ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4663, 10 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mrowka zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony7 lipca 2020r. godz. 12:24, odsłon: 1398, Zlecony tekst
Zastanawiając się nad rodzajem grobowca dobrze jest myśleć w kategoriach dłuższej perspektywy czasowej.
Bolesławiec - Informacje: Jaki nagrobek wybrać? Jaki nagrobek wybrać? (fot. pixabay.com)

Nagrobki obecnie wykonywane są bardzo solidnie - będą w dobrym stanie przez wiele następnych dziesięcioleci. Należy więc brać pod uwagę możliwość przekształcenia grobu pojedynczego w wieloosobowy grobowiec rodzinny. Dobrym rozwiązaniem jest też budowa nagrobka urnowego, ponieważ zwykle mieści się w nim kilka urn. Firmy pogrzebowe mogą doradzić, by dochować urnę do grobu pojedynczego, warto więc na etapie wyboru projektu dostosować kolorystykę do ewentualnych późniejszych zmian.

Rodzaje nagrobków

Pierwszą decyzją, jaką będziemy musieli podjąć jest wybór rodzaju pomnika nagrobnego. Istnieją następujące formy grobów:

  • grób rodzinny - wieloosobowy,
  • pojedynczy nagrobek,
  • nagrobek urnowy - który pomieści jedną lub wiele urn,
  • dziecięcy nagrobek.

Kolorystyka

Zwykle kolor pomnika dobiera się zwracając uwagę na wiek i płeć zmarłej osoby, ale i umiejscowienie grobowca. Jasny nagrobek w ciemnym miejscu będzie wyglądał ciekawie, ale trzeba myśleć także o tym, iż pod drzewami płyta nagrobna narażona jest na plamy powstałe po zalegających liściach. Polecane są tam nagrobki wykonane z granitu i gładko polerowane, ponieważ wtedy uzyskana płyta jest najbardziej odporna na odbarwienia.

Jaśniejsze, blade kolory zwykle pasują dla młodych osób, ale groby rodzinne w jasnym siwym kolorze także pięknie wyglądają. Ciemniejsze kolory i bardziej zdecydowane często wybiera się dla mężczyzn lub kobiet, którym taka kolorystyka odpowiada ze względu na powagę zajmowanego niegdyś przez nie stanowiska lub pełnionej funkcji.

Kamienie często polecane na nagrobki

Wybór odpowiedniego materiału, z którego wykonany będzie grobowiec nie jest prosty, ponieważ obecnie mamy do dyspozycji wiele kamieni naturalnych takich, jak: marmury, granity, trawertyny, piaskowce, czy wapienie. Te dwa ostatnie, niegdyś tak popularne - obecnie rzadko są wybierane ze względu na swoją porowatą strukturę.

Granit najbardziej wytrzymałym materiałem

Zakłady Pogrzebowe i Kamieniarskie najczęściej doradzają wybór granitu – jako najtwardszego i najbardziej odpornego na uszkodzenia kamienia naturalnego na płyty nagrobne. Najistotniejsze jest to, by wybierając odpowiedni surowiec, zwrócić uwagę na jego parametry wytrzymałościowe, odporność na trudne warunki atmosferyczne: zarówno mroźne zimy, jak i kwaśne deszcze - granit jest pod tym względem bezkonkurencyjny. Mimo upływu czasu granity dobrze zachowują kolor, są łatwe do czyszczenia i nie wymagają impregnacji.

Paleta barw w przypadku tego naturalnego kamienia jest imponująca: od szarości, poprzez odcienie beżowego, róż, czerwień, aż do ciemnych brązów i czerni.

Subtelne marmury

Jeśli szukamy oryginalnego surowca na nagrobek, to warto zapoznać się z zaletami marmuru. Jest to piękny kamień, charakterystyczne żyłowanie nadaje mu szlachetny wygląd. Jego subtelna powierzchnia w sposób niepowtarzalny odbija światło oraz możemy wybierać spośród wielu kolorów: bieli, błękitów, szarości, czerwonych odcieni, złota, czerni i zieleni.

Trzeba jednak pamiętać, że marmurowe grobowce należy systematycznie impregnować, zazwyczaj co 18 miesięcy.

Unikalne piękno trawertynu

To niezwykle piękny i ponadczasowy kamień naturalny. Jeśli będziemy go impregnować co 1-2 lata, to długo będziemy usatysfakcjonowani jego niepowtarzalnymi barwami: od delikatnych odcieni różu, bieli i beżu, po brązy i złoto.

Projekt nagrobka

Wykonanie pomnika nagrobnego możemy zlecić zarówno w Zakładzie Pogrzebowym, jak również we współpracującym z nim Zakładzie Kamieniarskim.

Dobrze jest postawić na sprawdzone wzornictwo – często możemy oglądać wykonane już nagrobki i wybrać podobny, albo zdecydować się na na indywidualny projekt grobowca, który będzie wykonany zgodnie z naszymi wskazówkami.

Podsumowując, jeżeli zamierzamy wybrać rodzaj nagrobka dla kogoś z naszej rodziny, kogo chcemy w sposób piękny upamiętnić, to powinniśmy zapoznać się z kilkoma aspektami dotyczącymi stawiania nagrobka. A są to: rodzaj i wymiar pomnika, wytrzymałość danego kamienia, sposoby jego pielęgnacji, sposób wykończenia powierzchni tego materiału i dostępne metody wykonania napisów nagrobnych.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Biaława Miechunka   8 lipca 2020r. o 10:06

~Biaława Miechunka

Postów:

za krec ista reklama

Zastosowana autokorekta
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Stalowa Szałwia   8 lipca 2020r. o 10:25

~~Stalowa Szałwia

Postów:

Właśnie sobie uświadomiłem jak mało znaczy dla mnie rodzaj nagrobka pod którym mnie pochowają. W testamencie każę się skremować i wsypać do Bobru żeby nie robić rodzinie problemów.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Złotorudy Narcyz   8 lipca 2020r. o 10:55

~Złotorudy Narcyz

Postów:

Z tego co mi wiadomo w Polsce jest to niezgodne z prawem, ale kto to sprawdzi .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jodła   8 lipca 2020r. o 11:37

~~Jodła

Postów:

~~Stalowa Szałwia napisał(a): Właśnie sobie uświadomiłem jak mało znaczy dla mnie rodzaj nagrobka pod którym mnie pochowają. W testamencie każę się skremować i wsypać do Bobru żeby nie robić rodzinie problemów.

Bo nagrobek wybiera się dla rodziny, nie dla nieboszczyka...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kasztanowordzawy Agrest   8 lipca 2020r. o 11:40

~~Kasztanowordzawy Agrest

Postów:

nie lepiej dać kasę przyszłemu nieboszczyku ,i niech sobie pohula.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Stalowa Szałwia   8 lipca 2020r. o 15:53

~~Stalowa Szałwia

Postów:

~~Jodła napisał(a):
~~Stalowa Szałwia napisał(a): Właśnie sobie uświadomiłem jak mało znaczy dla mnie rodzaj nagrobka pod którym mnie pochowają. W testamencie każę się skremować i wsypać do Bobru żeby nie robić rodzinie problemów.

Bo nagrobek wybiera się dla rodziny, nie dla nieboszczyka...


Jak to?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Przedsmak Święta Ceramiki Przedsmak Święta Ceramiki

Rabaty dla klientów sklepu internetowego Zakładów Ceramicznych "Bolesławiec"