ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4830, 24 stycznia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


24 listopada 2020r. godz. 09:49, odsłon: 1348, Bolec.Info
Możesz podpisać się pod projektem wprowadzającym obowiązek zatrudniania psychologów we wszystkich szkołach.
Bolesławiec - Informacje: Psycholog w każdej szkole Uczące się dzieci (fot. pixabay)

- W ramach działań fundacyjnych zbieramy obecnie — jako Komitet Inicjatywy Ustawodawczej — podpisy pod obywatelskim projektem ustawy wprowadzającym obowiązek zatrudniania psychologów we wszystkich polskich szkołach (formalnie projekt jest nowelizacją Prawa oświatowego). - mówi Mikołaj Wolanin, 18-letni prezes i fundator Fundacji na rzecz Praw Ucznia.

Obecnie na około 20 000 szkół dla dzieci i młodzieży zatrudnionych jest nieco ponad 10 800 osób na stanowisku psychologa, wobec czego około połowa (nie wiadomo, ile z tych osób pracuje w szkołach, gdzie jest więcej niż jeden psycholog) uczniów i uczennic w Polsce nie ma dostępu do pomocy pierwszego kontaktu w przypadku kłopotów czy oznak problemów ze zdrowiem psychicznym (według badań — dokładny przypis w uzasadnieniu projektu — nawet do 20% uczniów i uczennic może borykać się z problemami mogącymi być jednym z zaburzeń psychicznych).

Podpisy można składać wyłącznie papierowo na wykazach. Mogą je składać osoby pełnoletnie z obywatelstwem polskim.

Zebrane podpisy należy wysłać do około 5 grudnia do siedziby Komitetu (adres na wykazie podpisów).

Treść projektu ustawy, jego uzasadnienie oraz wykaz podpisów są dostępne na: http://ustawa.prawaucznia.pl

W Bolesławcu zbiórka takich podpisów odbędzie się w czwartek od godz. 15.00 do 16.30 na Rynku i w bliskich okolicach centrum miasta. Zbiórkę podpisów organizują Aleksandra Fecyk i Marta Kozłowska.

- Obywatelski projekt zmiany ustawy, który wprowadzałby obowiązkowo psychologa do każdej szkoły to moim zdaniem coś bardzo potrzebnego w dzisiejszych czasach - mówi w rozmowie dla Bolec.Info wolontariuszka Fundacji i radna Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marta Kozłowska.

- W Polsce, i nie tylko, można zauważyć duży kryzys zdrowia psychicznego. Poza typowymi czynnikami, które niekorzystnie wpływają na samopoczucie jak przemęczenie związane ze szkołą czy problemy z rówieśnikami, dziś dużą rolę odgrywa również Internet. Obecnie, do tego wszystkiego dochodzą skutki pandemii, jak osamotnienie czy dodatkowy stres związany z nauczaniem zdalnym. Psycholog w każdej szkole to świetne rozwiązanie, ponieważ znacznie ułatwia młodej osobie rozwiązanie swojego problemu. Nie każdy ma tyle odwagi i na tyle dobrą relację z rodzicami, aby poprzez nich umówić się na wizytę - dodaje.

Projekt tworzy młodzież. Wszyscy członkowie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej (15 osób) mają 18 lub 19 lat i chcą działać na rzecz dobra wspólnego — obecności psychologów we wszystkich polskich szkołach (najstarsi wolontariusze są na pierwszych latach studiów; najmłodsi — zaczynają liceum).

Projekt uzyskał poparcie m.in. Marka Michalaka — byłego Rzecznika Praw Dziecka, Związku Zawodowego „Rada Poradnictwa” czy Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.

 

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

~~Żółtoczerwony Sumak   26 listopada 2020r. o 10:14

~~Żółtoczerwony Sumak

Postów:


Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

reklama Zapraszamy