ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4307, 20 sierpnia 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zamek Kliczków zaprasza!

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


PILNE!3 maja 2018r. godz. 20:41, odsłon: 7530, UM Marszałkowski/Bolec.Info
Audiencja u Ojca świętego była jednym z elementów wizyty w stolicy Włoch delegacji Dolnego Śląska.
Bolesławiec - Informacje: Przybylski u papieża Franciszka Cezary Przybylski z papieżem Franciszkiem (fot. Facebook Cezary Przybylski Marszałek )

Papież Franciszek poznał dolnośląskie wyroby – kryształy z huty Julia. Ojciec święty otrzymał podarunki od marszałka Cezarego Przybylskiego I Krzysztofa Bramorskiego, pełnomocnika marszałka ds. kontaktów międzynarodowych. Audiencja u Ojca świętego była jednym z elementów wizyty w stolicy Włoch delegacji Dolnego Śląska.

W Rzymie toczą się spotkania studyjne z włoskimi przedsiębiorcami i samorządowcami. Rozmowy dotyczą głównie gospodarki- włoskich inwestycji w naszym regionie, udziału polskich firm we włoskich projektach budowlanych, wymiany handlowej pomiędzy przedsiębiorcami i współpracy w zakresie turystyki.

- W ostatnich latach nie mieliśmy wielu kontaktów z Polską. Tym bardziej cieszymy się z tego spotkania. Wiele włoskich firm zgłasza się do nas z prośbą o rekomendowanie miejsc w Polsce, gdzie mogliby lokować swój kapitał. Teraz zdecydowanie możemy im polecać Dolny Śląsk - mówiła Cristina Pace z Confindustria po spotkaniu z przedstawicielami naszego regionu. Confindustria czyli Powszechna Konfederacja Przemysłu Włoskiego to jedna z dwóch najważniejszych włoskich izb gospodarczych. Skupia ponad sto lokalnych stowarzyszeń pracodawców zrzeszonych w 18 regionalnych oddziałach, ponad sto stowarzyszeń branżowych i 25 krajowych. Reprezentuje branże wytwórczą, budowlaną, energetyczną, transportową, nowe technologie, turystykę i usługi.

- Włosi dość znacznie inwestują w Polsce - są szóstym pod względem wielkości inwestorem zagranicznym. Wielkość tych inwestycji przekroczyła już 40 mld zł., a firmy z włoskim kapitałem zatrudniają ponad 90 tys. pracowników. Co prawda inwestycje te lokują się głównie w województwach mazowieckich i śląskim ( 36 i 18%), ale Dolny Śląsk jest trzecim najchętniej wybieranym regionem. Pracujemy nad tym, by Włosi lepiej nas poznali i korzystali z naszej oferty- zarówno inwestycyjnej, jak i eksportowej - podkreśla Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

- Spotkania z organizacjami włoskich przedsiębiorców zapowiadają obiecujące kontakty. Branże, które od wielu lat Dolny Śląsk uważa za priorytetowe, interesują włoskie firmy, z których wiele już odkryło dla siebie możliwości inwestycyjne i kooperacyjne naszego regionu – dodaje Krzysztof Bramorski, pełnomocnik marszałka ds. kontaktów międzynarodowych.

Jego zdaniem dobrymi ambasadorami Dolnego Śląska mogą być Włosi, którzy już mieszkają w naszym regionie (stanowią 1% mieszkańców Wrocławia). Az 70 % włoskich studentów zostaje we Wrocławiu na stałe, otwierają tu własne firmy bądź znajdują zatrudnienie we włoskich przedsiębiorstwach. Do największych w naszym regionie należą m.in.: CM 3 (projektant i konstruktor pojemników metalowych), Lowara Vogel Polska ( rozwiązania dla technologii wody, ścieków), Riello Palniki ( technika grzewcza), Adeo Screen ( produkcja wysokiej ekranów projekcyjnych) czy Patelec Elpena (komponenty i złącza elektrycznych do urządzeń przemysłowych oraz sprzętu gospodarstwa domowego).

Ogromnie istotnym aspektem współpracy z Włochami jest wymiana handlowa. Roczne obroty przekraczają 20 mld zł, jednak wciąż nieco więcej kupujemy, niż sprzedajemy.

- Jesteśmy zainteresowani współpracą z waszymi firmami. Z naszej strony możemy zaoferować np. znakomite wyroby spożywcze. Jednak otwarci jesteśmy na wasze produkty regionalne np. piwo rzemieślnicze, o którym rozmawialiśmy. Dla naszych przedsiębiorców znaczenie mogą mieć oferowane usługi IT czy usługi medyczno-farmaceutyczne – zaznacza Dr. Fabio Fulvio z Confcommercio tj. Włoskiej Generalnej Konfederacji Przedsiębiorstw, Działalności Zawodowej i Pracy Autonomicznej, będącej największą reprezentacją firm we Włoszech, skupiającą ponad 700.000 podmiotów.

- Włosi to profesjonaliści jeśli chodzi o handel i autopromocję. Mają wysokie wymagania co do jakości oraz wzornictwa i nie wszystkie polskie wyroby te wymagania spełniają. Polska marka jeszcze nie jest tam rozpoznawalna, a nasi eksporterzy bardzo słabo znają rynek włoski- upodobania konsumentów i ich potrzeby, konkurentów czy realia dotyczące jakości, cen i odmienności poszczególnych regionów. Możemy zaistnieć na tym runku, jednak nasi przedsiębiorcy muszą chętniej inwestować w promocję sowich towarów - zaznacza Mariusz Sinior z DAWG.

Poza gospodarką nasza delegacja rozmawiała także o rozwoju współpracy w zakresie turystyki. W najbliższym czasie Dolny Śląsk ma podpisać stosowne porozumienia z Rzymem. Temat ten poruszono podczas spotkania z Carolą Penna - Przewodniczącą Komisji ds. Turystyki, Mody i Współpracy Zagranicznej Rady Miejskiej Rzymu oraz Paolą Aranguren z biura burmistrza Rzymu.

- Zaprosiliśmy przedstawicieli Rzymu na Międzynarodowe Targi Turystyczne we Wrocławiu, które odbywają się corocznie pod koniec lutego. Propozycja spotkała się z pozytywnym przyjęciem. Pani przewodnicząca Penna podkreśliła także znaczenie Erasmusa dla rozwoju wzajemnych kontaktów. Wymiana studentów i współpraca między uczelniami nie tylko umożliwia wyjazdy studentów za granicę na praktyki czy odbycie części studiów. To także promocja poszczególnych krajów i regionów – kulturowa, gospodarcza i turystyczna – mówi Karol Przywara, Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą UMWD

 3 maja to ostatni dzień studyjnej wizyty delegacji Dolnego Śląska w Rzymie. DAWG wspólnie z Ambasadą RP w Rzymie organizuje forum gospodarcze, podczas którego zaprezentowany zostanie potencjał ekonomiczny naszego regionu. Zaplanowane są także spotkanie networkingowe w ogrodach Ambasady Rzeczypospolitej w Rzymie. Udział w wydarzeniu zapowiedziało ponad 40 włoskich firm- głownie z Rzymu i okolic. Dolny Śląsk jest w tym roku także gościem obchodów Święta Konstytucji Trzeciego Maja w Ambasadzie RP.


  

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 > >>

~Perłowoszary Jesion   3 maja 2018r. o 20:46

~Perłowoszary Jesion

Postów:

Przed wyborami do Franciszka po błogosławieństwo!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Brunatnopopielaty Czosnek   3 maja 2018r. o 20:48

~Brunatnopopielaty Czosnek

Postów:

To pokuta marsz zalka
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Czerwonozłoty Pomidor   3 maja 2018r. o 20:52

~~Czerwonozłoty Pomidor

Postów:

"Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze dziewica." Ojciec święty zadowolony ze spotkania z samorządowcami dolnego śląska- uśmiech na twarzy !
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Czarnofioletowa Kosodrzewina   3 maja 2018r. o 20:59

~~Czarnofioletowa Kosodrzewina

Postów:

Zapewne Fraciszek nie wiedział że u nas za kilka mcy wybory. To sobie na jesieni odpowie skąd i po co te liczne delegacje rozmaitych wąsaczy z Polski. Żenada.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Purpurowy Hebe   3 maja 2018r. o 21:04

~~Purpurowy Hebe

Postów:

no to u moherów ma głosy.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Marengo Iglica   3 maja 2018r. o 21:05

~Marengo Iglica

Postów:

Ciekawym miny i reakcji Franciszka gdyby się dowiedział jak wąsaty bronił "sztuki" "Klątwy" tj. profanacji krzyża i pamięci sw. JPII w teatrze będącym jednostka Urzędu Marszałka.
Teraz do Papieża? Po błogosławieństwo wyborcze?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rudożółty Cyprysik   3 maja 2018r. o 21:38

~~Rudożółty Cyprysik

Postów:

Lepiej jakby papieżowi dali coś z naszej ceramiki, to byłaby dopiero promocja miasta
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Brunatnozielony Omieg   3 maja 2018r. o 21:52

~~Brunatnozielony Omieg

Postów:

Gdzię w Bolcu pójść jutro do spowiedzi
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 > >>

Jarmark Garncarski w Nowogrodźcu (16-18.08.2019r.) - raport specjalny
Bolesławieckie Święto Ceramiki (14-18.08.2019r.) - raport specjalny
Dzień po święcie ceramików Dzień po święcie ceramików

W niedzielę setki ludzi w rynku a w poniedziałek pusto, cicho i zamknięte budki.