ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4493, 22 lutego 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama SKOK Stefczyka zaprasza
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


1 grudnia 2013r. godz. 12:00, odsłon: 18614, Kazimierz Marczewski
Święta Barbara chroni artylerzystów i rakietowców. Uroczyste powitanie żołnierzy powracających z misji pokojowej z Kosowa.
Bolesławiec - Informacje: Czarne berety Ostatni dzień w niebieskich beretach. 23 Śląski Pułk Artylerii (fot. Kazimierz Marczewski)
W dniu 29 listopada w 23. Śląskim Pułku Artylerii w Bolesławcu odbył się uroczysty apel. Żołnierze i zaproszeni goście przybyli, aby uczcić trzy ważne wydarzenia:
Po pierwsze powitać żołnierzy XXVIII zmiany kontyngentu wojskowego w Kosowie, którzy po półrocznej misji powróci do kraju.
Po drugie rozpocząć obchody święta wojsk rakietowych i artylerii.
I po trzecie symbolicznie przejść pod dowództwo 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, której 23 Śląski Pułk Artylerii jest podporządkowany od 1 listopada 2013 roku.

Na uroczystość wojskową przybyli znakomici goście między innymi: generał brygady Zbigniew Smok z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania, pułkownik Mirosław Potocki, który reprezentował dowództwo operacyjne Sił Zbrojnych, starosta bolesławiecki Cezary Przybylski, wicestarosta Stanisław Chwojnicki, wiceprezydent Bolesławca Iwona Mandżuk - Dudek, przedstawiciele duchowieństwa, kombatanci, byli żołnierze 23 Pułku Artylerii, rodziny żołnierzy, którzy powrócili do kraju.

Po przeglądzie wojsk przez generała Zbigniewa Smoka oraz dowódcę 23 Pułku Artylerii według ceremoniału wojskowego, odegrano hymn narodowy i wciągnięto na masz flagę narodową.

Następnie oficerów, żołnierzy udekorowano odznaczeniami wojskowymi. Ciekawostką jest fakt, że odznaczenie wojskowe otrzymał ksiądz prałat dr Andrzej Jarosiewicz proboszcz parafii, dziekan dekanatu Bolesławiec Wschód z Bazyliki Maryjnej w Bolesławcu, za dbanie do duchowość żołnierzy 23 Śląskiego Pułku Artylerii jak to określono w odpowiednim rozkazie.


Bardzo interesujący dla cywili miał sposób symbolicznego przekazania podporządkowania się 23 Pułku Artylerii nowemu dowództwu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Dowódca płk dypl. Andrzej Lorenc i wszyscy żołnierze 23 Pułku Artylerii zamienili swoje berety na czarne, albowiem takie czarne nakrycie głowy, czarne naramienniki i krawaty będą tak jak wszyscy żołnierze wchodzący w skład 11 Dywizji Kawalerii Pancernej nosić będą nasi żołnierze.

Tradycyjnie apel zakończyła defilada wojskowa.

Po tej uroczystości żołnierze, zaproszeni goście i rodziny żołnierzy spotkali się na wspólnym obiedzie.

Przypominamy, że patronką artylerzystów i wojsk rakietowych jest święta Barbara. Dlatego święta tych wojsk przypadają na górniczą "Barbórkę".

Na załączonych filmikach prezentujemy niektóre chwile tego wzruszającego apelu wojskowego.

Foto i filmiki: Kazimierz Marczewski
http:///www.youtube.com/watch?v=0tEbSUZWKwM

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4

~Soldat   3 grudnia 2013r. o 23:07

~Soldat

Postów:

Doskonale rozumiem hegemonistyczne zapędy Czarnej Dywizji i chęć narzucenia swojej symboliki. Należy jednak się zastanowić, czy przyjmując czarne berety nie wyzbywamy się naszej artyleryjskiej tradycji? Owszem zostaje ona w historii i na sali tradycji. Lecz kto z cywili ją tam będzie widział, znał i kojarzył z artylerią? Czy nie wystarczyłoby przyjęcie czarnego krawatu oraz pagonu? Od dawna różne rodzaje wojsk noszą swoje barwy, m.in. desant – purpurę, żw – szkarłatną czerwień, wojska obrony wybrzeża – niebieskie, wojska lądowe, w tym artyleria – zielone, etc.
Może załóżmy wszyscy czarne berety - po co nam zróżnicowanie i tradycja?
Najważniejsze by przetrwała jedynie słuszna tradycja – wojsk pancernych.
Czy hołd pruski i ucałowanie czarnego beretu przez d-cę JW to mało?

Chciałbym podkreślić że nie mam nic przeciwko noszeniu czarnego beretu.
Będę z niego tak samo dumny, jak z dotychczas noszonego 20 lat zielonego beretu. Jak mi każą - będę nosić różowy, lecz zastanówmy się i zadajmy sobie pytanie w imię czego ta zmiana?
Ku chwale Ojczyzny, pardonnez-Noir Dywizjo – Dywizji?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~   4 grudnia 2013r. o 18:29

~

Postów:

No a jak ci każą nosić moherowy,właśnie taki różowy to też będziesz dumny?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4

reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama Efekt-Okna zaprasza