ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4849, 27 lutego 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


24 listopada 2020r. godz. 09:49, odsłon: 1424, Bolec.Info
Możesz podpisać się pod projektem wprowadzającym obowiązek zatrudniania psychologów we wszystkich szkołach.
Bolesławiec - Informacje: Psycholog w każdej szkole Uczące się dzieci (fot. pixabay)

- W ramach działań fundacyjnych zbieramy obecnie — jako Komitet Inicjatywy Ustawodawczej — podpisy pod obywatelskim projektem ustawy wprowadzającym obowiązek zatrudniania psychologów we wszystkich polskich szkołach (formalnie projekt jest nowelizacją Prawa oświatowego). - mówi Mikołaj Wolanin, 18-letni prezes i fundator Fundacji na rzecz Praw Ucznia.

Obecnie na około 20 000 szkół dla dzieci i młodzieży zatrudnionych jest nieco ponad 10 800 osób na stanowisku psychologa, wobec czego około połowa (nie wiadomo, ile z tych osób pracuje w szkołach, gdzie jest więcej niż jeden psycholog) uczniów i uczennic w Polsce nie ma dostępu do pomocy pierwszego kontaktu w przypadku kłopotów czy oznak problemów ze zdrowiem psychicznym (według badań — dokładny przypis w uzasadnieniu projektu — nawet do 20% uczniów i uczennic może borykać się z problemami mogącymi być jednym z zaburzeń psychicznych).

Podpisy można składać wyłącznie papierowo na wykazach. Mogą je składać osoby pełnoletnie z obywatelstwem polskim.

Zebrane podpisy należy wysłać do około 5 grudnia do siedziby Komitetu (adres na wykazie podpisów).

Treść projektu ustawy, jego uzasadnienie oraz wykaz podpisów są dostępne na: http://ustawa.prawaucznia.pl

W Bolesławcu zbiórka takich podpisów odbędzie się w czwartek od godz. 15.00 do 16.30 na Rynku i w bliskich okolicach centrum miasta. Zbiórkę podpisów organizują Aleksandra Fecyk i Marta Kozłowska.

- Obywatelski projekt zmiany ustawy, który wprowadzałby obowiązkowo psychologa do każdej szkoły to moim zdaniem coś bardzo potrzebnego w dzisiejszych czasach - mówi w rozmowie dla Bolec.Info wolontariuszka Fundacji i radna Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marta Kozłowska.

- W Polsce, i nie tylko, można zauważyć duży kryzys zdrowia psychicznego. Poza typowymi czynnikami, które niekorzystnie wpływają na samopoczucie jak przemęczenie związane ze szkołą czy problemy z rówieśnikami, dziś dużą rolę odgrywa również Internet. Obecnie, do tego wszystkiego dochodzą skutki pandemii, jak osamotnienie czy dodatkowy stres związany z nauczaniem zdalnym. Psycholog w każdej szkole to świetne rozwiązanie, ponieważ znacznie ułatwia młodej osobie rozwiązanie swojego problemu. Nie każdy ma tyle odwagi i na tyle dobrą relację z rodzicami, aby poprzez nich umówić się na wizytę - dodaje.

Projekt tworzy młodzież. Wszyscy członkowie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej (15 osób) mają 18 lub 19 lat i chcą działać na rzecz dobra wspólnego — obecności psychologów we wszystkich polskich szkołach (najstarsi wolontariusze są na pierwszych latach studiów; najmłodsi — zaczynają liceum).

Projekt uzyskał poparcie m.in. Marka Michalaka — byłego Rzecznika Praw Dziecka, Związku Zawodowego „Rada Poradnictwa” czy Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.

 

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

Bernard   24 listopada 2020r. o 9:58

Bernard

Postów: 1280

Bardzo mądra inicjatywa!

bobrzanie.pl
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Brązowopłowy Maczek   24 listopada 2020r. o 10:14

~Brązowopłowy Maczek

Postów:

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Niebieskawozielony Ziarnopłon   24 listopada 2020r. o 11:22

~Niebieskawozielony Ziarnopłon

Postów:

Tutaj jest mowa o zdrowiu psychicznym a zdrowiem psychicznym nie zajmuje się psycholog tylko lekarz medycyny o specjalizacji psychiatra. Psychiatra jest jak już najlepsą osobą zawodowo zajmującą się tym zagadnieniem. A jeśli chodzi o problemy młodzieży że zdrowiem psychicznym to należy szukać przyczyn w rozbitych rodzinach i zaniedbywaniu dzieci przez rodziców którzy nie poświęcają im czasu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Szaropopielaty Zawciąg   24 listopada 2020r. o 11:51

~~Szaropopielaty Zawciąg

Postów:

A po co psycholog w każdej szkole? Im więcej psychologów, tym więcej problemów. Jak ktoś ma problemy ze zdrowiem psychicznym to powinien iść do psychiatry czyli lekarza. Psycholog nic nie może, leków nie przepisze, a często po rozmowie z psychologiem jest gorzej niż przed.
Posłuchajcie mądrego psychologa:


Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Piernikowa Piwonia   24 listopada 2020r. o 15:40

~~Piernikowa Piwonia

Postów:

Wykształcili masę bezrobotnych psychologów i teraz szukają im zajęcia. Jeszcze nie słyszałem aby psycholog komuś pomógł ale słyszałem o wielu osobach, którym zmarnował życie !
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Liliowobiała Borówka   25 listopada 2020r. o 10:20

~~Liliowobiała Borówka

Postów:

To musiałby być naprawdę dobry psycholog a nie pierwsza lepsza osoba z dyplomem. Nie wiem jak w innych szkołach ale w naszej pedagog, który ma za zadanie pomagać dzieciom, to tylko ich straszy i szantażuje, min. "jak się nie przyznasz to tak obniżymy ci oceny, że nie zdasz..." Albo wzywa dziecko do swojego gabinetu przez kilka przerw z rzędu lub nawet w czasie lekcji i gnębi "przyznaj się, to ty napisałeś skargę do kuratorium!" Po rozmowie z pedagogiem dzieci mają lęki i boją się chodzić do szkoły, a skargi do szanownej dyrektorki nic nie dają.
Zatrudnienie byle jakiego psychologa niestety nie pomoże dzieciom, a może i zaszkodzi. A skąd wziąć nagle taką liczbę prawdziwych psychologów z wiedzą, doświadczeniem i zaangażowaniem.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Czerwonozłoty Lilak   25 listopada 2020r. o 19:15

~~Czerwonozłoty Lilak

Postów:

Tysiące lat żyli ludzie bez psychologów, a tu nagle od kilkunastu lat bez psychologa nie dają rady. Dzieci wychowywane 30-40 lat temu nie wiedziały, kto to psycholog i depresji nie miały. A teraz dzieci piszą petycję, że w każdej szkole ma być psycholog. Ktoś tu zwariował! A po szkole pójdą do pracy i będą pisać petycje , bo nakrętki na śrubę bez psychologa nie założy. W każdej rodzinie oprócz męża i żony powinien być też psycholog etatowy, bo przecież inaczej nie da rady.
18-19 latki od petycji - puknijcie się w głowę, bo to wam potrzebne, a nie psycholog!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Stalowoniebieska Liatra   26 listopada 2020r. o 9:13

~~Stalowoniebieska Liatra

Postów:

~~Czerwonozłoty Lilak napisał(a): Tysiące lat żyli ludzie bez psychologów, a tu nagle od kilkunastu lat bez psychologa nie dają rady. Dzieci wychowywane 30-40 lat temu nie wiedziały, kto to psycholog i depresji nie miały. A teraz dzieci piszą petycję, że w każdej szkole ma być psycholog. Ktoś tu zwariował! A po szkole pójdą do pracy i będą pisać petycje , bo nakrętki na śrubę bez psychologa nie założy. W każdej rodzinie oprócz męża i żony powinien być też psycholog etatowy, bo przecież inaczej nie da rady.
18-19 latki od petycji - puknijcie się w głowę, bo to wam potrzebne, a nie psycholog!


TOBIE TO JUZ NAWET PSYCHIATRA NIE POMOŻE .PRZYKRO MI.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

reklama Mrowka zaprasza