Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat

Astronomia Bc i okolice :)

8236
#dante40 nieaktywny
7 czerwca 2012r. o 12:58
blazer1983 napisał(a):
dante40 napisał(a): Trzeba pamiętać, że im większe powiększenie tym ciemniejszy obraz i mniejsze pole widzenia.


Masz rację kolego ale tylko w przypadku zastosowania soczewki barlowa zmniejsza się pole i jasność obrazu dodatkowo zmniejsza się też źrenica wyjściowa czyli odległość jaka dzieli soczewkę od oka aby widzieć pełne pole w okularze.
Poza tym przy kiepskich okularach i zastosowaniu barlowa będą bardziej widoczne wady optyczne tych okularów.

Pozdro


Pole widzenia teleskopu jak i jasność uzyskiwanego obrazu zmniejsza się również w przypadku zastosowania okularów o krótszych ogniskowych czyli dających większe powiększenia.
Zgodnie ze wzorem : właściwe pole widzenia = pole widzenia posiadanego okularu / powiększenie teleskopu z tym okularem.
Co do żrenicy wyjściowej to okresla nam ona właśnie jasnośc otrzymywanych obrazów wg wzoru: Źrenica wyjściowa [mm]= apertura teleskopu [mm] / powiększenie.
zródła :
http://www.teleskopy.pl/powiekszenie_i_pole_widzenia_okularow.html
http://www.celestia.pl/%C5%B9renica_wyj%C5%9Bciowa
Odpowiednio dobrany Barlow może w pewnym stopniu pełnić rolę Korektora Komy w swiatłosilnych teleskopach .
http://www.celestia.pl/Barlow
W praktyce okulary o krótkich ogniskowych mają malutkie soczewki i obserwacje z soczewką o dluzszej ogniskowej + barlow moze okazać się bardziej komfortowa.



Zgłoś do moderacji Odpowiedz
8971
#blazer1983 nieaktywny
7 czerwca 2012r. o 17:09
dante40

Co do tego czy krótkoogniskowe okulary zmniejszają jasność czy nie nie będę się kłócił bo nigdy się w to nie zagłębiałem ale moim zdaniem to zmniejszenie jasności przy obserwacji planet jest akurat korzystnym zjawiskiem :)
Widać wtedy więcej niż np w długoogniskowym okularze w którym planeta po prostu "świeci" i nie widać szczegółów na jej powierzchni.
Kiedyś miałem lantanowy okular 5mm rewelacyjny nie był ale czasami na Jowiszu widziałem wyraźne pasy w atmosferze :)

A tak btw to po własnych doświadczeniach wiem, że na okularach nie ma co oszczędzać i kupować dwa razy :P
Lepiej popytać na forach i odłożyć kasę na coś lepszego docelowego niż kupować przejściowe egzemplarze :)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
8236
#dante40 nieaktywny
7 czerwca 2012r. o 20:03
To, że widziałeś wyrażne pasy na jowiszu to prawdopodobnie była zasługa dobrych warunków atmosferycznych i ciemnego nieba. Np. Im wyżej planeta jest na horyzoncie tym lepsze powinny być obserwacje. Co do tych forum internetowych to tak bardzo bym sie nie sugerował tym co tam piszą, bo nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie. Mozna się spotkać ze skrajnie odmiennymi wypowiedziami. Inaczej będzie pisał ktos, kto ma dużo kasy i stać go na drogie okulary a inaczej np. student amator, który zachwyci się obrazami księżyca otrzymywanymi np. z tanich teleskopów opticon. I każdy prawdopodobnie będzie pisał prawdę. Lepiej poszukac informacji na stronach typowo informacyjnych np. www.celestia.pl , wikipedia czy teleskopy.pl. A najlepiej to przetestować przed kupnem kilka róznych okularów z i bez barlowa i wtedy wybrać co najlepiej odpowiada. Co do tej jasnosci i pola widzenia to niestety prawa fizyki są nieubłagane.
Pozdrawiam.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
7878
#ojciec nieaktywny
7 czerwca 2012r. o 23:31
kurcze...ale Wy mądrzy jesteście...poczułem się jakbym wszedł do sali studentów roku 3go, a sam byłbym pierwszy dzień na wykładach...Szacun. Ileż ja będę potrzebował czasu żeby to wszystko połapać...hehehe
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
8971
#blazer1983 nieaktywny
9 czerwca 2012r. o 12:18
Hehe nie przesadzaj. Ja dopiero od roku się tym tak konkretnie zajmuje. Rok temu dopiero kupilem telepa, wczesniej to tylko cos tam czytalem i to jak bylem maly :P
Dasz rade a z nasza pomoca pojdzie to szybciej ;)


Dopisane 09.06.2012r. o godz. 12:18:

Witam astro maniaków :)
Jeśli pogoda dopisze mam zamiar w niedziele pojechać w plener na obserwacje.
Są chętni na wypad??
W aucie mam jedno miejsce, więc jeśli będzie więcej osób, to dojazd we własnym zakresie.
Miejscówka jakieś 20km od Bc w kierunku na Zieloną Górę.

Pozdro
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
9 czerwca 2012r. o 18:26
Dzienne czy nocne obserwacje?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
8971
#blazer1983 nieaktywny
9 czerwca 2012r. o 19:24
Nocne
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
9 czerwca 2012r. o 19:31
to lipa bo w poniedzialek do roboty a dobre warunki do obserwacji zaczynają się dość póżno
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.