ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4493, 22 lutego 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Efekt-Okna zaprasza
reklama Loando - Chwilówki online
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony21 stycznia 2020r. godz. 11:48, odsłon: 1949, Zlecony tekst
Zakup samochodu, zwłaszcza jeśli jest to auto używane , to zwykle zadanie, które pochłania dużo czasu i wysiłku.
Bolesławiec - Informacje: Kupiłeś wadliwy samochód – możesz odstąpić od umowy Kupiłeś wadliwy samochód – możesz odstąpić od umowy (fot. )

Zakup samochodu, zwłaszcza jeśli jest to auto używane, to dla nas zwykle zadanie, które pochłania dużo czasu i wysiłku. Znalezienie interesującego nas modelu w satysfakcjonującym nas stanie technicznym nie należy do zadań łatwych. Tym bardziej irytujemy się jeśli już po jego zakupie, w czasie eksploatacji, wychodzić zaczną na jaw jego wady, które uniemożliwiają nam korzystanie z auta w pełni. Nabywcy zwykle myślą, że skoro przypieczętowali umowę swoim podpisem, a wraz z nią oświadczenie o tym iż znany jest im stan techniczny auta, to nie mają już możliwości wnosić roszczeń w kierunku sprzedawcy. Nic bardziej mylnego, rękojmia na wady fizyczne i prawne obowiązuje do 2 lat.

Czym jest rękojmia?

Rękojmia, to ustawowa odpowiedzialność sprzedawcy za wady przedmiotu transakcji. Dotyczy ona zarówno wad fizycznych jak i prawnych. Ma zastosowanie w także w transakcjach zakupu samochodów. Co ważne, do wysuwania roszczeń z tytułu rękojmi nie trzeba mieć dodatkowej umowy. 

Czym są wady fizyczne?

Pierwszym typem wad objętych rękojmią są wady fizyczne auta. Mówiąc w dużym skrócie, wada fizyczna polega na niezgodności przedmiotu z umową. Zasadniczo, o wadach fizycznych mówimy gdy:

1) Zakupiona rzecz, w tym przypadku samochód, nie ma właściwości, które powinien mieć ze względu na cel oznaczony w umowie lub wynikający z przeznaczenia.

2) Samochód nie ma właściwości, o których zapewniał sprzedawca lub został wydany w stanie niekompletnym.

3) Samochód nie nadaje się do realizacji celu, o którym nabywca informował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a ten nie zgłosił swojego zastrzeżenia w tej kwestii.

Zwykle wadą fizyczną będą wiec braki części wyposażenia, braki w dokumentacji samochodu, źle przeprowadzone naprawy auta po wypadku, a także wszystkie niezgodności co do deklarowanego przez sprzedawcę stanu pojazdu, jego historii, zużycia, czy sposobu eksploatacji. Niemniej, pamiętać musimy, iż jeśli sprzedawca poinformował nas o danej wadzie auta przed zakupem, to przepisy dotyczące rękojmi nie będą działać.

Czym są wady prawne?

Drugim typem wad objętych rękojmią są wady prawne samochodu. W tym przypadku mowa jest o wadach natury prawnej, które uniemożliwiają nowemu nabywcy korzystanie z auta w pełni. Taką właśnie wadą będzie np. zastaw ustanowiony na aucie, zakup auta objętego zajęciem komorniczym, czy też zakup auta zabezpieczonego w postępowaniu karnym.

Kiedy można odstąpić od umowy?

Zasadniczo odstąpienie od umowy jest możliwe tylko i wyłącznie w jednym przypadku, gdy wada auta jest istotna. Co to znaczy? Niestety, w przepisach polskiego prawa nie znajdziemy definicji istotnej wady. By ją wykazać musimy zatem posiłkować się dotychczasowym orzecznictwem w tym zakresie. W tej sytuacji pomóc może adwokat, doświadczony w sprawach tej natury. Warto także zamówić profesjonalną opinią biegłego.

Co jeśli nasza wada nie będzie uznana istotna? Korzystając z rękojmi możemy kierować do sprzedawcy roszczenia o naprawę naszego samochodu lub zmniejszenie ceny, czyli zwrot części ceny.

Źródło: https://kancelariaea.pl/

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Wielbłądza Pernecja   21 stycznia 2020r. o 23:31

~Wielbłądza Pernecja

Postów:

To jest skuteczne tylko wówczas kiedy kupujemy samochód od kogoś kto zawodowo zajmuje się sprzedażą samochodów. Przeciętny Kowalski, który sprzedaje samochód wcale nie musi wiedzieć, że z samochodem jest coś nie tak.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Gołębi Kielichowiec   21 stycznia 2020r. o 23:47

~~Gołębi Kielichowiec

Postów:

Tak, jasne...
Batalia sądowa potrwa na tyle długo, że auto straci znacznie na wartości. A peności powodzenia w sprawie nigdy nie ma.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Niebieskozielony Wiciokrzew   22 stycznia 2020r. o 9:48

~Niebieskozielony Wiciokrzew

Postów:

Ktoś kupi takie auto np za 10 tys a na adwokata i rzeczoznawcę wyda połowę i będzie się cieszył?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy