ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4779, 4 grudnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu3 marca 2017r. godz. 11:44, odsłon: 12836, Kazimierz Marczewski
Na wniosek radnych Rady Miasta Bolesławiec dokonano wycinki krzewów i drzew przy Bobrze w Bolesławcu.
Bolesławiec - Informacje: Brzegi Bobru ogołocone z drzew Wycinka drzew na brzegach Bobru. (fot. Krystian Kawa)

Niektórzy nasi czytelnicy, mieszkańcy Bolesławca zwrócili do prośbą o wyjaśnienie, na jakiej podstawie i dlaczego według nich  w sposób niekontrolowany, wycięto krzewy i  drzewa na obu brzegach Bobru, począwszy od przejścia dla pieszych przy ulicy Gdańskiej aż do wiaduktu kolejowego. Zaniepokojeni mieszkańcy pytali, czy ta wycinka ma związek z nową Ustawą dotyczącą wycinki drzew, którą ostatnio zakwestionował nawet prezes Jarosław Kaczyński.

Sprawdziliśmy, rzeczywiście na obu brzegach wyrżnięto krzewy, ale także dorodne drzewa.

Zapytaliśmy rzecznika prasowego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Piotra Banasika we Wrocławiu o tą wycinkę. Tego stanowisko poniżej:

- Drzewa zostały wycięte dla poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego miasta, budowli komunikacyjnych i hydrotechnicznych oraz dla zmniejszenia zagrożenia dla życia i mienia mieszkańców.

Drzewa, które zostały wycięte w na terenie miasta znajdują się na obszarach, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest wysokie i wynosi 10% oraz średnie i wynosi Q 1% (raz na 100 lat).

Obszary te zostały wyznaczone i opublikowane na hydroportalu map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego - mówi rzecznik Piotr Banasik

 
- Drzewa zostały wycięte na podstawie decyzji Prezydenta Miasta Bolesławca  z dn.27.02.2015r. z terminem obowiązywania do 28.02.2017r.

O wycinkę drzew w mieście Bolesławiec zabiegali: Prezydent Miasta, Radni Miasta, mieszkańcy. Wielokrotnie otrzymywaliśmy pisma od w/w dotyczące konieczności przeprowadzenia wycinki w tym miejscu.

Wszelkie działania dotyczące prac wycinkowych w m. Bolesławiec były zgodne z Ustawą o ochronie przyrody (RZGW otrzymało decyzje na wycinkę) oraz z ustawą Prawo zamówień publicznych.

Wycięte drzewa stanowiły istotną przeszkodę w przepływie wód powodziowych, co stwarzało zagrożenie bezpieczeństwa ludzi, mienia i obiektów budowlanych w tym kładki dla pieszych, mostu drogowego, mostu kolejowego oraz obiektów hydrotechnicznych - stopni piętrzących. Większość wyciętych drzew miała podmyty system korzeniowy, pochylone były nad korytem rzeki, z licznymi
wyłamaniami. Podczas wezbrań na drzewach zatrzymywały się przedmioty niesione przez wodę oraz liczne konary co stwarzało zagrożenie utworzenia zatoru nie tylko na obiektach komunikacyjnych lecz również na hydrotechnicznych.

W ostatnim roku w tym rejonie wyznaczono ścieżkę pieszo-rowerową, dlatego usunięto również drzewa, które były w złym stanie technicznym i stwarzały zagrożenie dla życia i zdrowia przebywających tam ludzi. Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej  dwukrotnie usuwało powalone drzewa z kładki dla pieszych - dodaje.

Na nasze wątpliwości w tej sprawie odpowiedziała rzecznik Urzędu Miasta Agnieszka Gergont.

- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Nadzór Wodny w Zgorzelcu już w 2014 r.  zwrócił się z wnioskiem do prezydenta Bolesławca o zezwolenie na usunięcia drzew, krzewów i wiatrołomów z brzegów rzeki Bóbr, na odcinku pomiędzy kładką dla pieszych przy ul. Gdańskiej a mostem kolejowym - pisze Agnieszka Gergont.

 

- W kolejnym  wniosku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej  prosi o wydłużenie terminu zezwolenia na usunięcie drzew, krzewów i wiatrołomów z dnia 28 lutego 2015 r. do dnia 28 lutego 2017 r. Wniosek motywowany był tym, że RZGW nie dysponuje środkami finansowymi na wykonanie tych prac. Ze względu na fakt, iż ich przeprowadzenie jest bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa ludzi, mienia i obiektów budowlanych, rośliny te stanowią, bowiem istotną przeszkodę w spływie wód powodziowych, Regionalny Zarząd zamierzał je wykonać po zapewnieniu ich finansowania.

Rozpatrując wniosek i wydając decyzję w roku 2015 uznano, że wydłużenie terminu usunięcia drzew, krzewów i wiatrołomów leży zarówno w słusznym interesie strony, jak i w interesie społecznym. Wskazany teren uczestniczy w przepuszczaniu wielkich wód, a wycinka poprawi przepływ wód powodziowych . Ponadto poprawi  bezpieczeństwo osób przebywających nad rzeką m.in. wędkarzy, spacerowiczów i biegaczy.

Wniosek RZGW poprzedziły interpelacje składane na sesjach  Rady Miasta Bolesławiec z prośbą o pilne przystąpienie do uprzątnięcie z koryta rzeki Bóbr i z jej brzegów: konarów drzew, gałęzi i krzewów, na odcinku pomiędzy kładką dla pieszych przy ul. Gdańskiej a mostem kolejowym.

Taka interpelacja pojawiła się nawet na ostatniej sesji RM.  Jeśli w zasięgu oddziaływania prac związanych z wycinką drzew lub krzewów występują miejsca wykorzystywane przez ptaki, powinna ona być przeprowadzona poza ich okresem lęgowym. Okres lęgowy większości gatunków ptaków trwa od 1 marca do 15 października - dodaje.

Zapytaliśmy także radnego Rady Miasta Eugeniusza Kowalskiego, który często składam interpelacje w tej sprawie o stanowisko.

- Żałuję, że nie dokonano wycinki drzew i krzewów, dalej od wiaduktu aż do Bolesławic - mówi radny. - Wycinka ta jest niezbędna, aby przyspieszyć nurt rzeczki i zmniejszyć zagrożenie powodziowe. Pamiętamy dobrze rok 1997 kiedy mało ulicy Dolne Młyny nie zalało. Przy okazji apeluję do wszystkich, aby nie zaśmiecali rzeki, dzisiaj widziałem jak pływała  karoseria od samochodu część kanapy - dodaje.

Rzeka Bóbr jest dla Bolesławca darem przyrody, miejscem wypoczynku i świeżego powietrza. Ale.. spotykamy się z osobami, które tego nie rozumieją i potrafią nawet myć auto rzece, wyrzucać śmieci do rzeki pisaliśmy o tym Gruz ze śmieciami wyrzucany do Bobru  . Nie wolno nam także zakłócać  ekosystemu rzeki.
Pamiętajmy żeby chronić naszą rzekę Bóbr od wszelkich zanieczyszczeń. O wszystkich przypadkach zanieczyszczenia rzeki prosimy nas informować redakcja@bolec.info, będziemy natychmiast interweniować.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~~   3 marca 2017r. o 11:50

~~

Postów:

No może kilka sztuk faktycznie przeszkadzało itp ale chyba trochę za dużo poszło po piłe.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~biało-czerwony   3 marca 2017r. o 11:51

~~biało-czerwony

Postów:

Szyszko tu był
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~ech pisamki   3 marca 2017r. o 11:59

~~ech pisamki

Postów:

Marczewski, słowo ogołocić ma tu negatywny wydźwięk, a przecież drzewa i krzewy zostały wycięte w najbardziej słusznym celu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~bolesław   3 marca 2017r. o 12:02

~~bolesław

Postów:

~~ech pisamki napisał(a): Marczewski, słowo ogołocić ma tu negatywny wydźwięk, a przecież drzewa i krzewy zostały wycięte w najbardziej słusznym celu.


A nie są ogołocone?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   3 marca 2017r. o 12:08

~~

Postów:

~~biało-czerwony napisał(a): Szyszko tu był


Co to za durnoty? lex Szyszko ma zastosowanie do prywatnych posesji, a tu mamy tereny RZGW! na wycinkę, na którą i tak potrzebowali zgody prezydenta! Ludzie nie bądźcie lemingami!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   3 marca 2017r. o 12:15

~~

Postów:

Ochrona przeciwpowodziowa była też potrzebna na ul. Bielskiej, Staroszkolnej (koło Domu Dziennego Pobytu), Al. Piastów. Co za tłumaczenia, po prosu wycinają.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   3 marca 2017r. o 13:09

~~

Postów:

~~biało-czerwony napisał(a): Szyszko tu był


Wbrew pozorom Szyszko nie ma z tym nic wspólnego!
Wynika to też z artykułu!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   3 marca 2017r. o 13:15

~~

Postów:

NARESZCIE ZROBIONO PORZĄDEK TRZEBA BYŁO ZROBIĆ ZDJĘCIE I POKAZAĆ JAK ZAROŚNIĘTE BYŁY TE BRZEGI PRZEJŚCIE BRZEGIEM WZDŁUŻ ŚCIESZKI Z DZIEĆMI BYŁO NIEBEZPIECZNE .TERAZ MOŻNA SPOKOJNIE SPACEROWAĆ.OSTATNI RAZ BRZEGI BYŁY CZYSZCZONE ZA PREZYDENTA BURNIAKA . DOBRZE ŻE ZOSTAŁY OCZYSZCZONE TO WIZYTÓWKA NASZEGO MIASTA
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

reklama Zapraszamy