|
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
20 czerwca 2016r. o 19:28
"- być niekaranym i posiadać nieposzlakowaną opinię,

- być dyspozycyjny,
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
3004
#masi nieaktywny
20 czerwca 2016r. o 19:39
~Papuga napisał(a):
A teraz ja zapytam, o co Ci chodzi? Przecież jest poprawnie napisane :|

Pani Agnieszko, poprawiono błąd i jest ok :) Skoro Pani uważa, że w tym powyższym przypadku ma być oddzielnie to nie widzę problemu :)
Po wprowadzeniu poprawek zapomniano o usunięciu mojego wpisu jak to tu zwykle bywa.
Dziękuję za uwagę :)


Dopisane 20.06.2016r. o godz. 19:39:

Nie zwróciłem uwagi kto to pisał, najmocniej przepraszam :)

<b>elektrykabudowlana.pl</b>
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
2884
ela
20 czerwca 2016r. o 19:46
Dlaczego mnie uczyli, że pisze się nie karanym, nie bitym, nie branym - osobno, a nienagannym, niemądrym, nieuczciwym - razem.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
3004
#masi nieaktywny
20 czerwca 2016r. o 20:00
Elu na dzień dzisiejszy piszemy tak, na jutrzejszy inaczej :)
Niepotrzebne mącenie wody :)

<b>elektrykabudowlana.pl</b>
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
2884
ela
20 czerwca 2016r. o 20:05
Uśmiechnę się;-), jutro będzie lepiej:-D
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
20 czerwca 2016r. o 21:01
masi napisał(a): Elu na dzień dzisiejszy piszemy tak, na jutrzejszy inaczej :)
Niepotrzebne mącenie wody :)

Mnie mówiono, że niepoprawne jest "na dzień dzisiejszy", a powinno być "na dzisiaj".
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
REKLAMA Muzeum Ceramiki zaprasza