ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4888, 19 kwietnia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Sprawy mieszkańców8 marca 2021r. godz. 11:24, odsłon: 2402, Bolec.Info
Otrzymaliśmy informację z Urzędu Miasta na temat usunięcia 184 drzew z terenu szpitala powiatowego.
Bolesławiec - Informacje: Wycinka drzew przy szpitalu - stanowisko UM Wycinka drzew na terenie szpitala powiatowego. (fot. Bolec.Info)

W związku z naszą publikacją Wyrąb w służbie zdrowia spytaliśmy Urząd Miasta o zgodę na wycinkę oraz warunki udzielenia tej zgody. Oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy:

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu wystąpił z wnioskiem o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów. Do wniosku załączono uchwałę Zarządu Powiatu Bolesławieckiego w sprawie zgody na usunięcie drzew z nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Bolesławieckiego, będącej w użytkowaniu ZOZ w Bolesławcu.

Wniosek ZOZ zawiera informację, iż likwidacja drzew związana jest z koniecznością wykonania zaleceń rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń
przeciwpożarowych dotyczących budowy dróg pożarowych oraz lokalizacji miejsc do ewakuacji pacjentów oraz personelu medycznego, co jest uwidocznione w załączonych dokumentach: - opinia rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, - mapa projektowanych dróg pożarowych oraz projektowane miejsca ewakuacji pacjentów.

W decyzji Prezydenta Miasta Bolesławiec stwierdzono, że wniosek jest zasadny, uznając za słuszny interes strony, to jest prawo właściciela
nieruchomości do swobodnego nią dysponowania w granicach określonych prawem, w tym również do zagospodarowania nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem i własną koncepcją. Na terenie nieruchomości nie stwierdzono występowania gatunków chronionych oraz gniazd ptasich.

Jednakże chroniąc interes społeczny, w którym leży zachowanie drzew, jako elementów środowiska pełniących funkcje istotne dla zapewnienia korzystnych warunków życia ludzi, zobowiązano posiadacza nieruchomości do wykonania kompensacji przyrodniczej - nasadzenia na terenie nieruchomości przy ul. Jeleniogórskiej w Bolesławcu na działkach ewidencyjnych nr 46/4, 46/5 obręb 12 miasta Bolesławiec, lub na działkach sąsiednich, do których wnioskodawca ma tytuł prawny, 45 sztuk drzew - za każde drzewo podlegające opłacie z gatunku: klon polny, platan klonolistny, głóg, dąb szypułkowy, buk lub lipa, dowolnych odmian i dowolnych proporcjach. Do nasadzeń należy użyć sadzonek o obwodach pni na wysokości 100 cm nie mniej niż 3 cm. ZOZ został zobowiązany do złożenia Prezydentowi Miasta Bolesławiec informacji o wykonaniu nasadzeń drzew i krzewów wraz z załączoną mapą.

ZOZ został zobowiązany również, aby przed przystąpieniem do wycinki przeprowadzić udokumentowane protokołem oględziny drzew pod kątem stwierdzenia, czy nie zostały one zasiedlone przez ptaki; w przypadku zasiedlenia strona musi uzyskać w trybie at. 56 ustawy o ochronie przyrody zezwolenie na odstępstwa od zakazów określonych w art. 52 ustawy o ochronie przyrody.

Warto zaznaczyć, że ZOZ w Bolesławcu wnosił o zmianę terminu wykonania wycinki drzew. Wniosek uzasadniono, że w związku z panującą pandemią Covid - 19 wystąpiły trudności w realizacji założonego planu działań szpitala, w tym również w zakresie wycinki drzew. Biorąc pod uwagę ustawowy termin ochrony ptaków, termin zezwolenia na wycinkę drzew ustalono do dnia 31 grudnia 2021 r. - przed przystąpieniem do wycinki należy przeprowadzić udokumentowane protokołem oględziny drzew pod kątem stwierdzenia, czy nie zostały one zasiedlone przez ptaki. W przypadku zasiedlenia strona musi uzyskać w trybie at. 56 ustawy o ochronie przyrody zezwolenie na odstępstwa od zakazów
określonych w art. 52 ustawy o ochronie przyrody.

Reasumując - decyzja została wydana na wniosek ZOZ w związku z koniecznością wykonania zaleceń rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń
przeciwpożarowych dotyczących budowy dróg pożarowych oraz lokalizacji miejsc do ewakuacji pacjentów oraz personelu medycznego. Czas między 1 marca a 15 października jest powszechnie uznawany za okres lęgowy ptaków. Często błędnie interpretowany jako całkowity zakaz prac pielęgnacyjnych i usuwania drzew. Warto jednak zauważyć, że drzewa i krzewy można usuwać, jednakże przed przystąpieniem do prac należy sprawdzić, czy dana roślina nie jest zasiedlona. W przypadku zasiedlenia należy uzyskać zezwolenie na odstępstwa od zakazów. Należy również pamiętać, że ochrona gatunkowa zwierząt trwa tak naprawdę przez cały rok. W przypadku gdy np. ptak zacznie gniazdować przed 1 marca, nie możemy usunąć drzewa które zasiedlił. Trzeba też mieć świadomość, że nie tylko ptaki zamieszkują drzewa, ale także niektóre pod prawną ochroną ssaki i owady. Im także należy zapewnić bezpieczeństwo, niezależnie od sezonu.

Agnieszka Gergont - rzecznik prasowy UM Bolesławiec

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

~~Błękitnawa Piwonia   8 marca 2021r. o 13:03

~~Błękitnawa Piwonia

Postów:

Na Zabobrzu nr 112 jest działka budowlana na której rośnie / jeszcze / najstarszy dąb w Bolesławcu. Ciekawe co się z tym dębem stanie po rozpoczęciu budowy domu jedno rodzinnego. Pewnie po dwóch latach uschnie i go wytną.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zielonkawobrązowy Tytoń   8 marca 2021r. o 19:33

~~Zielonkawobrązowy Tytoń

Postów:

Czy jest jakikolwiek projekt budowlany budowy drogi przeciwpożarowej oraz nowych miejsc parkingowych przy szpitalu? Kto go sporządzi i czy Pan Starosta go zatwierdził ? Pytam się , bowiem już wycięto 180 drzew, a projektu jak niema tak nie ma .. tak głośno wróble ćwierkają i ćwierkają w mieście. Do sprawdzenia Panowie dziennikarze.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złotobrązowy Orzech   8 marca 2021r. o 19:41

~~Złotobrązowy Orzech

Postów:

Jak czytam o zaleceniach rzeczoznawcy do spraw p.poz. wiedząc co tam planują budować to mnie czysty śmiech ogarnia.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Żółtoczerwona Cebulica   8 marca 2021r. o 20:04

~~Żółtoczerwona Cebulica

Postów:

Czasem trzeba wyciąć. Trudno,ale używać do obsadzeń kompensacyjnych siewek niemal o obwodzie 3cm to skandal i żenada...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2