ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4773, 28 listopada 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Fiege - praca !
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


20 listopada 2020r. godz. 10:51, odsłon: 2844, Bolec.Info
Rada miasta przyzna zaszczytny tytuł byłej przewodniczącej i popularnej lekarce.
Bolesławiec - Informacje: Janina Piestrak-Babijczuk honorową obywatelką Janina Piestrak-Babijczuk (fot. Bolec.Info)

"W uznaniu dla wybitnych, godnych najwyższego szacunku i wdzięczności zasług położonych dla mieszkańców miasta Bolesławiec i dla rozwoju miasta na polach działalności zawodowej, społecznej i charytatywnej, umacniania społeczności miejskiej i wspierania humanitarnych inicjatyw społecznych" Rada Miasta Bolesławiec nada na najbliższej sesji  Janinie Urszuli Piestrak-Babijczuk tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bolesławiec.

Była Przewodnicząca Rady Miasta, która zasłynęła m.in. głosowaniem za sprzedażą udziałów w miejskiej spółce własnej córce (pisaliśmy o tej sprawie TUTAJ), będzie w gronie Honorowych Obywateli trzecią kobietą. W sumie tytuł ten otrzymało jak na razie 10 osób, w tym trzech księży.

Tytuł Honorowego Obywatela dotychczas otrzymały następujące osoby:
ks. Władysław Rączka, ks. Edward Bober, Adam Wacław Kowalski, Ryszard Tomczyk, Rolf Krieger, Hubert Bonin, Bronisław Wolanin, Zbigniew Razik, Jan Filipek, Janina Bany-Kozłowska, Krystyna Gay-Kutschenreiter i ks. Józef Gołębiowski.

Uzasadnienie projektu uchwały nadającej tytuł brzmi następująco:

Pani Janina Urszula Piestrak-Babijczuk – lekarz medycyny, chirurg, samorządowiec - od ponad 50 lat związana jest z Bolesławcem, gdzie w 1968 r. rozpoczęła pracę w Szpitalu Powiatowym. Janina Piestrak- Babijczuk urodziła się 28 kwietnia 1944 r. w Oleszycach. Studiowała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie. Posiada specjalizację pierwszego stopnia w zakresie chirurgii ogólnej. Współtworzyła przychodnię lekarską w Zakładach Aparatury Próżniowej w Bolesławcu, w której przepracowała około 15 lat. Przez około 10 lat pełniła funkcję Dyrektora Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Bolesławcu.

Począwszy od pierwszych wolnych wyborów w 1990 r., przez 25 lat zaangażowana w sprawy samorządu. Działała zarówno w strukturach miejskich, jak i powiatowych. Była radną I, II, V i VI kadencji Rady Miasta Bolesławiec. W V kadencji Rady Miasta Bolesławiec pełniła funkcję Przewodniczącej Rady Miasta, natomiast w VI kadencji – Wiceprzewodniczącej Rady. Była także radną I i II kadencji Rady Powiatu Bolesławieckiego, w której pełniła funkcję Przewodniczącej Rady Powiatu I kadencji oraz Wiceprzewodniczącej Rady II kadencji.

Działalność społeczna zawsze była bliska sercu Pani Doktor. Angażowała się w wiele przedsięwzięć charytatywnych. Aktywnie wspierała wszelkie działania na rzecz ochrony praw dziecka. Ze szczególną troską dbała o dzieci niepełnosprawne. Za tę działalność w 1997 r. otrzymała od Towarzystwa Przyjaciół Dzieci odznakę „Przyjaciel Dziecka”. Czynnie działała także na rzecz ludzi starszych, głównie niepełnosprawnych. Janina Piestrak-Babijczuk współpracowała z Warsztatami Terapii Zajęciowej, Domem Dziennego Pobytu oraz Polskim Czerwonym Krzyżem. Z tym ostatnim działała szczególnie w zakresie promowania honorowego krwiodawstwa, a także przeciwdziałania bezdomności. Za te inicjatywy otrzymała wiele podziękowań, m.in.: List Gratulacyjny z okazji 70-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża na Dolnym Śląsku, tytuł Przyjaciela Seniorów i tytuł Przyjaciela Osób Niepełnosprawnych. Pani Doktor wspomagała także działalność organizacji kombatanckich. Dowodem uznania za wybitne zasługi dla dobra inwalidów wojennych jest Odznaka Honorowa Związku Inwalidów Wojennych RP, którą otrzymała w 2005 r. W 2011 r., na wniosek Wojewody Dolnśląskiego, uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia w pracy samorządowej, a w roku 2015 Rada Miasta Bolesławiec przyznała Pani Janinie Piestrak-Babijczuk tytuł „Zasłużony dla Miasta Bolesławiec”.

Doktor Janina Piestrak-Babijczuk wielokrotnie była nominowana do tytułu Wolontariusza Roku. W 2018 r. otrzymała wyróżnienie za wieloletni wolontariat jako lekarka pomagająca dzieciom, młodzieży i dorosłym. Z kolei w 2019 r. otrzymała specjalne wyróżnienie - tytuł „Wolontariusza z Wielkim Sercem”, który przyznano po raz pierwszy w historii konkursu, w uznaniu Jej bezinteresownej działalności na rzecz chorych dzieci, pomoc osobom w podeszłym wieku i wolontariacką pracę w poradni chirurgicznej.

W lipcu 2018 r. Pani Janina Piestrak-Babijczuk obchodziła jubileusz 50-lecia pracy zawodowej oraz działalności wolontariackiej. Mimo emerytury nadal jest osobą aktywną, nie rezygnuje z działalności zawodowej. Do chwili obecnej świadczy pracę w ramach wolontariatu w Poradni Chirurgicznej w ZOZ w Bolesławcu.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3

~~Pomarańczowoczerwona Scewola   22 listopada 2020r. o 0:26

~~Pomarańczowoczerwona Scewola

Postów:

~Ceglany Pierwiosnek napisał(a): Kobieta- szła jak wiatr wieje. Tam,gdzie korzyść i profity. Brak kręgosłupa.Ale wyjednać bez wysiłku dla siebie i swojej rodziny zawsze umiała wszystko co chciała. Tu akurat upatrywać można honorową postawę.


Czuję zapach prawdy w tym przekazie ... niestety
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rubinowy Żółwik   22 listopada 2020r. o 19:17

~~Rubinowy Żółwik

Postów:

Wg. mojej opinii beznadziejna lekarz mojej córce kazał nacinać węzły chłonne pod pachami dobrze,źe spotkałam mądrą pielęgniarkę.Nikt nie mówi o korzyściach jakie zgarnęła ta pani podczas piastowania stanowisk.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3

reklama Zapraszamy