ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4493, 22 lutego 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mrowka zaprasza
reklama Loando - Chwilówki online
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu26 stycznia 2020r. godz. 18:06, odsłon: 8376, Kazimierz Marczewski
Coraz więcej osób decyduje się na spopielenie zwłok swoich bliskich.
Bolesławiec - Informacje: Mniej tradycyjnych pogrzebów w Bolesławcu Cmentarz komunalny w Bolesławcu (fot. Bolec.Info)
   

Kremacja w Bolesławcu jest coraz bardziej popularna. W 2018 roku, jak wynika ze statystyk, 27% pochówków odbywało się w urnach a 73% w trumnach, w 2019 roku było odpowiednio 42% i 58%. Przewiduje się, że w 2020 roku ilość pochówków w urnach będzie wynosiła w Bolesławcu ponad 50%. W Bolesławcu odbywa się około 500 pogrzebów rocznie.

Kremacja zwłok początkowo budziła kontrowersje, ale teraz ma stale rosnące grono zwolenników. Pochówek w urnach jest już możliwy praktycznie we wszystkich miastach w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na spopielenie zwłok swoich bliskich.

Powoduje to redukcję kosztów związanych z pogrzebem, a także pozwala oszczędzać cenny teren. Coraz więcej osób jest pozytywnie ustosunkowana do kremacji także ze względów sanitarnych. Oprócz tego urna zajmuje mniej miejsca na cmentarzu niż trumna i można ją umieścić w już istniejącym grobie. Za pochówek i miejsce na cmentarzu płaci się jeden raz.

- Nie chcę aby mnie po śmierci zjadły robaki. Nie chciałbym też obudzić się trumnie - mówi mieszkaniec Bolesławca. - Wolę, aby mnie spalono. Moje zwłoki nie będę szkodzić wtedy środowisku naturalnemu - dodaje

W Bolesławcu jak na wielu cmentarzach w Polsce zaczyna już brakować gruntów pod nekropolię co sprawia, że zajmowane są inne tereny miejskie. Pod cmentarz zajęto np. część ogrodów działkowych.  Przy pochówkach w urnie, kolumbaria będą postrzegane jako cmentarz przyszłości.

- Z uwagi na rosnącą popularność tej formy pochówku zachodzi potrzeba budowy kolejnego kolumbarium na cmentarzu w Bolesławcu - mówi dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej zarządzający cmentarzem Kazimierz Łomotowski. - Jesteśmy w fazie projektowania, na cmentarzu na razie miejsc nie brakuje - dodaje.

Po śmierci każdy jest równy, nie ma się co wywyższać - mówią Amerykanie. I dlatego preferują nagrobki poduszkowe.

W Częstochowie czynny jest cmentarz z nagrobkami poduszkowymi. To duży trawnik, na którym położone są jednakowe płyty nagrobne, przypominające poduszki.

Na razie w Bolesławcu nie rozważa się budowy chociażby jednej kwatery w amerykańskim stylu. Tak czy inaczej takie cmentarze mają sporo zalet. Są wygodne, ekologiczne i estetyczne i nie zajmują dużo miejsca. I co najważniejsze - każdy spoczywający na tym cmentarzu jest równy.

Kościół usilnie zaleca, by pobożny zwyczaj grzebania ciał zmarłych był przestrzegany; jednakowoż nie zakazuje kremacji o ile nie została ona wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej..

 Trudny temat. Co o tym sądzicie? Zapraszamy do dyskusji.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4

~Oliwkowy Rozchodnik   30 stycznia 2020r. o 9:48

~Oliwkowy Rozchodnik

Postów:

Nawet w takim temacie polaczki się pozagryzają...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zielonożółty Pomidor   31 stycznia 2020r. o 10:46

~~Zielonożółty Pomidor

Postów:

Z racji braku gruntów pod rozbudowę cmentarza, powinno się wprowadzić obligatoryjnie kremację zwłok a popioły rozsypać na terenie tzw ogrodów pamięci , obsianych trawą , gdzie każdy zmarły ma przypisaną zunifikowaną tabliczkę z swoim imieniem i nazwiskiem.Takie ogrody pamięci są w Polsce, np w Szczecinie.Koszty utrzymania takiego ogrodu są nieporównywalnie niższe niż koszty utrzymywania tradycyjnego cmentarza, a rodzina nie musi się martwić o opłaty za tzw przedłużanie użytkowanie grobu na kolejne 20 lat.Takie rozwiązanie jest wskazane ze względów nie tylko ekonomicznych, praktycznych, ale również sanitarnych.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Żółtawy Barwinek   2 lutego 2020r. o 7:31

~~Żółtawy Barwinek

Postów:

Obligatoryjnie prochy do Bobra.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4

reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy