ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4769, 24 listopada 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


22 października 2020r. godz. 12:11, odsłon: 3828, Bolec.Info
Będą zmiany w opłatach za wywóz śmieci. Rada wybierze metodę ustalania opłat.
Bolesławiec - Informacje: Drożej za wywóz śmieci Odpady komunalne (fot. pixabay)

W Bolesławcu w latach 2013-2018 dochody z opłaty w całości pokrywały wydatki na funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, jednak w 2019 r. poniesione wydatki przekroczyły uzyskane dochody o kwotę 2 172 250,01 zł. Doprowadzenie do zbilansowania opłaty oraz kosztów funkcjonowania systemu wymaga urealnienia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dla mieszkańców oznacza to podwyżki.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Bolesławiec radni dokonają wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz określenia jej stawek na terenie Gminy Miejskiej Bolesławiec. Są dwa projekty uchwał.

Jedna metoda ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi stawkę w wysokości 30,00 zł od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

Kto nie segreguje, ten płaci karę. W projekcie mowa jest o podwyższonej stawce w wysokości 60,00 zł od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość, w przypadku, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny.

Projekt zakłada również zwolnienie się w części z opłaty. Segregując odpady bio, czyli posiadając przydomowy kompostownik, będzie można zaoszczędzić... jedną złotówkę.

Druga metoda zawiera zróżnicowaną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zależności od liczby mieszkańców:

1) 1 osoba - 36,00 zł,

2) 2 osoby - 36,00 zł za każdego mieszkańca,

3) 3 osoby - 33,00 zł za każdego mieszkańca,

4) 4 osoby - 29,00 zł za każdego mieszkańca,

5) 5 osób - 27,00 zł za każdego mieszkańca,

6) 6 osób lub więcej - 24,00 zł za każdego mieszkańca.

Za brak segregacji i tu płaci się podwyższoną stawkę: 1 osoba - 72 zł, 2 osoby - 72,00 zł za każdego mieszkańca, 3 osoby - 66,00 zł za każdego mieszkańca, 4 osoby - 58,00 zł za każdego mieszkańca, 5 osób - 54,00 zł za każdego mieszkańca, 6 osób lub więcej - 48,00 zł za każdego mieszkańca.

Projekt zakłada również zwolnienie w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za odpady bio, z czego bez zmian do opcji pierwszej wynosi ona wciąż 1,00 zł na każdego mieszkańca gospodarstwa.

Uzasadnieniem do podjęcia uchwały jest art. 6r ust. 1aa oraz art. 6r. ust. 2 z ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1439). Proponowane stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi są zbliżone do opłat w innych miastach

Z pobranych opłat gmina pokrywa również koszty: wyposażenia nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych, utrzymywania pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, usunięcia odpadów komunalnych z miejsc nieprzeznaczonych do ich składowania i magazynowania, przyjmowania odpadów przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz zapewnianie przyjmowania tych odpadów.

Jak myślicie, którą metodę wybiorą radni? A którą Wy byście woleli? Dajcie znać w komentarzu, co sądzicie!

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5

~~Malinowy Krwawnik   23 października 2020r. o 21:29

~~Malinowy Krwawnik

Postów:

~~Oranżowa Nasturcja napisał(a): Ha ha a w gminie Nowogrodziec o wiele taniej np. za 3 osoby to 52,00 zł a nie 99,00

Jeśli teraz w Gminie Nowogrodziec jest 52 zł za 3 osoby to na jedną wychodzi 17 ,33 od osoby to gdzie wreszcie jest taniej jak w Bolesławcu było 11 zł od osoby .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kanarkowa Forsycja   23 października 2020r. o 21:44

~~Kanarkowa Forsycja

Postów:

NIE KRYTYKUJCIE ! To taka pomoc miasta dla ludzi, którzy utracili pracę w dobie pandemii i wyjście na przeciw mieszkańcom w tych trudnych i niepewnych czasach ! Jakoś trzeba zebrać haracz na utrzymanie pomarańczowego namiotu, który stoi bezużyteczny i pusty przed szpitalem na jeleniogórskiej ! Trzeba tez zebrać na diety dla radnych !
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Jasnolawendowa Ostróżka   23 października 2020r. o 22:15

~Jasnolawendowa Ostróżka

Postów:

W 2019 r. poniesione wydatki przekroczyły uzyskane dochody o kwotę 2 172 250,01 zł.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kanarkowa Ślazówka   23 października 2020r. o 22:56

~~Kanarkowa Ślazówka

Postów:

~Jasnolawendowa Ostróżka napisał(a): W 2019 r. poniesione wydatki przekroczyły uzyskane dochody o kwotę 2 172 250,01 zł.

To na odprawkę dla prezesa :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Śliwkowa Piwonia   24 października 2020r. o 11:43

~~Śliwkowa Piwonia

Postów:

Czy może Autor wiadomości o podwyżkach za wywóz śmieci, przedstawić najlepiej z terenu gminy Bolesławiec, przedsiębiorców wpisanych do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, bo z takimi musimy zawrzeć umowy. Wielu z nas jako osoby prowadzące działalności gospodarcze nie wytwarza odpadów komunalnych, gmina miejska ani razu przez wiele lat nie odbierała z tych nieruchomości odpadów, ale pobierała opłaty za usługi, których nie świadczyła. To przykre, że żyjemy właśnie w takiej gminie, gdzie rządzący są nastawieni na zysk od przedsiębiorców, chociaż nigdy z nimi umowy nie zawarli. Zmiany w prawie wprowadził ustawodawca w zeszłym roku, bo jednak musi być zawarta umowa. Dlatego warto byłoby uwolnić się od gminy i dać zarobić innemu przedsiębiorcy, który odbierałby odpady według potrzeb. Stąd nasze pytanie, bo kosmetyczki, fryzjerzy, biura, czyli drobni przedsiębiorcy mogliby o wiele mniej płacić za odbiór śmieci, i tylko za to co powstaje, a nie za fikcję udawania, że Gmina Miejska Bolesławiec (MZGK) odbiera, jak nie odbiera, bo nie ma np. co odbierać z niektórych nieruchomości niezamieszkałych. Ustawodawca nawet w poprzedniej ustawie dopuścił wariant, że gminy nie pobierają opłat za odpady, jeśli na nieruchomości niezamieszkałej one nie powstają. ale nasza Miejska Gmina Bolesławiec z pazerności opłaty nakładała i nadal ten proceder trwa. Tylko dzięki nowelizacji ustawy i dostosowaniu do niej uchwały na najbliżej sesji Rady Miasta, mamy możliwość wyjść z gminy, co na pewno wiele przedsiębiorców uczyni.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Krasna Krzewuszka   25 października 2020r. o 20:57

~~Krasna Krzewuszka

Postów:

najprostszy sposób podwyżka a może by tak lepiej sprawdzać czy wszyscy płacą szczególnie w domkach , podobnie z psami co drugi dom piesek dla dziecka ale gdzie podatki. Najlepiej podnieść bo ci uczciwi i tak zapłacą .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Fiołkowa Tunbergia   25 października 2020r. o 21:06

~~Fiołkowa Tunbergia

Postów:

~Płomienista Cebulica napisał(a): Robi podwyżki w środku kadencji. Stary numer. Barany zapomną, przed wyborami wybuduje im piąty basen i znów wybiorą. Nawet mi was nie żal.

Wróble ćwierkają,że gruby Piotrek chce sprzedać termy i orkę . Czy jest to tylko plotka panie r.?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5

reklama Zapraszamy