ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4714, 30 września 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Żabka zaprasza!
reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


   Listy, opinie   3 maja 2019r. godz. 09:58, odsłon: 24713, Bolec.Info/Klub Radnych w Nowogrodźcu
- Dla kogo pracują miejscy urzędnicy i kto jest ich szefem? - pytają radni.
Bolesławiec - Informacje: Gmina czy prywatny folwark? Ratusz w Nowogrodźcu (fot. Bernard Łętowski)

Prezentujemy ciekawe stanowisko Klubu Radnych w Nowogrodźcu " Skutecznie i razem", które ukazało się na ich stronie.

Dla kogo pracują miejscy urzędnicy i kto jest ich szefem? Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy włodarz i każdy samorządowiec.

W  piątek 26  kwietnia odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Nowogrodźcu. Tematem posiedzenia były m.in. sprawy Przedszkola Publicznego w Nowogrodźcu, a konkretnie rekrutacja nowego rocznika i brak miejsc dla części dzieci – konkretnie 34 dzieci.

Przewodniczący Komisji zaprosił na posiedzenie Burmistrza Nowogrodźca, Dyrektor Przedszkola Publicznego, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu oraz Dyrektor Zakładu Obsługi Szkół w Nowogrodźcu. Wskazywał też na konieczność obecności Skarbnik Gminy.

O godz. 11.00 na posiedzeniu komisji, poza czterema Radnymi – członkami komisji nie pojawił się nikt z zaproszonych. Burmistrz Nowogrodźca, pomimo obowiązku osobistego stawiennictwa wynikającego z przepisów statutu gminy, nie wziął udziału w posiedzeniu, tłumacząc nieobecność innymi obowiązkami. Nie wyznaczył też osoby, która miałaby go zastępować w pracach komisji, a jeśli wyznaczył, to nie poinformował o tym fakcie Przewodniczącego Komisji ani Biura Rady. Ponadto zabronił też udziału pozostałym zaproszonym. Powołuje się tutaj na zapisy statutu:

Burmistrz uczestniczy na posiedzeniu komisji na jej zaproszenie złożone co najmniej 7 dni przed terminem posiedzenia. W przypadku nieobecności Burmistrza lub jego Zastępcy na posiedzeniu, powinni pozostawać oni w gotowości do stawienia się na wezwanie komisji w czasie jej posiedzenia lub upoważnić w tym celu innego pracownika Urzędu.

Statut nie określa udziału innych osób w pracach komisji. Niemniej, obecność wybranych urzędników i kierowników jednostek organizacyjnych, których tak ważna dla Mieszkańców sprawa bezpośrednio dotyczy, jest konieczne.

Burmistrz jest zwierzchnikiem służbowym wymienionych osób, ale zapomina najwyraźniej, że zarówno on jak i jego podwładni, mają jeszcze jednego szefa. A raczej 15-tu  tysięcy szefów - Mieszkańców Gminy Nowogrodziec. Przedstawicielami Mieszkańców są właśnie Radni, wybrani przez nich w wyborach. Lekceważenie ich, to lekceważenie każdego z tych 15-tu tysięcy.

A najbardziej w miniony piątek zostali zlekceważeni Ci najmłodsi, 34 3-letnich Mieszkanek i Mieszkańców Nowogrodźca i ich Rodzice. Burmistrzu, Gmina to nie jest prywatny folwark jednego człowieka, to wspólnota obywateli i dopóty nie będzie w ten sposób przez Pana postrzegana, dopóki nie uda się nam znaleźć wspólnego języka.

Wobec braku obecności osób, które z racji pełnionych funkcji powinny być odpowiedzialne za rozwiązanie tego problemu, Komisja podjęła w tej sprawie następujące wnioski:

– wskazuje Burmistrzowi konieczność przesunięcia środków w budżecie Gminy, celem uruchomienia dodatkowych oddziałów przedszkolnych;

– jako potencjalne źródła finansowania wskazuje m.in. środki, które niejako zostały „zaoszczędzone” przez gminę w trakcie strajku nauczycieli, szacunkowo 200 tys. PLN.;

– ponadto wskazuje jako ostateczne, możliwe źródło finansowania ograniczenie bądź zaniechanie finansowania tegorocznych imprez miejskich tj. Dni Nowogrodźca (Wielki Garniec) i Festiwalu Schnabla – radni wyszli z założenia, że jeśli w budżecie nie ma środków na zapewnienie podstawowych potrzeb Mieszkańców, nie powinno się przeznaczać środków na zabawę i przyjemności.

Nad wspomnianymi propozycjami Radni chcieli rozmawiać na piątkowym posiedzeniu, jednak bez  obecności Burmistrza i urzędników dyskusja była bezcelowa. W związku z rażącym utrudnianiem prac Komisji Radni złożyli na ręce Przewodniczącego Rady skargę

Otrzymaliśmy smsem pismo od Roberta Relicha, które wysłali do niego radni. Burmistrz obawia się, że organizacja  tym roku Dni Nowogrodźca i Festiwal Schnabla może być poważnie zagrożona.

Wkrótce więcej informacji

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~Kalinowykardynalski Pięciornik   3 maja 2019r. o 10:04

~Kalinowykardynalski Pięciornik

Postów:

Ignorancja władzy nie tylko w Nowogrodźcu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Szarobłękitny Wiesiołek   3 maja 2019r. o 10:20

~Szarobłękitny Wiesiołek

Postów:

Nieźle, zajmciejdie nauczycielami strajkujacymi.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zielonobiały Cis   3 maja 2019r. o 10:37

~~Zielonobiały Cis

Postów:

~Szarobłękitny Wiesiołek napisał(a): Nieźle, zajmciejdie nauczycielami strajkujacymi.

Przecież dziwny czlowiek ie się zajęli bo zaoszczędzone pieniądze w kwocie 200 tys proponują przeznaczyć na dodatkowe oddziały przedszkolne .Wreszcie mamy porządną Radę (0pozycję),Ja poszła bym jeszcze dalej ,zmniejszyć maksymalnie od czerwca burmistrzowi wynagrodzenie niech się wreszcie weźmie za uczciwą i rzetelną pracę a nie straszeniem radnych .

Zastosowana autokorekta
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Oliwkowozielona Róża   3 maja 2019r. o 10:47

~~Oliwkowozielona Róża

Postów:

~Szarobłękitny Wiesiołek napisał(a): Nieźle, zajmciejdie nauczycielami strajkujacymi.


Robert ,piłeś nie pisz .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Czarny Perukowiec   3 maja 2019r. o 10:49

~~Czarny Perukowiec

Postów:

Mieszkańcy Gminy Nowogrodziec są bardzo nie ufni i i choć by im się działa największa krzywda to i tak boją się zaryzykować na zmianę, ponieważ myślą, że już lepiej nie będzie, a ja nie będąc mieszkańcem tej Gminy, ale dobrze znając realia jakie tam panują, uważam , że już nie może być gorzej niż jest. Dlatego ostatnie wybory Burmistrza , tak nie korzystnie się skończyły dla tych mieszkańców.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Płomiennorudy Miłorząb   3 maja 2019r. o 11:06

~~Płomiennorudy Miłorząb

Postów:

Panie Przewodniczący Oświaty i ... mówimy i piszemy o liczbie dzieci ,ludzi,osób
a nie ilości (trochę wstyd Panie przewodniczący OŚWIATY i ...)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Burgundowy Wrzosiec   3 maja 2019r. o 11:13

~~Burgundowy Wrzosiec

Postów:

~~Płomiennorudy Miłorząb napisał(a): Panie Przewodniczący Oświaty i ... mówimy i piszemy o liczbie dzieci ,ludzi,osób
a nie ilości (trochę wstyd Panie przewodniczący OŚWIATY i ...)

Czep się burmistrza a nie łapiesz przewodniczącego komisji za słówka brawo Panie Przewodniczący KOZIOŁ .musicie tępić tę patologię .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Amarantowa Magnolia   3 maja 2019r. o 11:45

~Amarantowa Magnolia

Postów:

Pieniądze na przedszkole oczywiście powinien znaleźć, ale dni Nc powinny się odbyć, bez tego nie będzie tu już nic. Wiadomo, że opozycja jest po to aby kontrolować, ale wieczną kłótnia też niczego nie zbudujecie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

reklama Zapraszamy