ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4703, 19 września 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Żabka zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu22 sierpnia 2019r. godz. 12:11, odsłon: 7225, Kazimierz Marczewski
Mieszkańcy gminy Nowogrodziec nie mają gdzie oddać odpadów komunalnych.
Bolesławiec - Informacje: Szok na PSZOKu w Nowogrodźcu PSZOK w Nowogrodźcu (fot. Kazimierz Marczewski)

- W Nowogrodźcu na Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych panuje totalny bałagan - mówi w rozmowie z Bolec.Info mieszkaniec Nowogrodźca. - Przyjechałem aby przekazać odpady komunalne, nie ma gdzie ich złożyć. My segregujemy te odpady a oni je tam  mieszają. Zajmijcie się tą sprawą. Bo może być tak, że jak ludzie nie mają gdzie ich oddać, to wywożą je gdzie popadnie, np. do lasu - dodaje.

Sprawdziliśmy, PSZOK w Nowogrodźcu to jedno wielkie składowisko śmieci. Nikt na tym nie panuje. To składowisko zagraża środowisku naturalnemu. Widać, że firma, która odpowiada za odbiór  tych odpadów nie robi tego systematycznie i stąd jest tu wielki bałagan. To Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych sp. z o.o w Lubaniu.

- Wezwaliśmy wczoraj, pisemnie Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu do natychmiastowego odbioru odpadów - mówi burmistrz Nowogrodźca Robert Relich - Prezes Zarządu ZGiUK w Lubaniu Michał Turkiewicz zobowiązał się, że odpady natychmiast usunie i obiecał, że sytuacja taka już się nie powtórzy - dodaje.

Zadzwoniliśmy do prezesa Michała Turkiewicza był na spotkaniu. Oczekujemy na jego stanowisko w tej sprawie.

Mieszkańcy nie mogą zrozumieć dlaczego doprowadzono do takiej sytuacji i pytają kto za to odpowiada?

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

~Płowobrązowy Ligustr   22 sierpnia 2019r. o 12:30

~Płowobrązowy Ligustr

Postów:

Syf i tyle.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Żółtawa Tibuchina   22 sierpnia 2019r. o 14:12

~~Żółtawa Tibuchina

Postów:

W krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty obywatelskie za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach... Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Mimo tej prostej i trafnej diagnozy ilustrującej to na czym polega „polski problem” w odpadach – nadal wielu rżnie głupa, że wystarczy dobrze napisana specyfikacja przetargowa na wyłonienie operatora kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach mieszkańców… Jeśli jedynym zadaniem gmin i ich związków jest ogłaszanie przetargów na wyłanianie tych co chcą wygodnie żyć z comiesięcznych opłat polskich rodzin - to mamy niekończący się wyścig cen według scenariusza - www.pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523 … Elementami tego scenariusza są liczne pożary odpadów na składowiskach i w halach – bo to daje dodatkowe dochody od ubezpieczycieli… Porzucone „niczyje” odpady usuwane na koszt podatnika – to też zjawisko nieznane w innych krajach Europy… Miejmy nadzieję, że w następnej kadencji rząd zajmie się implementacją unijnych zasad systemowych polegających na przejęciu gospodarki odpadami przez zakłady użyteczności publicznej non-profit - tak jak jest to w krajach których osiągnięcia wyznaczają standardy w tej dziedzinie dla całej Europy…
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Płowobrunatny Pierwiosnek   22 sierpnia 2019r. o 14:52

~Płowobrunatny Pierwiosnek

Postów:

Ile za materac?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jasnopopielata Mina   22 sierpnia 2019r. o 19:31

~~Jasnopopielata Mina

Postów:

to co tam sie dzieje to najlepiej zapytac dzialkowcow ktorzy maja swe arealy nieopodal to tragedia bo nikt sie tym nie interesuje jest ochrona ale i ona ma problemy porozmawiajcie z nia opowiedza o zastraszaniu ze strony palaszujacych po tym skladowisku. ale co tu mowic wizytowka nowogrodzca przy wjezdzie nastawiane smietniki dla calej wsi i hulaj dusza piekla nie ma cale miasto i pobliskie wsie maja miejsce smiecenia i nikt sie tym nie interesuje a co przywiesc wieczorem zrobic balagan i tyle. nikt sie tym nie interesuje doslownie i w przenosni ciagle trzeba monitowac i co najlepiej zlapac tego co tak robi i ukarac. to jest odpowiedz wladz. to co mamy byc drugim NRD i kapowac jeden na drugiego to po co sa jakiekolwiek sluzby po co placimy podatki naprawde szkoda slow na to wszystko.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ołowianoszara Jeżówka   22 sierpnia 2019r. o 19:36

~~Ołowianoszara Jeżówka

Postów:

I jeszcze urzędasy wydaja zezwolenia na sprowadzanie setek tysięcy ton śmieci z niemiec. Powinni własnym majątkiem odpowiadać za takie decyzje. Tylko kto wreszcie ich ścignie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Lawendowa Aukuba   22 sierpnia 2019r. o 22:36

~~Lawendowa Aukuba

Postów:

Na dodatek z niezabezpieczonych kontenerów wylatują lekkie plastikowe śmieci, worki , etc., które rozprzestrzeniają się po okolicznych polach rolnych, posesjach i lasach.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Srebrny Słoneczniczek   23 sierpnia 2019r. o 0:10

~Srebrny Słoneczniczek

Postów:

To jest jakiś dramat. Wielokrotnie byłam odprawiana z kwitkiem, bo kontenery przepełnione, a jak nie to wszystkie odpady do dowolnie wybranego można wrzucać, nieważne czy "recykling" czy zmieszane. Lubań w ogóle nie radzi sobie z wykonywaniem umów nie tylko z gminą, ale i z indywidualnymi gospodarstwami. Nic dziwnego, że okoliczne lasy toną w śmieciach.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Jaskraworóżowy Ciemiernik   23 sierpnia 2019r. o 10:40

~Jaskraworóżowy Ciemiernik

Postów:

Co na to Robercik, hegemon Nowogrodźca?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
Święto Ceramiki NA ŻYWO z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.)
"W samo południe" - gościem Wiesław Ogrodnik

Dziś o 12:00 wydanie specjalne programu Bernarda Łętowskiego.