Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
79 lat temu sowieci niemal bez walki wkroczyli do Bolesławca
~~Rezedowy Goździk niezalogowany
15 lutego 2024r. o 6:46
,Oto co ja słyszłem ;Bolesławiec został zburzony przez sowiecką artylerie ,która rozstawiła się w okolicy obecnego cmentarza na cmentarnej . Ostrzeliwali miasto z dział .
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Romek niezalogowany
19 lutego 2024r. o 10:18
I teraz rządzą w bolesławcu ich potomkowie co przyjechali na czołgach
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Ołowianoszara Aksamitka niezalogowany
19 lutego 2024r. o 10:45
Może autor przeczytał by wspomnienia mieszkanki Bolesławca od 1945 roku?.
https://jbc.jelenia-gora.pl/Content/10495/Elzbieta_Erban_Oczami_dziecka.pdf
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
22990
piotr1965
20 lutego 2024r. o 7:30
~~Rezedowy Goździk napisał(a): ,Oto co ja słyszłem ;Bolesławiec został zburzony przez sowiecką artylerie ,która rozstawiła się w okolicy obecnego cmentarza na cmentarnej . Ostrzeliwali miasto z dział .


Nie ma takiej ulicy - Cmentarna.



Dopisane 20.02.2024r. o godz. 07:28:

Fragment o wyzwoleniu miasta z książki: http://www.tvk-gaj.pl/.../Wyzwolenie-Dolnego-%C3%9Cl%C2... Chyba trochę podkolorowany...

Wyzwolenie Bolesławca. Walki w rejonie Nowogrodźca
W pasie natarcia 52 armii ogólnowojskowej działania rozwijały się na
ogół pomyślnie. 10 lutego na prawym skrzydle 48 korpus piechoty osiągnął
Bóbr rejonie Golnic i nazajutrz sforsował go, po czym rozwinął natarcie przez
masywy leśne ku Kwisie, którą osiągnął 13 lutego. 7 korpus pancerny gwardii, po wymanewrowania 10 lutego Chojnowa,
podążając przez Witków, Krzyżową i Kraśnik, uderzył od północnego wschodu
na Bolesławiec. Wieczorem czołowymi oddziałami osiągnął jego przedpola
i nawiązał walkę z licznym garnizonem miasta. Walki o miasto były bardzo zacięte. Oddziały pancerne z najwyższym trudem przebijały się przez zabarykadowane ulice. Wieczorem 11 lutego dotarła do miasta 31 dywizja piechoty 78
korpusu. Wspomogła 7 korpus pancerny w walkach ulicznych w centrum Bolesławca. Bój o miasto trwał przez całą noc i rano 12 lutego. Piechota osłaniała
czołgi przed bronią przeciwpancerną nieprzyjaciela, blokowała jego gniazda
oporu, które czołgiści niszczyli ogniem dział. Przed południem garnizon został
pobity. Wojska radzieckie zdobyły wielkie ilości uzbrojenia i sprzętu bojowego
oraz duże magazyny materiałów wojennych. Uwolniły więźniów z filii obozu
koncentracyjnego Gross-Rosen. Bolesławiec był bezludnym, zaminowanym rumowiskiem. Ponad 1400 domów, czyli prawie 60% ogółu zabudowań leżało
w gruzach. Ofiarą wojny padło zabytkowe Stare Miasto. Wieczorem 12 lutego
w Moskwie uczczono ten sukces wojsk 1 Frontu Ukraińskiego 20 salwami armatnimi z 224 dział.


Dopisane 20.02.2024r. o godz. 07:30:

Skoro o miasto stoczono tak straszny bój wypada zadać jedno pytanie? Gdzie znajdują się groby poległych żołnierzy radzieckich z 11 i 12 lutego 1945 r ?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Hańba wam na wieki niezalogowany
24 lutego 2024r. o 7:24
Naród po dziś dzień płaci wysoką cenę za haniebne rządy pis.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~IV rozbiór Polski niezalogowany
24 lutego 2024r. o 15:30
skutki niepowstrzymania Rosji teraz na Ukrainie będą globalne i tragiczne.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
22745
oprych
24 lutego 2024r. o 15:53
To straszne
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Różowoczerwona Goryczka niezalogowany
24 lutego 2024r. o 17:34
~~Rezedowy Goździk napisał(a): ,Oto co ja słyszłem ;Bolesławiec został zburzony przez sowiecką artylerie ,która rozstawiła się w okolicy obecnego cmentarza na cmentarnej . Ostrzeliwali miasto z dział .

Tak I dodam że kamienice w Rynku zniszczyli
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
REKLAMAEfekt-Okna zaprasza