ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4712, 28 września 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mrowka zaprasza
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu26 stycznia 2020r. godz. 18:06, odsłon: 9410, Kazimierz Marczewski
Coraz więcej osób decyduje się na spopielenie zwłok swoich bliskich.
Bolesławiec - Informacje: Mniej tradycyjnych pogrzebów w Bolesławcu Cmentarz komunalny w Bolesławcu (fot. Bolec.Info)
   

Kremacja w Bolesławcu jest coraz bardziej popularna. W 2018 roku, jak wynika ze statystyk, 27% pochówków odbywało się w urnach a 73% w trumnach, w 2019 roku było odpowiednio 42% i 58%. Przewiduje się, że w 2020 roku ilość pochówków w urnach będzie wynosiła w Bolesławcu ponad 50%. W Bolesławcu odbywa się około 500 pogrzebów rocznie.

Kremacja zwłok początkowo budziła kontrowersje, ale teraz ma stale rosnące grono zwolenników. Pochówek w urnach jest już możliwy praktycznie we wszystkich miastach w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na spopielenie zwłok swoich bliskich.

Powoduje to redukcję kosztów związanych z pogrzebem, a także pozwala oszczędzać cenny teren. Coraz więcej osób jest pozytywnie ustosunkowana do kremacji także ze względów sanitarnych. Oprócz tego urna zajmuje mniej miejsca na cmentarzu niż trumna i można ją umieścić w już istniejącym grobie. Za pochówek i miejsce na cmentarzu płaci się jeden raz.

- Nie chcę aby mnie po śmierci zjadły robaki. Nie chciałbym też obudzić się trumnie - mówi mieszkaniec Bolesławca. - Wolę, aby mnie spalono. Moje zwłoki nie będę szkodzić wtedy środowisku naturalnemu - dodaje

W Bolesławcu jak na wielu cmentarzach w Polsce zaczyna już brakować gruntów pod nekropolię co sprawia, że zajmowane są inne tereny miejskie. Pod cmentarz zajęto np. część ogrodów działkowych.  Przy pochówkach w urnie, kolumbaria będą postrzegane jako cmentarz przyszłości.

- Z uwagi na rosnącą popularność tej formy pochówku zachodzi potrzeba budowy kolejnego kolumbarium na cmentarzu w Bolesławcu - mówi dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej zarządzający cmentarzem Kazimierz Łomotowski. - Jesteśmy w fazie projektowania, na cmentarzu na razie miejsc nie brakuje - dodaje.

Po śmierci każdy jest równy, nie ma się co wywyższać - mówią Amerykanie. I dlatego preferują nagrobki poduszkowe.

W Częstochowie czynny jest cmentarz z nagrobkami poduszkowymi. To duży trawnik, na którym położone są jednakowe płyty nagrobne, przypominające poduszki.

Na razie w Bolesławcu nie rozważa się budowy chociażby jednej kwatery w amerykańskim stylu. Tak czy inaczej takie cmentarze mają sporo zalet. Są wygodne, ekologiczne i estetyczne i nie zajmują dużo miejsca. I co najważniejsze - każdy spoczywający na tym cmentarzu jest równy.

Kościół usilnie zaleca, by pobożny zwyczaj grzebania ciał zmarłych był przestrzegany; jednakowoż nie zakazuje kremacji o ile nie została ona wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej..

 Trudny temat. Co o tym sądzicie? Zapraszamy do dyskusji.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4

~Oliwkowy Rozchodnik   30 stycznia 2020r. o 9:48

~Oliwkowy Rozchodnik

Postów:

Nawet w takim temacie polaczki się pozagryzają...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zielonożółty Pomidor   31 stycznia 2020r. o 10:46

~~Zielonożółty Pomidor

Postów:

Z racji braku gruntów pod rozbudowę cmentarza, powinno się wprowadzić obligatoryjnie kremację zwłok a popioły rozsypać na terenie tzw ogrodów pamięci , obsianych trawą , gdzie każdy zmarły ma przypisaną zunifikowaną tabliczkę z swoim imieniem i nazwiskiem.Takie ogrody pamięci są w Polsce, np w Szczecinie.Koszty utrzymania takiego ogrodu są nieporównywalnie niższe niż koszty utrzymywania tradycyjnego cmentarza, a rodzina nie musi się martwić o opłaty za tzw przedłużanie użytkowanie grobu na kolejne 20 lat.Takie rozwiązanie jest wskazane ze względów nie tylko ekonomicznych, praktycznych, ale również sanitarnych.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Żółtawy Barwinek   2 lutego 2020r. o 7:31

~~Żółtawy Barwinek

Postów:

Obligatoryjnie prochy do Bobra.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Czarnofioletowy Chmiel   29 czerwca 2020r. o 21:11

~Czarnofioletowy Chmiel

Postów:

Ale macie problem , i tak was wszystkich zaszczepią i nie długo po tym skremują i nie będziecie mieli już żadnych problemów i nie ważne będzie dla was gdzie i co wami posypią
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4

reklama Efekt-Okna zaprasza
reklama Zapraszamy